نقد و بررسی کتاب 48 قانون قدرت

1
3974

در این مطلب به بررسی کتاب ۴۸ قانون قدرت به قلم رابرت گرین خواهیم پرداخت ، با ما همراه باشید 

نویسنده

رابرت گرین ، نویسنده کتاب انگیزشی ۴۸ قانون قدرت از یک خانواده ی یهودی در لس آنجلس ایالت کالیفرنیا در آمریکا و در سال ۱۹۵۹ متولد شد .

نویسنده کتاب 48 قانون قدرت
نویسنده کتاب ۴۸ قانون قدرت

وی تحصیلات دانشگاهی خود را نخست در دانشگاه برکلی کالیفرنیا و سپس در دانشگاه ویسکانسین مدیسون در رشته ی مطالعات کلاسیک ادامه داد .

گرین قبل از انتخاب نویسندگی به عنوان شغل حرفه ای خود ، طبق اظهارت خودش ۸۰ شغل را که از جمله ی آنها میتوان به کارگر ساختمانی ، سردبیر مجله ، فیلمنامه نویسی در هالیوود و مترجمی اشاره کرد ، تجربه کرده .

گیرین از سال ۱۹۹۵ رسما به عنوان نویسنده فعالیت خویش را آغاز و ۳ سال بعد اولین اثر خود یعنی کتاب مورد بررسی ما ، ۴۸ قانون قدرت را به تحریر درآورد .

نقد و بررسی

از آغاز پیدایش بشر ، روابط اجتماعی موجب موثرترین رخداد های هنری ، تاریخی و اجتماعی ، از جنگ و صلح گرفته تا خلق بزرگترین آثار هنری شده است .

در واقع روابط اجتماعی شخصیت انسان را شکل داده و باعث پیشرفت و حتی پس رفت او نیز میشود ، تسلط بر داشتن قدرت در مدیریت احساسات ، تفکر و عکس العمل ها نیاز مند کسب تجربه ای غنی است که فرد به کمک آن درست ترین گزینه را انتخاب و در عین حفظ روابط با سایرین موفقیت را از آن خود میکند .

اما این تجربه و قدرت از کجا به دست می آید ؟

نقد و بررسی کتاب 48 قانون قدرت
نقد و بررسی کتاب ۴۸ قانون قدرت

کسب تجربه

اگر بخواهیم کسب تجربه را بر دو نوع قسمت کنیم ، نوع اول تجارب سهل و آسان یا شیرین محسوب میشود که برای مثال انسان از طریق یک عمل ساده و بی ضرر مانند امتحان کردن یک طعم جدید یا آشنایی با انسان های خوب بدست می آورد !

اما نوع دوم یعنی تجارب سخت و تلخ محسوب میشود که که انسان از یک عمل دشوار یا یک اتفاق ناگوار بدست آورد ، مانند شکست در کسب و کار ، سوء استفاده از اعتماد فرد توسط یک دوست یا سخت بودن مراحل یک ورزش برای رسیدن به یک هدف ایده آل !

رابرت گرین در کتاب ۴۸ قانون قدرت ، به قلم خود سعی در توضیح مشروح ومختصر این تجارب خوب و بد یا تلخ و شیرین دارد .

کتابی انگزیشی و آموزشی که به تعبیری ، به بی رحمانه ترین وجه در ۴۸ قانون قدرت تسلط بر دیگران و موفقیت را مشروحا برای خواننده کتاب نمایش میدهد .

چکیده تحقیقات

این کتاب را میتوان چکیده تحقیقات چندین ساله ی رابرت گرین بر رفتار و روابط افراد و نیز تجارب وی در کسب و کارهای مختلفی که اظهار میدارد دانست !

شاید در نگاه اول ، خواننده ی ایرانی ۴۸ قانون قدرت را کتابی تلخ و شیطنت آمیز بییند ، کتابی که اشاره ای مستقیم به طرز رفتار فرد با افراد پیرامون خویش و مدیریت آنها به نفع خویش ، اما با سیاست دارد .

اما باید به این نکته عمیقا اندیشید که قدرت چیست ؟ آیا فردی که نیاز به داشتن قدرت را شدیدا در خود احساس میکند ، آیا جنبه یا درک درستی از قدرت دارد ؟

کتاب 48 قانون قدرت
کتاب ۴۸ قانون قدرت

رابرت گرین که در بین نویسندگان و علم قدرت صاحب سبک نیز محسوب میشود ، برای پاسخ به این سوال در ابتدای کتب خود به تعریف درست این موضوع یعنی قدرت میپردازد ، همانند کتاب ۴۸ قانون قدرت که در صفحات ابتدائی آن اینگونه مینویسد :

کنترل افراد

قدرت ، سنجیدن میزان کنترل افراد بر شرایط زندگی ، اعمال و رفتار افراد پیرامون فرد است که منشا این قدرت محصول درک عمیقی است که از طبیعت انسان وانگیزه و اهداف او به وجود می آید تا با تغییرات مناسب بر روی آن در راستای سود خود یا حفاظت از مواضع خود میتوان نفع برد .

اما لازم به ذکر است که گرین عمیقا بر این موضوع اشاره دارد که قدرتمندترین افراد ، کسانی هستند که قدرت خویش را با حفظ اصول و ارزش اخلاقی در راه های مختلف استفاده میکنند .

۴۸ قانون قدرت با دیدی روانشناختی و جامعه شناسی به توضیح قدرت و راه کارهای مدیریت آن میپردازد که خواننده وادار به سنجش اعمال خویش در مقابله با اجتماع و رفع ایرادات رفتاری و فکری اش جهت رسیدن به موفقیت و کسب و شناخت قدرت میکند .

گفتار پایانی

در پایان باید گفت ۴۸ قانون قدرت که به عنوان کتابی الهام بخش و موثر یاد شد ، کتابی است مناسب برای مدیران تازه کار یا افرادی که انگیزه ی لازم برای رو به رویی با چالش های اجتماع در محیط های مختلف کاری و آموزش و غیره را ندارد و همچنین افرادی که عطش به دست آوردن قدرت را در خود احساس میکنند .

دانلود رایگان کتاب ۴۸ قانون قدرت pdf فارسی

۴۸ قانون

یک دیدگاه

  1. در زیر اصولی را از کتاب ارزشمند «48 قانون قدرت» آورده‌ام که شخصا در زندگی خودم به آنها رسیده‌ام.
    دلایلی که من برای اصول این کتاب آورده‌ام با دلایل نویسنده اصلی فرق می‌کنند؛
    امیدوارم توضیحات من که از زاویهٔ دیدی تازه نوشته شده‌اند برای شما مفید باشند.
    فایل صوتی خلاصه کتاب نیز برای دانلود قرار داده شده‌است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید