کتاب پدر پولدار و پدر فقیر

0
640

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب پدر پولدار و پدر فقیر بپردازیم :

پیشگفتار

مفهوم ثروت و دارائی چیست ؟ چه کسی را ثروتمند مینامند ؟ برای پاسخ به این سوال باید در زمان سفر کرد !

با تکامل انسان و بالاتر رفتن دانسته های او از دنیای اطراف خویش و به سبب تجربه و آموختن مهارت ها نیاز های جدیدی برای او شکل گرفت نیاز هایی که اگر خود نمیتوانست آن را برطرف کند آن را از دیگران طلب میکرد .

اما آیا دیگران این نیاز ها را رایگان پاسخ میداند ؟

کتاب پدر پولدار و پدر فقیر
کتاب پدر پولدار و پدر فقیر

در واقع در این زمان اولین نوع دارایی به شکل اولیه شکل گرفت و انسان آنجا بود که برای نیازهایش مجبور به مبادله دارایی های خود در عوض خدمات و داشته های دیگران تحت عنوان مبادله کالا به کالا شد .

نوع دارایی

اما رفته رفته و با کشف سنگ و فلزات گران بها معیار مبادلات دگرگون شد و برای دریافت یک خدمت ، وسیله و هر نیاز دیگر کافی بود تا مقدار مورد رضایتی از طلا و …به طرف مبادله بدهد تا مجبور به تعویض دارایی خود با دیگری نباشد .

بعد ها با پیدایش علوم مختلف پول به صورت امروزی درآمد تا سبک و راحت تر حمل شده و مشکل وزن و خطرات حمل آن نیز برطرف گردد .

اما از زمان پیدایش مفهوم پول و دارائی آدمی همیشه به دنبال افزایش دارایی های خود و ثروتمند شدن بوده تا بتواند رفاه خود و خانواده اش را تامین کند .

 پدر پولدار و پدر فقیر - مفهوم ثروت و دارائی
پدر پولدار و پدر فقیر – مفهوم ثروت و دارائی

نیاز مادی

در واقع هر کس که دارایی بیشتری داشته باشد که او را از هر نوع نیاز مادی بی نیاز سازد را ثروتمند میگویند !

البته این تعریف یک مثال مشروح و عامیانه برای توضیح مختصر به سوال مطرح شده .

در این مطلب برای توضیح کامل این مبحث قصد داریم یکی از کتب معروف و انگیزشی مبحث شناخت راه های کسب موفقیت مالی را معرفی و به نقد و بررسی آن بپردازیم .

کتاب مورد بحث ، کتاب پدر پولدار و پدر فقیر نوشته رابرت کیوساکی میباشد ، با ما همراه باشید .

نقد و بررسی کتاب پدر پولدارو پدر فقیر

رابرت کیوساکی فرزند یک خانواده دو رگه ژاپنی آمریکایی در هاوایی ایلات متحده آمریکا به سال ۱۹۴۷ است ، وی پس به پایان رساندن تحصیلات دانشگاهی وارد ارتش و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپتر های سنگین نظامی عازم ویتنام شد .

 پدر پولدار و پدر فقیر - رابرت کیوساکی
پدر پولدار و پدر فقیر – رابرت کیوساکی

کیوساکی پس از بازگشت از ویتنام اقادم به تاسیس شرکتی نمود که به تولید نوآورانه کیف پول های مردانه از جنس خاص ولکرو و نایلون میپرداخت که بعدها این محصول آن قدر طرفدار پیدا کرد که مرزهای میلیون دلاری فروش را رد کرد .

تاجر موفق و سرمایه گذار

کیوساکی به عنوان یک تاجر موفق و سرمایه گذار اقدام به نوشتن کتاب پدر پولدارو پدر فقیر نمود تا بتواند تفکر موفقیت مالی را به مردم آموزش دهد .

او در بخش هایی از کتاب به شرح دوران کودکی خود و اوضاع اقتصادی خانواده خود میپردازد ، در واقع واژه پدر پولدار و پدر فقیر توصیفیست از دو پدر خود که یکی پدر واقعی وی که در سیستم آموزشی کار میکرد و وضع مالی جالبی نداشت و پدر دوست صمیمی او که یک سرمایه دار موفق بود و درس موفقیت مالی را از او آموخته بود .

رابرت در این کتاب به مقایسه افکار انسان های فقیر و انسان های موفق میپردازد و بزرگترین عامل موثر بر موفقیت را نوع دید فکری انسان میداند و به جمله معروف خود استناد میکند که در واقع انسان نباید برای پول درآوردن کند ، بلکه پول باید برای انسان کار کند ، آدمی نباید وقت خود را صرف تحصیل پول کند و در عوض از کاری انجام میدهد نکات مهمی را برای شناخت ماهیت مدیریت مالی بیاموزد و موفقیت کسب کند .

مقایسه افکار

کتاب پدر پولدار و پدر فقیر با نگاه عمیق و دقیق کیوساکی به ماهیت مدیریت دارایی ها سعی در آموزش نحوه استفاده صحیح از درآمد ها و سرمایه گذاری های سود آور و کاهش هزینه ها دارد

 پدر پولدار و پدر فقیر - چه کسی را ثروتمند مینامند
پدر پولدار و پدر فقیر – چه کسی را ثروتمند مینامند

کتابی که به دلیل نگاه خلاقانه کیوساکی به اقتصاد و کارآفرینی به واسطه مدیریت صحیح منابع مورد تحسین بسیاری از اقتصاد دانان برجسته دنیا قرار گرفت و باعث شد کتاب پدر پولدار و پدر فقیر جزء یکی از ۱۰ کتب پرفروش این مبحث باشد .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید