کتاب کنسرو غول

0
971

این کتاب با عنوانی متفاوت ( کنسرو غول ) برای نوجوان هست و البته همه ی کسانیکه به نوعی با دنیای نوجوانی سر و کار دارند و هنوز نوجوان وجودشان برقرار و پاینده است.

کتابی هست که هم تم طنز دارد و هم فانتزی و البته با محتوای روانشناختی بنابراین میتوان گفت که کتاب مناسبی است برای علاقه مند کردن نوجوان ها به بحث کتابخوانی.

خلاصه ی داستان

داستان کنسرو غول در واقع ماجرای نوجوان لاغر مردنی به نام توکاست که پس از مرگ پدر و افسردگی مادرش به او بی توجهی شده و مورد تمسخر و آزار همکلاسی هایش قرار گرفته است.

پسری منزوی که از مدرسه و درس ریاضی شدیدا متنفر است و البته اگه از حق نگذریم عاشق داستان ها و رمان به خصوص رمان های پلیسی و جنایتکاری. اون عاشق جنایتکاران بود و دوس داشت در آینده یه جنایتکار خفن بشه؛ خشن، نترس، پولدار!!

پرویز کتاب کنسرو غول
پرویز کتاب کنسرو غول

خب داستان از اونجایی شروع میشه که توکا از پیرزن دست فروشی یک کتاب میخرد وپیرزن به همراه کتاب یک قوطی کنسرو به او میدهد. کتاب خاطرات یک جنایتکار به اسم پرویز و کنسروی که پیر زن اعتقاد داشت یک غول توی اون خوابیده.

پرویز

طولی نمیکشه که شخصیت کتاب (پرویز) الگوی رفتاری توکا و غول هم دوست او میشوند. غول دست وپا چلفتی که هیچ کاری از دستش بر نمیاد و فقط در حال شمردن اعداده ولی سبب میشه انیشتین کوچولوی درون توکا بیدار شه و اونو به قهرمان اصلی داستان تبدیل میکنه.

قسمتی از متن کتاب

فصل هجدهم

لیمویی ها

بیمارستان جای معرکه ایی بود. همه جورم را میکشیدند و دوستم داشتند. دور انگشتم تخته های کوچک گذاشتند و پشت و زیر دستم را گچ گرفتند.

در تمام آن لحظات غول همراهم بود و تو اتاق بیمارستان از سقف آویزان میشد و چیز های زرد را نشان میداد و میگفت :” گوگولی گوگولی بووووو.” پرستاری که دستم را گچ میگرفت خیلی معرکه بود چون حتی یک جوش هم رو صورتش نداشت. مردها صداش میزدن “خانم سرابی” و زن ها صداش میزدن “ستاره جون”.

ستاره جون بوی لیمو میداد و لیمویی ها از هر کی فکر کنی مهربان ترند. دویست نفر لیمویی تا حالا دیدم که همینجوری بودند.

جنایتکار

هر جنایتکار مشهوری یک عشق دارد و من برای جنایتکار شدن لازم بود در آینده عاشق بشوم. تو تمام فیلم های جنایتکاری هم همینطوری بود.

لیمویی ها کتاب کنسرو غول
لیمویی ها کتاب کنسرو غول

جنایتکار فیلم حتما یک نفر را دوست داشت و بخاطرش هر کاری حاضر بود بکند. حتی وقتی درد دستم تمام شده بود بازهم ناله میکردم تا ستاره جون دلش برام بسوزد و هی بگوید ” آفرین! چه پسر شجاعی!” به من میگفت شجاع!! به کرم خاکی! ترسو ترین بچه ی مدرسه!

چاخان

کلی براش چاخان کرده بودم و گفته بودم با سه نفر دعوام شده و همه شان را زدم. معلوم بود باور نکرده اما کامل به حرفام گوش کرد.

آدم های معرکه اینجورین، به حرف آدم گوش میدن حتی وقتی مطمئنن داری چاخان میکنی. بخاطر همین زن هایی که رو صورتشان جوش ندارند آدم را خوشبخت میکنند.

ولی از همه معرکه تر این بود که وقتی گچ دستم خشک شد، روش با خورکار صورتی یادگاری کشید؛ شکل ستاره مثل اسمش که ستاره بود…

تفسیر داستان

کودکان و نوجوانان همسن توکا دارای شخصیت هایی هستند که علاقه مند به کارهای نادرست هستند و اکثریت الگوهای منفی را مد نظر قرار میدهند و شاید اگر در زندگی افرادی که امروزه در فضاهای منفی زندگی میکنند و انسان های مناسبی برای جامعه نیستند، توجه عمیق تری داشته باشیم، میفهمیم که اگر در دوران نوجوانیشان کتابهایی مشابه کنسرو غول مطالعه کرده بودند، شاید انسان های دیگری میشدند.

کنسرو غول مهدی رجبی
کنسرو غول مهدی رجبی

مقایسه ی داستان با زندگی واقعی

کنسرو غول نوعی زندگی شهری را به نمایش گذاشته است که این شهر ممکن محل زندگی هر یک از انسان های امروز در دنیا باشد. دنیایی که آغشته شده به فضاهای عجیب و مدرن که انسان ها بخصوص نوجوانان و بچه ها را از هم بیگانه کرده. در واقع این کتاب به خواننده ی خود کمک میکند که شخصیت واقعی و گمشده ی خودرا پیدا کند. بعبارتی غولی که در داستان داخل کنسرو حبس شده بود، میتواند زندگی کنسرو شده ی هر یک از ما باشد که وقتی از این زنگی و تملقات ان خارج شویم، میتوانیم به استعدادهایی که در هر یک از ما نهفته است پی برده و آنهارو پرورش دهیم.

معرفی کتاب

نام اثر : کنسرو غول
نویسنده : مهدی رجبی
انتشارات : افق
سال نشر : ۱۳۹۳
دسته بندی کتاب : کتاب های کودک و نوجوان / کتاب های ادبیات داستانی برای کودکان
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : ششم
تعداد صفحات : ۲۱۶
امتیازات : برنده ی نشان نقره ای لاک پشت در سال ۱۳۹۴ / برگزیده ی جشنواره ی کتاب های برتر در سال ۱۳۹۴ / رمان شایسته ی تقدیر شورای کتاب کودک در سال ۱۳۹۴ / قرار گرفتن در لیست کتابهای خواندنی کتابخانه ی مونیخ در سال ۲۰۱۵

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید