کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست

0
464

در این مطلب به بررسی اثر میراندا جولای با عنوان کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست خواهیم پرداخت

پیشگفتار

معمولا در طول روز چه اتفاقاتی برایتان می افتد ؟

چه کسانی را میبینید ؟

چه احساساتی به شما دست میدهد ؟

اگر از هر کس این سوالات را بپرسید جواب هایی مختلف خواهید شنید ، اما معمولا این جمله را خواهید شنید :

هیچ چیز ! چیز خاصی نبوده !

انگار دیگر تمامی رخداد های روزانه برایمان عادی شده و درگیر روزمرگی شده ایم که مثلا دیدار با دوستی قدیمی یا دیدن یک فیلم زیبا در سینما یا خیلی اتفاقات این چنینی دیگر ما را به هیجان نمی آورد !

آخر سال

دیگر حتی به آخر سال هم که نزدیک میشویم نه شوق خرید داریم ، نه انتظار سال جدید را ، شاید با خود بگوییم سال هم تحویل شد ، حالا که چی ؟

روز ها میگذرند و زندگی پیش میرود ، دیگر به اتفاقات روزمره اهمیت خاصی نمیدهیم ، اما همیشه خیال پردازی های خودمان را در ذهن داریم و این مورد را به تعبیری یک دلخوشی میدانیم !

دلخوشی هایی که وقتی به آنها زیاد پر و بال بدهیم وقتی به زمان عمل برسد شاید آنطور که دوست داشتیم پیش نرود و دل سرد شویم !

دل سرد که بشویم چه میشود ؟

کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست
کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست

با همه دنیا قهر میکنیم ؟

یا برای جبران سریعا به دنبال کسی میگردیم که برای مدتی حالمان را خوب کند ؟

اینها گزیده ایست از احساسات و تفکرات خیل بی شماری از ما انسانها که دیگر به آنها عادت کردیم و احساس میکنی فقط خود تجربه اش کرده ایم ، اما در مواجهه با زندگی یک فرد از نزدیک یا شنیدن داستانی با این موضوع ترقیب به کند و کاو آن میشویم .

در این مطلب نمونه هایی از این روزمرگی ها را در قالب معرفی و بررسی اثر زیبای میراندا جولای ، یعنی کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست خواهیم پرداخت .

نقد و بررسی

میراندا جولای نویسنده کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست ، متولد ۱۹۷۴ در شهر بار از ایالت ورمونت ایلات متحده آمریکاست که در حوزه هنر پر کار بوده و علاوه بر نویسندگی به خوانندگی ، بازیگری و کارگردانی نیز میپردازد .

اثر حاضر ، مجموعه ایست از هفت داستان ، هفت زندگی معمولی و هفت انسان تنها که جولای به شیوه زیبایی به روایت زندگی آنها میپردازد .

شخصیت هایی که در تنهایی های خود در دنیای خیال امید خوشبختی به خود میدهند و در واقعیت زندگی جوری دیگر با آنها بازی میکند .

جولای در نگارش خود برای شرح هر داستان عناصر طنز و تخیل را به گونه ای هنرمندانه با تلخی ها و اتفاقات روزمره زندگی تلفیق کرده و داستانهایی ساده تر از آنچه مخاطب متصور میشود خلق کرده .

همان احساسات ، همان اشک ها
همان احساسات ، همان اشک ها

یک اتفاق هیجان انگیز و جنجالی

در طول هر داستان به راحتی مفهمیم خبری از یک اتفاق هیجان انگیز و جنجالی نیست ، داستان ها را دقیقا همان اتفاقاتی که در زندگی حداقل یک بار خود خواننده هم تجربه کرده تشکیل میدهد .

همان احساسات ، همان اشک ها و لبخند ها و همان تصورات خیالی که هر انسانی با آنها مواجه شده و در اوقات تنهایی هزاران بار با خود مرور کرده .

اما وقتی شخصیت های هفت داستان کتاب هیچ کس مثل تو مال اینجا نیست را در ذهن کنار هم مجسم کنیم نکته ای جالب در میابیم که انگار تمامی آنها یک نفر بوده ، ولی انگار آن روح در هفت بدن مختلف زندگی میکرده و اتفاقاتی جدید را رقم میزده .

شیوه داستان سرایی

شیوه داستان سرایی بی نظیر جولای و نبوغ او در خلاقیت نگارشی باعث میشود مخاطب در مخیلات خویش ، خود به خود شروع به همزاد پنداری با شخصیت ها کند و عطش دنبال کردن داستان را به وضوح در خود بیابد .

حاصل این خلاقیت نوشتاری جولای در کتاب هیچ کس مثل تو مال این جا نیست در همان سال انتشار یعنی ۲۰۰۷ دریافت جایزه داستان کوتاه فرانکلین اوکانر میباشد .

کتاب هیچ کس مثل تو مال این جا نیست در ۸۷ صفحه شامل هفت داستان کوتاه با عناوین : تیم شنا ، پسر لیم کین ، پاسیو مشترک ، مردی روی پله ها ، این آدم ، دل خوشی من و ماه گرفتگی منتشر شده که امیدواریم با تهیه آن از این مجموعه داستانی زیبا نهایت لذت را ببرید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید