کتاب سه قطره خون

0
1075

در این مطلب به بررسی کتاب سه قطره خون اثر صادق هدایت خواهیم پرداخت :

پیشگفتار

صادق هدایت ار جمله مشهورترین نویسندگان ایرانی به شمار میرود که یکی از صاحبان سبک روشنفکری در ایران بوده و آثار جاودانه ای نظیر بوف کور را خلق کرد .

همچنین هدایت به جز نویسندگی به امر ترجمه کتب خارجی نیز میپرداخت که در میان ترجمه های او آثاری از مشهورترین نویسندگان دنیا مانند فرانتس کافکا نیز یافت میشود .

سه قطره خون - صادق هدایت
سه قطره خون – صادق هدایت

هدایت قلمی ساده و عامی داشت که طنازی او و تلفیق این خصلت با نگارش وی باعث میشد مخاطبان زیادی به سمت آثار او کشش پیدا کنند و همین امر منجر شد تا در مدتی کوتاه به یکی از چهره های شناخت شده ادبیات و همینطور جریان روشنفکری تبدیل شود .

شیوه نگارش

این شیوه نگارش و نوع نگاه هدایت به مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی علاوه بر شهرت باعث شکل گیری خط فکری جدیدی شد تا حتی پس از مرگ هدایت ، نویسندگان و هنرمندان زیادی دنباله روی عقاید او و متاثر از دیدگاه های وی به خلق آثار خود بپردازند .

اما سرانجام این نویسنده محبوب به یک خودکشی غم انگیز نه در خاک وطنی که هدایت همیشه به آن افتخار میکرد ، بلکه در آپارتمانی در شهر پاریس در کشور فرانسه ختم شد .

خودکشی دراماتیک

یک خودکشی دراماتیک که هدایت ، ابتدا آثار چاپ نشده اش را سوزانده و سپس پتویی را در کف آشپزخانه پهن و با مسدود کردن راه های ورود و خروج هوا و باز کردن شیره گاز روی آن دراز میکشد تا به خوابی ابدی برود .

خودکشی ای که یک بار ، پیش تر هدایت به آن روی آورده بود ولی به فرجام نرسیده و بلاخره در سال ۱۳۳۰ نیت خود را فعل عمل تبدیل نمود و در سن ۴۸ سالگی ، برای همیشه دنیای فانی را وداع گفت .

اما در مطلب پیش رو به معرفی و نقد و بررسی یکی از آثار مشهور صادق هدایت با عنوان سه قطره خون خواهیم پرداخت .

کتاب سه قطره خون - صادق هدایت
کتاب سه قطره خون – صادق هدایت

نقد و بررسی کتاب سه قطره خون

کتاب سه قطره خون عنوانیست که صادق هدایت تحت عنوان کتابی در قالب ، مجموعه چند داستان کوتاه در سال ۱۳۱۱ منتشر کرد .

کتاب شامل یازده داستان کوتاه با عناوین زیر می باشد :

 1. سه قطره خون
 2. گرداب
 3. داش آکل
 4. آئینه شکسته
 5. طلب آمرزش
 6. لاله
 7. صورتک ها
 8. چنگال
 9. مردی که نفسش را کشت
 10. محلل
 11. گجسته دژ
سبک روشنفکری - صادق هدایت
سبک روشنفکری – صادق هدایت

هدایت و شیوه داستان نویسی عامی او و دوری از به کاربردن جملات سنگین ادبی در متن کتاب سه قطره خون باعث شده ، مخاطب از هر قشر و طبقه اجتماعی و فرهنگی بتواند به راحتی با داستان ارتباط برقرار کرده و مطالب و آنها را درک کند .

طنز نگارشی

توصیفات دقیق و طنز نگارشی و تلفیق روزمرگی های اجتماعی روزگاری که هدایت کتاب را مینوشته تصاویر زیبائی را در ذهن خواننده مجسم کرده و مخاطب را به امر همزاد پنداری وادار میکند ، امری که از مثبت ترین نکات کتاب سه قطره خون به شمار میرود .

اما صادق هدایت در کتاب سه قطره خون فقط به روایت داستان های تلخ و شیرین سرگرم کننده برای جذب مخاطب بسنده نکرده و خواننده با مطالعه و دقت در متن داستان ها ، به راحتی منظور هدایت در اشاره به مفاهیم عشق ، حسادت ، خیانت ، جوانمردی ، خرافات و این قبیل موضوعات مهم اخلاقی ، اجتماعی را درک میکند .

ما نیز این مجموعه داستانی به شدت جذاب و مفهومی را به شما عزیزان ، دوستدار کتاب پیشنهاد میکنیم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید