نقد و بررسی کتاب 40 فکر سمی

0
1871

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب ۴۰ فکر سمی نوشته ی آرنولد لازاروس خواهیم پرداخت ، همراه ما باشید

آرنولد لازاروس
آرنولد لازاروس

درباره ی نویسنده

آرنولد لازاروس نویسنده کتاب ۴۰ فکر سمی ، زاده ۱۹۳۲ در آفریقای جنوبی بود ، وی مدرک فارق التحصیلی خود را در سال ۱۹۵۵ از دانشگاه ویتواتزرند آفریقای جنوبی دریافت کرد و در تخصص روانشناسی بالینی شروع به فعالیت کرد .

کتاب 40 فکر سمی
کتاب ۴۰ فکر سمی

وی در طول عمر خود آثار مهم زیادی خلق و به افتخارات بالائی نظیر کسب عنوان روان شناس برجسته بخش روان درمانی از انجمن روانشناسی آمریکا ، دریافت جایزه خدمات برجسته هیات مدیره روانشناسی حرفه ای آمریکا و ۳ جایزه دستاورد های حیاتی ، دست یافت .

خود یاری

او در سال ۱۹۷۰ جنبشی تحت عنوان خود یاری یا خود درمانی را رهبری میکرد که همزمان با آن نوشتن کتا بهای تصاویر مثبت ذهنی و دوری از افکار منفی آغاز شد .

 

وی همچنین ۱۷ کتاب و ۳۰۰ مقاله مختلف در مباحث روانشناسی بالینی از خود بر جای گذشت و در سال ۲۰۱۳ در سن ۸۱ سالگی چشم از جهان گشود .

تفکرات منفی

برای بررسی این کتاب ابتدا یک سوال پیش رو داریم ، تفکرات منفی ، بدبینی ، افسردگی و انواع بیماری های روحی و روانی به سبب چه دلایلی شکل میگیرند ؟

نقد و بررسی کتاب 40 فکر سمی
نقد و بررسی کتاب ۴۰ فکر سمی

خطای فکری و ایجاد باید ها و نباید های نادرست موثرترین عامل بسیاری از امراض روحی و روانی هستند ، گاهی افراط بیش از حد اعمال مثبتی مانند ابراز علاقه ، دلسوزی افراطی و امثال آن موجب آزرده شدن روح آدمی نیز میشود !

اما چاره چیست ؟

گاهی تغییر نگرش و نگاه به مسائل عذاب آور روحی از زاویه ای دیگر منجر به اصلاح رفتاری و بهبود بیماری های مذکور میشود .

کتاب مورد بحث این مطلب ، ۴۰ فکر سمی ، نگرشیست از زوایای دیگر به مشکلات فکری و روحی انسان که حاصل سال ها تحقیق و بررسی روان شناختی بیمارانیست که از خطای فکری و در نتیجه بیماری های روحی رنج برده اند .

در این کتاب شاهد بیانی کاملا ساده و روشن هستیم که مجموعه ای از افکار و اعمال نادرست را در قالب ۴۰ فکر سمی و به دور از توضیحات نامفهوم و دشوار علمی برای خواننده بیان میکند .

عمل یا فکر مسموم

کتاب در قسمت بیان هر عمل یا فکر مسموم به دو بخش بیان و راه حل تقسیم میشود ، برای مثال از دوازدهمین فکر سمی استفاده میکنیم که اینگونه بیان میکند :

فکر سمی ۱۲ : به هر چه که میخواهی ، خواهی رسید !

دانلود کتاب 40 فکر سمی
دانلود کتاب ۴۰ فکر سمی

فکر مثبت : اگر هدفی واقع بینانه داشته باشی و برای آن تلاش کنی ، به آن هدف خواهی رسید .

اگر بیشتر دقت کنیم به این نکته پی مبریم که نویسنده با استفاده از دانش روانشناسی بالینی و طرز گفتاری ملایم اما هوشمندانه و موثر خواننده را وادار به کنکاش در رفتار خویش کرده و به فکر فرو میبرد !

در واقع کتاب ۴۰ فکر سمی کتابیست که از نظر حجم سبک ولی از حیث تاثیر و مفهوم غنی و سنگین .

گفتار آخر

هیچ فردی در این کره خاکی کامل نیست و حتی با داشتن نکات مثبت اخلاقی بی شمار باز هم در خلوت خویش کاستی هایی را احساس میکند ، که سعی در پنهان آن از سایرین دارد ، هرچند که برخودش پوشیده نیست و او را آزرده و پریشان خاطر کرده .

کتاب ۴۰ فکر سمی با رسالت آرامش بخشیدن به روح و روان انسان ، انتخابیست مناسب برای تکامل افکار و شخصیت انسان که سود جستن از محتوای پر مفهوم و الهام بخش آن خالی از لطف نیست .

رسالت آرامش بخشیدن به روح و روان انسان
رسالت آرامش بخشیدن به روح و روان انسان

دانلود رایگان کتاب ۴۰ فکر سمی pdf

۴۰Fekre-Sami

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید