کتاب قلعه حیوانات

0
1051

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب قلعه حیوانات خواهیم پرداخت

خلاصه داستان

داستان از جایی شروع میشود که میجر ، خوک پیر مزرعه ، شبی در خواب ، رویایی میبیند که در آن دیگر خبری از ظلم و سلطه انسان بر حیوانات نیست و آنها در نعمت و شادی کامل به مانند بهشت به زندگی خود مشغولند و هر چه میخواهند و هر چقدر که میخواهند میخورند و دیگری شلاق و کار طاقت فرسایی در این میان نیست .

میجر پیر - کتاب قلعه حیوانات
میجر پیر – کتاب قلعه حیوانات

میجر این رویای خیال انگیز را در جمع حیوانات شرح میدهد و از آزادی و زندگی خوش میگوید و راه رسیدن به این سعادت مندی را تلاش و ایجاد یک جنبش حق گرا معرفی میکند !

میجر پیر

میجر پیر ، اما عمرش به چشیدن طعم ، به واقعیت پیوستن این آرزو قد نمیدهد و سه شب بعد از بازگو کردن رویایش از دنیا میرود .

حیوانات مزرعه نیز که از ظلم مزرعه دار و هم نوعان او به تنگ آمده اند ، سخنان میجر در آنها جرقه ای ایجاد میکند و شروع به طرح ، نقشه ای برای مبارزه با صاحب مزرعه و خوانواده او و احیاء حق خود میکنند .

مناسب ترین زمان را انتخاب و به هر حیوان بر اساس توانایی اش وظیفه ای را اختصاص میدهند و نقشه را مرور میکنند و برای این جنبش ضد انسانی سرودی هم ابداع کرده و هر بار که برای جلسه گرد هم جمع میشوند برای حسن ختام همگی آن را میخوانند .

حسن ختام

طبق نقشه همگی آماده میشوند و روز موعود که فرا میرسد حمله را شروع میکنند و با نفرت تمام به مزرعه دار و خانواده اش یورش میبرند ، هماهنگی و نقشه حساب شده آنان بعد از ساعاتی نتیجه داده و جونز کشاورز را فراری میدهند .

همگی خوشحالند ، سر از پای نمیشناسند و سرود ابداعی خود را با پای کوبی بلند تر از همیشه سر میدهند و سپس به از وسایل خانه چیزی را به عنوان پرچم انتخاب و به بلند ترین جای مزرعه با طنابی وصل میکنند و مقرر میشود در اوقاتی با بالا بردن پرچم سرود نیز خوانده شود .

همچنین خوک های جوانی که به عنوان مغز متفکر این جنبش رهبری را را به عهده داشتند قوانین هم نوع دوستی ای نیز با موافقت سایرین تصویب کردنند و بر تخته ای چوبی نوشتند که در مزرعه نصب شود و همه حیوانات از آن تبعیت کنند .

مزرعه جنگ (حمله جونز) - کتاب قلعه حیوانات
مزرعه جنگ (حمله جونز) – کتاب قلعه حیوانات

 

مغز متفکر

اما انگار این خوشی دوام زیادی نداشت و با حمله جونز برای باز پس گیری مزرعه جنگ دیگری رخ میدهد و با دلاوری حیوانات بار دیگر پیروزی حاصل شد .

پس از این پیروزی کارهای مزرعه بین حیوانات تقسیم شد و خوک ها رهبری را به عهده داشتند ، اما پس از مدتی با اختلاف نظر بین دو خوک جوان یعنی ناپلئون و اسنوبال بر سر ساخت یک آسیاب و پیروزی طرف قدرتمند تر ، جو مزرعه از ان حال و هوای دوستی و برابری به جوی متعفن شد که …

نقد و بررسی کتاب قلعه حیوانات

جورج اورول نویسنده کتاب قلعه حیوانات تبحر خود در بیان اعتراض به سیاست های حکومتی و تلفیق آن در طنز در قالب داستانی را با آثاری همچون کتاب قلعه حیوانات به عرصه نمایش درآورد .

متن داستان حامل حکایتیست که در آن اتحاد اقشار مختلف برای نابودی حکومت ستمگر به ثمر مینشیند و اوایل این پیروزی و جو تبلیغات مثبت و آرمان گرایی هدف بزرگ انسانی یعنی برابری و رفاه همگانی ، برای مدتی همه را خشنود میسازد .

اما در دل این اتحاد ریشه های منفعت طلبی در جان این جنبش رسوخ کرده و مردم را با حکومتی به مراتب منفورتر و ستمگر رو به رو میسازد .

ریشه های منفعت

کتاب قلعه حیوانات نیز به زیبایی و ظرافت هرچه تمام تر ، عملکرد حکومت ها را زیر سوال برده و دید مخاطبین را نسبت به واقعیت عملکرد حکومت هایی که از میان اتحاد مردم یکباره قدرت یافته و با استفاده از ارزش های اعتقادی و انسانی حاکم بر جامعه در مسیر دلخواه خود به سو استفاده از دستاورد های ملت ها میپردازند ، باز میکند .

مسائل سیاسی - نقد و بررسی کتاب قلعه حیوانات

اما جدای از مسائل سیاسی حاکم بر داستان ، شیوه نگارش شیوا و هوشمندی نویسنده در انتخاب کلمات و المان ها باعث شده تا کتاب قلعه حیوانات یا در اصل مزرعه حیوانات تبدیل به یکی از پرفروش ترین آثار جورج اورول شود و به بسیاری از زبان های زنده دنیا ترجمه شود .

کتاب قلعه حیوانات در قالب رمان کوتاه و کم حجم در تمامی مراکز فروش حوزه فرهنگ کشور و فروشگاه های اینترنتی داخلی قابل تهیه میباشد که مطالعه آن را به شما همراهان عزیز پیشنهاد میکنیم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید