غلط ننویسیم

0
540

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب غلط ننویسیم خواهیم پرداخت :

پیشگفتار

احتمالا برای همه ما پیش آمده در هنگام نوشتن ، کلمه ای را غلط بنویسیم و به مشکل بر بخوریم . الفبای فارسی به خاطر داشتن حروف یکسان از نظر صدا اما املاء متفاوت ، افرادی که مطالعه کمی دارند را دچار مشکل میکنند .

غلط ننویسیم
غلط ننویسیم

اما مشکلات فقط در مبحث غلط املائی نمیگنجد ، بلکه جمع کثیری از فعالان حوزه تحریر که به نوشتن اشتغال دارند یا حداقل خود را عضوی از این جامعه میدانند مشکلی مغایر با غلط املائی دارند !

کلمات اشتباه

در واقع مشکل ، اشتباهات نگارشی و استفاده از کلمات اشتباه در نوشته ها یکی از ایراد های متداولیست که بزرگان اهل فن زبان فارسی را گله مند کرده .

از شمار این بزرگان میتوان به استاد ابوالحسن نجفی اشاره کرد که تصمیم به نوشتن کتابی گرفتند که در آن به بیان درست و غلط کلمات و شیوه صحیح به کاربردن آنها پرداخته شود .

بیان درست و غلط کلمات
بیان درست و غلط کلمات

کتاب مورد نظر به همت این بزرگوار با عنوان غلط ننویسیم راهی بازار شد تا راه حلی باشد برای این مشکل ادبی .

نقد و بررسی کتاب غلط ننویسیم

کتاب غلط ننویسیم کتابیست که به فرهنگ لغات شباهت زیادی دارد ، زیرا پس از مقدمه کتاب و توضیحات برخی نکات کلیدی ، محتوای آموزشی به ترتیب الفبا به این صورت که ابتدا کلمه با املاء صحیح آن و کلمه غلط نوشته شده و سپس به توضیح معانی آنها و نحوه استفاده صحیح در موارد مختلف و کلمات مترادف مترادف پرداخته .

در واقع کلمات آورده شده در غلط ننویسیم متادول ترین اشتباهات نوشتاری و نگارشی جامعه از دید نویسنده است که وجه تمایز که با توضیح معانی هر دو کلمه دایره لغات خواننده را وسعت میبخشد .

ابوالحسن نجفی

استاد ابوالحسن نجفی ، غلط ننویسیم را در سال ۱۳۶۶ منتشر کرد و نقد هایی مانند اجازه بدهید غلط بنویسیم ، به قلم محمدرضا باطنی که خود نیز زبان شناس و از فعالان این حوزه بود از این اثر صورت گرفت ، اما به دلیل استقبال کتاب به چاپ دهم نیز رسید .

ابوالحسن نجفی
ابوالحسن نجفی

کتاب غلط ننویسیم توسط انتشارات مرکز نشر دانشگاهی منتشر و قابل تهیه میباشد که میتواند راهنمای بسیار خوبی برای علاقه مندان به نویسندگی و ویراستاران نوپا باشد .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید