غرب زدگی

0
536

کتاب غرب زدگی :

در این مطلب به نقد و بررسی این اثر جلال آل احمد خواهیم پرداخت .

اسلام غرب زده - غرب زدگی
اسلام غرب زده – غرب زدگی

پیشگفتار

غرب زدگی را اگر بخواهیم از منظر سطحی مورد بحث قرار دهیم ، اینگونه تعریف قابل تعریف خواهد بود :

به تاثیر گرفتن بخشی از جامعه از حجمه تهاجم فرهنگی جهان غرب و جوامع جهان اول و آمیخته شدن آداب و فرهنگ مخرب غرب که منحصرا برای جوامع جهان سوم طراحی شده و در اصل وجه اصلی جوامع کشورهای تولید کننده نیست غرب زدگی گویند .

جلال آل احمد
جلال آل احمد

در واقع این این ابزار به گونه ای طراحی شده که مردم سطحی نگر و کم سواد جوامع را به خود آلوده کند !

اما چطور ؟

موثرترین بخش این تهاجم ، تخریب فرهنگ و رسوم کشور های هدف با استفاده از رسانه های جمعی و به خصوص بصری است که با پیشرفت تکنولوژی بیشتر شده و از به مراتب به شدت تاثیرات آن می افزاید .

سینما ، تلوزیون و شبکه های اجتماعی در راس هرم هدایت ، سیل این تهاجم هستند که شیوه های مهندسی شده و البته جذاب به تبدیل خط قرمز های اجتماعی به دروازه های خوشبختی و موفقیت و سعادتمندی میپردازند !

کتاب غرب زدگی به قلم نویسنده معاصر ، جلال آل احمد به توضیح غرب زدگی و توصیف فرد غرب زده دوره خویش میپردازد که بررسی آن خواهیم پرداخت .

بررسی کتاب غرب زدگی

آل احمد در واقع غرب زدگی را به بیماری ای تشبیه میکند واگیردار که تمامی بخش های جامعه را مورد حمله قرار میدهد و آداب و فرهنگ و اعتقاد مردم را توسط افراد تحت تاثیر قربانی پیش روی خود میکند !

ذهن غربی ، لباس شرقی
ذهن غربی ، لباس شرقی

کتاب حاصل جلسات شورای هدف فرهنگ ایران است که جلال با نقد آنها کتاب را خلق کرده و سپس نخستین بار در سال ۱۳۴۱ در ۱۰۰۰ نسخه منتشر کرده است .

در مقدمه کتاب آل احمد شرحی کامل از غرب زدگی و فرد غرب زده را در اختیار خواننده گذاشته و در ابتدا به توضیح تفاوت کشورهای غربی و شرقی میپردازد و تقسیماتی خاص برای آن قائل میشود ، سپس به بررسی دلایل ضعف کشور های شرقی و ضمینه های تهاجم فرهنگی کشورهای غربی به آنها و در ادامه به بررسی دلایل دنباله روی کورکورانه افراد از دنیای پر زرق و برق غرب میپردازد .

در متن کتاب شاهد نگارش منحصر به فرد آل احمد هستیم که با استفاده از اصطلاحات عامیانه سعی به توضیح این رخداد وسیع در تمامی قسمت های جامعه دارد .

دو قطبی فرهنگی
دو قطبی فرهنگی

کتابی که در زمان انتشار برانگیز بوده و حتی مورد برخی نویسندگان مانند شاملو مورد انتقاد شدید نیز قرار گرفت و جزو مهمترین آثار آل احمد قرار گرفت .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید