کتاب برادران کارمازوف

0
1469

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب برادران کارمازوف خواهیم پرداخت

پیشگفتار

اسمردیاکوف - کتاب برادران کارمازوف
اسمردیاکوف – کتاب برادران کارمازوف

قطعا تمامی انسان های دنیا ، فئودور داستایوفسکی را اگر حتی نشناسند ، لااقل نام او و یا حتی فیلمی اقتباسی از آثار این نویسنده بزرگ را شنیده و دیده اند .

نویسنده ای که که نبوغ او در نوشتن و به تصویر کشیدن خصلت های های انسانی و نبرد جان فرسای خیر در برابر شر را میتوان به وضوح هر چه تمام تر دید .

شاهکار هایی انسانی که چهره ی پلید نیمه تاریک آدمی را به ظریف ترین شکل دقیق آن یعنی جهل برای مخاطب ترسیم کرده و روح خدایی انسان را برای جدال ، مقابلش قرار میدهد .

فئودور داستایوفسکی

فئودور میخائیلویچ داستایوفسکی متولد ۱۸۲۱ از پدری پزشک و مادری تاجر زاده اهل اکراین و روسیه بود . داستایوفسکی در طول زندگی فراز و نشیب های بسیاری را تجربه نمود .

از مرگ مادر و پدر در پانزده سالگی در فاصله چند سال با هم ، تا دانشکده افسری و استعفاء از ارتش و ورود به محافل روشنفکری و به دنبال آن تا پای اعدام گرفته تا محکومیت و ازدواج و مرگ همسر و ازداواج دوباره و قمر بازی .

اما در این بین این زندگی شخصی آشفته و پر هرج و مرج داستایوفسکی بزرگترین شاهکار های دنیای ادبیات جهان را خلق کرد ، آثاری مانند جنایت و مکافات ، ابله و کتاب برادران کارمازوف .

معرفی کتاب برادران کارمازوف

اما در این مطلب قصد داریم در دو بخش به بررسی آخرین اثر این چهره شاخص ادبی یعنی کتاب برادران کارمازوف بپردازیم .

محوریت داستان برادران کارمازوف بر روی رخداد های بین پنج شخصیت اصلی داستان در پی مرگ یکی از آنها حرکت میکند که به اختصار به توصیف آنها میپردازیم :

فئودور کارمازوف - کتاب برادران کارمازوف
فئودور کارمازوف – کتاب برادران کارمازوف

فئودور کارمازوف

پیر مردی فاسد و شهوت پرست که ثروت و املاک وی شهرت زیادی دارد و حاصل دو ازدواج مشروع سه فرزند پسر است که در این میان پسر چهارمی هم از رابطه ای نامشروع دارد .

اما این چهار پسر هیچ گاه از اهمیت خاصی برای او برخوردار نبودند و او عمر خود را صرف ارضاء امیال حیوانی اش کرده و آنها را بدون جیره و مواجب به حال خود رها کرده .

فئودور به سبب این زندگی نکبت بار هیچ نوع رابطه احساسی با فرزندان خود نداشته و حتی در زمان تولد و مراحل رشد آنها نقشی بر عهده نداشته .

در بخش بعدی به توصیف سایر شخصیت های کتاب برادران کارمازوف خواهیم پرداخت ، با ما همراه باشید :

بخش دوم

با مرگ فئودور چهار شخصیت اصلی داستان درگیر ماجرا شده که در زیر خلاصه وار آنها را معرفی میکنیم :

(میتیا) دیمیتری :

دیمیتری بزرگترین پسر فئودور است که نظامی بوده و اخلاقیات پدر را به خوبی به ارث برده و از منظر شهوت رانی به فئودور شباهت زیادی دارد که صفات خشونت ، سبک مغزی و ساده دلی از روی جهل را میتوان به وی اختصاص داد .

ایوان

ایوان دومین پسر فئودور از همسر دوم است که شخصیتی خدا ناباور ، فلسفی و با نظریات روشنفکرانه دارد و به عنوان یک شخص تحصیل کرده به انضمام نوع دید خود شک را و تردید را در نظریات خود دخالت میدهد .

آلیوشا

آلیوشا کوچکترین فرزند فئودور از ازدواج دوم است که از کودکی زندگی خود را در صومعه زیر نظر کشیشی متفکر به نام زوسیما گذارنده و به تبعیت از خواسته پیر عالم در زمان مرگ به میان مردم آمده و به همین سبب او با وقایع داستان درگیر میشود .

در طی داستان شاهد تقابل دیدگاه مذهبی او در مقابل برادر بزرگتر یعنی ایوان که بی مذهبی را برگزیده هستیم ، که این شخصیت پاک و خوش نیت آن را نمایش میدهد .

اسمردیاکوف

اما اسمردیاکوف ، فرزند نامشروع فئودور انسانیست بد ذات و مفسد که که پدر او را به خدمتکاری در خانه خود گرفته و از بیماری صرع رنج میبرد و عنوان سیاه ترین چهره کتاب برادران کارمازوف را یدک میکشد .

توصیفات بالا پیش زمینه ای بود برای شناخت شخصیت های محوری داستان که در بخش نقد و بررسی این مطلب به بررسی تعاملات بین آنها در کتاب برادران کارمازوف خواهیم پرداخت .

نقد و بررسی داستان کتاب برادران کارمازوف

با توصیفات بالا در مورد فئودور و چهار فرزند پسر او در متن داستان متوجه تنفر این چهار پسر از پدر خود میشویم که با مرگ پدر و در واقع به بیان بهتر قتل او معمایی شکل میگیرد .

چهار پسر با قتل پدر درگیر ماجرایی میشوند که آنها را پس از سال ها دوری ، در یکجا گرد هم می آورد و نحوه مباحثه ها و تعاملات بین آنها داستان کتاب برادران کارمازوف را شکل میدهد .

متن داستان دارای پیام های تاثیرگذاری با مضمامین خدا ، رنج ، ایمان و شک و شبه است که برای مثال در بخش گفتگوی آلیوشا این برادر پاک و خوش قلب که به تعبیر داستایوفسکی قهرمان اصلی داستان است و برادر بزرگترش ایوان که از خدا و دنیای خدایی دوری میکند ، میتوان فهمید .

قهرمانی

منتقدان دنیای ادب - کتاب برادران کارمازوف
منتقدان دنیای ادب – کتاب برادران کارمازوف

قهرمانی که داستایوفسکی از او اینگونه یاد میکند که آلیوشا انسان بزرگی نیست اما در بخش بخش داستان تاثیر میگذارد یا سایر اشخاص در کتاب برادران کارمازوف از او به نیکی یاد میکنند و به او اعتماد دارند .

این کتاب را میتوان چکیده ای از اتفاقاتی دانست که شخص داستایوفسکی آنها را در زندگی خود مشاهده کرده و بر تفکرات او تاثیر مستقیمی گذاشته تا در نهایت پیش زمینه ای نسبی برای خلق این اثر فاخر باشد .

منتقدان دنیای ادب

اما شاید به تعبیر بسیاری از منتقدان دنیای ادب و هنر نکته کلیدی و بنیادی کتاب که ریشه در اعتقادات آدمی و تاثیر آن بر اعمال انسانی او دارد ، در این جمله کتاب برادران کارمازوف نهفته است که اگر خدا نبود همه چیز بر آدمی مجاز بود .

اما بدیهی است که این مطلب کوتاه و مختصر در قالب معرفی ، نقد و بررسی این شاهکار ادبی جهانی برای بیان مفهوم غنی آن کفایت نمیکند و از این رو برای ترغیب شما همراهان گرامی ، پیشنهاد میکنیم حتما برادران کارمازوف را تهیه و از رمان شگفت انگیز لذت ببرید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید