کتاب چرا عاشق میشویم

0
851

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب چرا عاشق میشویم خواهیم پرداخت

پیشگفتار

تا به حال شده از خود بپرسیم چرا عاشق میشویم ؟

اعتماد به نفس بالا - کتاب چرا عاشق میشویم
اعتماد به نفس بالا – کتاب چرا عاشق میشویم

آیا دلیلمان برای مجذوب شدن به محبوبمان همان چهره زیبای اوست ؟ یا رفتار محبت آمیزش ؟ یا صداقت کلام او ؟

عشق زوایای مختلفی برای بررسی دارد که سوالات فوق فقط مواردی کوچک از ابعاد وسیع این پدیده زیبا ولی پیچیده است .

عشقی که مانند غذا نیاز های عاطفی ، جنسی و حتی نیاز های اجتماعی انسان را پاسخ میدهد و چنان تاثیری بر روح و جسم او میگذارد که برای پاسخ علمی به شکل گیری آن در انسان و اثراتش ، دانشمندان را سالیان درازی است که مشغول تحقیق و بررسی کرده .

رفتار محبت آمیز - چرا عاشق میشویم
رفتار محبت آمیز – چرا عاشق میشویم

نیاز های عاطفی

برای مثال فردی را در نظر بگیرید که انسانی کم رو و بی دست و پا بوده و در روابط اجتماعی و حتی کاری خود نیز دارای مشکل بوده اما پس از شروع یک رابطه عاشقانه ، رفته رفته تغییرات اساسی در رفتار و اخلاقیات وی با سرعتی باور نکردنی شروع شده و پس از مدتی ، شاهد فردی با اعتماد به نفس بالا و کاملا اجتماعی هستیم .

به راستی که عشق میتواند تمامی معادلات را بر هم بزند و اعجاب انگیز تزین معجزات را خلق کند .

اما چگونه میشود پاسخ این همه سوال را در مورد این که چرا عاشق میشویم داد ؟

در مطلب امروز به جهت پاسخ به این سوال بزرگ قصد داریم به بررسی کتابی با همین عنوان یعنی کتاب چرا عاشق میشویم به نویسندگی هلن فیشر بنشینیم .

نقد و بررسی کتاب چرا عاشق میشویم

هلن فیشر در کتاب چرا عاشق میشویم به توضیح و بررسی دلایل و اثرات عشق از چند محور مختلف میپردازد ، و به نقل از وی در این کتاب سعی شده به صورت کامل به این سوال پساخ داده شود .

در متن کتاب شاهد یک سری آزمایشات علمی هستیم که گروهی از دانشمندانی که با فیشر در طی این تحقیقات همراه بوده اند ، آنها را ترتیب داده و به کمک این آزمایشات به بررسی تاثیرات عشق بر روی واکنش فیزیکی مغز تحت تاثیر عشق پرداخته اند .

اما آزمایشات فقط متمرکز بر روی آزمایش مبتنی بر دستگاه نبوده و از بررسی های رفتار شناختی نیز بهره میبرد .

تا به حال شده از خود بپرسیم چرا عاشق میشویم
تا به حال شده از خود بپرسیم چرا عاشق میشویم

طبق بیانات مشروح در کتاب چرا عاشق میشویم ، هلن فیشر اعلام میکند تیم پژوهشی ما برای نخستین بار توانست پاخی را کشف کند که محققان بسیاری آن را فرضیه میدانستند و سالها برای اثبات آن تلاش میکردنند .

به وجود آمدن عشق

وی میگوید ما با تصویر برداری از مغز ثابت کردیم وقتی فرد در معرض یک رابطه عاطفی که منجر به ، به وجود آمدن عشق در فرد میگردد ، شاهد تغییر رنگ و به اصطلاح نورانی شدن قسمت هایی از مغز بودیم که این موضوع سندی بود بر ادعای این که عشق فقط یک احساس درونی نیست و به محض احساس محبت به طرف مقابل ، مغز دچار فعل و انفعالات شیمیایی شگرفی میشود .

در مجموع دید علمی هلن فیشر و انجام این آزمایشات جالب به همت او و همکارانش باعث جذابیت هرچه بیشتر کتاب چرا عاشق میشویم میشود .

انسانی کم رو و بی دست - نقد و بررسی کتاب چرا عاشق میشویم
انسانی کم رو و بی دست – نقد و بررسی کتاب چرا عاشق میشویم

منظر علمی و رفتار شناختی

آموزه هایی که از هر دو منظر علمی و رفتار شناختی به عنوان نکات کلیدی برای فهم بیشتر معقوله عشق و ملزومات یک رابطه سالم در قالب یک کتاب در اختیار مخاطب قرار داده شده تا به کمک آن به روابط بین افراد کیفیت ببخشد .

شما عزیزان نیز میتوانید با تهیه نسخه های فیزیکی و الکترونیکی کتاب چرا عاشق میشویم از محتوای غنی این کتاب ارزشمند بهره مند شوید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید