کتاب حافظه نامحدود

1
1035

در این مطلب به بررسی کتاب حافظه نامحدود اثر کوین هورسلی خواهیم پرداخت :

پیشگفتار

حافظه انسان را بی شک میتوان یکی از اعجاب انگیز ترین مهجزات الهی دانست ، قدرتی باعث میشود انسان از طریق آن حتی دوران کودکی خود را به راحتی به یاد بیاورد یا حتی متون زیادی را برای هدفی خاص مانند امتحان حفظ کند .

این مثال ها نمونه هایی کوچک و معمول از کارکرد پیچیده و شگفت انگیز قسمت حافظه مغز انسان است که یکی ازعوامل پیشرفت و بقاء نسل انسان به شمار میرود .

کتاب حافظه نامحدود - حافظه نامحدود
کتاب حافظه نامحدود – حافظه نامحدود

اما شاید برای خیلی افراد اتفاق افتاده باشد که ساده ترین چیزها را فراموش کنند و در امور کاری و شخصی روزانه خود دچار مشکل بشوند .

فشار های روحی

استرس های ناشی از کار و فشار های روحی و روانی در بیشتر موارد عامل موثر در ایجاد این اختلالات میباشند که قابل درمان بوده و مشکل جدی به حساب نمی آیند ، اما در مواردی مانند تصادفات وارد شدن یک ضربه سخت به سر شاید به بهای از دست دادن کلی حافظه فرد تمام شود که درمان آن امری دشوار محسوب شده و حتی شاید غیر قابل درمان باشد .

ام صرف نظر از حالت دوم با پیشرفت علم و مطالعات وسیعتر به روی مغز انسان ، دانشمندان تکینیک های را کشف کرده اند که میتواند حتی عملکرد حافظه را بهبود بخشیده و فرد را از شر این مشکلات کوچک و عذاب آور خلاص کنند .

کوین هورسلی - حافظه نامحدود
کوین هورسلی – حافظه نامحدود

کوین هورسلی

کوین هورسلی یکی از برجسته ترین افراد در حوزه مطالعه برروی حافظه میباشد که توانسته با صرف حدود ۲۵ سال از زندگی خود و تلاش برای کشف راز های مغز انسان و به خصوص حافظه به عنوان استاد بزرگ حافظه دنیا دست پیدا کند .

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت بر کتاب حافظه نا محدود یکی از برجسته ترین آثار هورسلی ، همراه ما باشید :

 

نقد و بررسی کتاب حافظه نامحدود

هورسلی در این کتاب با تکیه بر توانایی های بی شمار مغز به آموزش تکنیک هایی برای تسلط بر حافظه و تمرکز هرچه بیشتر روی مسائل ، به راحت ترین شکل ممکن میپردازد .

در متن کتاب شاهد نوع نگارش عامیانه توام با آموزش گام به گام تکنیک ها هستیم ، هورسلی به راحتی به مخاطب میفهماند که دنیای پیچیده مغز و قدرت حافظه چگونه میتوان به کنترل خود درآورد .

دنیای پیچیده مغز - حافظه نامحدود
دنیای پیچیده مغز – حافظه نامحدود

در واقع کتاب حافظه نامحدود به گفته کوین کورسلی یک نوع آموزش است که سیستم های آموزشی آن را درون آموزش های مدرسه جای ندادند .

تصویر سازی های ذهنی

یکی از تکنیک های یاد شده تصویر سازی های ذهنی است برای نشان گذاری روی مبحث برای عدم از یاد بردن آنها که به گونه ای طنز حافظه فرد را مجبور به نگه داشتن آن موضوع میکند .

در مجموع ، محتوای کتاب حافظه نا محدود به مخاطب آموزش میدهد چگونه ذهن خود را از مشغله های فکری پاک کرده و با تصویر سازی های با نمک آن در ذهن خود جای داده و سپس با طبقه بندی و مرور آن به راحتی مطلب مورد نظر خود را به یاد بیاورد .

حافظه نامحدود
حافظه نامحدود

تکنیک های موجود در کتاب بسیار ساده بوده ولی مستلزم تمرین و مرور برای تاثیر گذاری هر چه بیشتر عملکرد حافظه است که به شدت برای افرادی که از اختلال حواس پرتی و فراموشی رنج میبرند و همچنین دانش آموزان مقاطع پایین پیشنهاد میشود .

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید