کتاب هنر شفاف اندیشیدن

0
790

در این مطلب به بررسی کتاب هنر شفاف اندیشیدن ، نوشته رولف دوبلی خواهیم پرداخت .

پیشگفتار

یکی از متدوال ترین مواردی که در طول روز برای هر انسانی اتفاق می افتد ، وسواس فکریست . وسواس فکری مجموعه ایست از افکاری که مدام ذهن انسان را به خود درگیر میکند .

پیشگفتار کتاب هنر شفاف اندیشیدن
پیشگفتار کتاب هنر شفاف اندیشیدن

اندیشیدن به اتفاقات روزمره ای که از بابت آنها احساس گناه یا نگرانی میکنیم و خود را برای انجام یا عدم انجام آنها سرزنش میکنیم .

نمونه های از قبیل فکر به خرج های سنگین برای خوش گذرانی ، خرید های گران قیمت ، برخورد نا مناسب با دیگران ، فروش دارائی ها در زمان نادرست و بسیاری معضلات فکری دیگر در این مبحث میگنجد .

راه چاره

اما باید چه کرد تا از این تفکرات آزار دهنده در امان ماند ؟

در مطلب امروز قصد داریم تا راه حلی برای این مشکل را در قالب یک کتاب معرفی و به نقد وبررسی آن بپردازیم .

مبحث کتاب هنر شفاف اندیشیدن
مبحث کتاب هنر شفاف اندیشیدن

نام این اثر انگیزشی کتاب هنر شفاف اندیشدن نوشته میباشد که امر ترجمه آن به همت چهره نام آشنای تلوزیون کشور ، عادل فردوسی پور صورت گرفته .

مبحث کتاب

دوبلی در بخشی کتاب با مثالی ساده از یک حکایت کوتاه توضیح این مبحث را اینطور بیان میکند که روزی پاپ از میکلانژ سوال کرد راز نبوغ تو در هنر چیست ؟ مجسمه داوود این شاهکار هنری چگونه خلق شد ؟

میکلانژ نیز در پاسخ گفت : بسیار ساده است ، هر چه که داوود نبود را میتراشیدم !

بیائید صادق باشیم ! ما راز شکل گیری موفقیت و خوشحالی مان را نمیدانیم ! اما خوب میدانیم چه عاملی باعث نابودی آن میشود !

با درک این مفهوم ساده که فهم عوامل منفی بسیار مهم و مفیدتر از فهم عوامل مثبت است میتوانیم بسیاری از موانع را از پیش رو برداریم !

شفاف اندیشی

شفاف اندیشی در هنر شفاف اندیشیدن
شفاف اندیشی در هنر شفاف اندیشیدن

در واقع شفاف اندیشی عمل زیرکانه ایست که میکلانژ انجام میداد ، یعنی بر داوود تمرکزی نداشت و به جای آن بر هر آن چه که داوود نبود تمرکز میکرد .

این مطلب در زندگی ما این معنا را این گونه شرح میدهد که با عدم تمرکز بر موضوع اصلی و تمرکز بر مشکلات و رفع آنها ، آن وقت است که شفاف اندیشی ظهور پیدا میکند .

روش های مقابله

در واقع دوبلی در کتاب هنر شفاف اندیشیدن ، با خطاهای ذهنی انسان که عمل دور شدن از دستاورد های انسان میشود را در قالب ۹۹ بخش کوتاه که شامل این خطاهاست را با نگارشی کاملا مفهوم و ساده برای مخاطب بیان میکند .

روش های مقابله هنر شفاف اندیشیدن
روش های مقابله هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن با بیان مثال هایی از این مشکلات که عینا برای هر انسانی در طول روز می افتد ، وسعت دید بیشتری را در اختیار خواننده قرار مدهد تا با تامل بر رویه های فکری و رفتاری ، برای رهایی از بند این تفکرات موذی تلاش خود را به کار گیرد .

امیدواریم با معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن مشوق خوبی برای مطالعه این اثر روانشناختی و اثر گذار به شما عزیزان باشم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید