کتاب جستارهایی در باب عشق

0
1415

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب جستارهایی در باب عشق اثر آلن دو باتن بپردازیم

پیشگفتار

عشق ! زیباترین احساس آدمی که به نوعی سرآغاز زندگی و خلقت است ، به قولی انسان به عشق زنده است .

عشق را در همه چیز میتوان دید ، از غرق تماشای معشوق شدن وقتی به خواب رفته گرفته تا اولین نگاه زیبای مادر به فرزند پس از تحمل درد زایمان و تولد .

کتاب جستارهایی در باب عشق
کتاب جستارهایی در باب عشق

عشق را میتوان به مانند ویروسی مهلک تشبیه نمود که در سلول به سول آدمی رخنه کرده و علاجی برایش وجود ندارد !

 

چه میشود که انسان به نگاهی در لحظه ای برای همیشه مبتلا میشود و همه توان خود را برای حفظ آن میگذارد !

چه معجزه ای از این بالاتر و اعجاب انگیز تر ؟

معجزه

احساسی آسمانی که به یکباره زندگی را دگرگون میکند و آنقدر قدرتمند است که فقیر را دارا کرده و علیل را سرپا !

اما چه میشود که بعضا عشق جای خود را به کینه داده و عامل جدائی میشود ؟ یک جدائی خطرناک ، افسونگر و در مواردی کشنده !

باید چه کرد ؟ برای عشق هم باید سراغ علم را گرفت ؟

جواب حدودا مثبت است چرا که تمامی انسان ها به یک شکل زندگی را نمیبینند و در این مبحث حیاتی نیز باید به دنبال چراغی رهنما برای حل مسئله گشت .

اثر مورد بحث این مطلب کتاب تحسین برانگیز جستارهایی در باب عشق به قلم آلن دو باتن فیلسوف و نویسنده اهل کشورسوئیس بوده که قصد داریم به معرفی و بررسی آن بپردازیم .

نقد و بررسی کتاب جستار هایی در باب عشق

داستان کتاب در مورد دو مسافر است که اتفاقی در هواپیما با هم مواجه شده و کم کم مورد توجه یکدیگر قرار میگیرند تا جایی که پس از پایان پرواز نیز علاقه خود را برای ملاقاتی دوباره ابراز میکنند و این ملاقات سرآغازی میشود برای ورود آنها به رابطه ای عاشقانه .

داستان کتاب جستارهایی در باب عشق
داستان کتاب جستارهایی در باب عشق

اما جلوتر که برویم رابطه عاشقانه این دو مانند فیلم ها و داستان های رمانتیک دیگر پیش نرفته و با بلا و پایین های فروان در آخر به جدائی می انجامد و مرد رابطه را به افسردگی شدید فرو میبرد .

اما هدف نویسنده از تلخ کردن کام خواننده چیست ؟

دو باتن با شیوه خاص خود در بررسی و تحلیل موضوعات در نتیجه نگارش ، در این رمان فلسفی و عاشقانه سعی دارد در قالب داستان به بررسی شکل گیری و پایان عمر رابطه های کوتاه مدت بپردازد .

باورهای غلط

توصیفی دقیق و زیبا از باورهای غلط افراد در اوایل رابطه که به صورتی صد در صدی به بقاء رابطه اطمینان دارند و موارد حیاتی دیگر را به فراموشی میسپارند و در مواردی منجر به یک شکست سهمگین میشود .

در واقع آلن دو باتن در کتاب جستار هایی در باب عشق به مخاطب تفهیم میکند که برای شروع و پا برجا نگه داشتن یک رابطه خوب باید از تمرکز بر روی احساسات و تفکرات کلیشه ای اجتناب کرد و در مورد تمامی زوایای یک رابطه اطلاعات لازم را کسب کرد .

جستار هایی در باب عشق آلن دوباتن
جستار هایی در باب عشق آلن دوباتن

جستارهایی در باب عشق را نمیتوان فقط یک رمان عاشقانه دانست بلکه آن را میتوان کتاب راهنمایی برشمرد که عشق و درنتیجه آن رابطه را بررسی و علل وقوع شکست های ناشی از عدم شناخت و درک مطقابل طرفین از یکدیگر را به خوبی به خواننده عرضه میکند .

گفتار پایانی

هر رابطه ای قبل از شروع و در بدو آشنائی دارای هیجان و تصمیمات عاطفی میباشد که فرد باید بر این قبیل احساسات قلبه کرده و کلیات یک رابطه سالم و منطقی را نیز در تصمیم گیری خود اعمال کند .

اگر فرد در ابتدای راه فقط به خود و خیال پردازی های زاییده ذهن خود از عشق بیندیشد در حالی که شاید تفکرات طرف مقابل چیزی مغایر با ذهنیت او باشد و هر دو از درک تفاوت های دیگر باز بمانند آن وقت است که میتوان گفت یکی از متداولترین مشکلات بشر در روابط شکل گرفته و این رابطه به طولی نمی انجامد که از هم بپاشد .

مشکلی که اگر به موقع راه چاره ای برای آن یافت نشود احتمالا در برخی مواقع منجر به عوارضی جبران ناپذیر چون افسردگی و بیزاری از جنس مخالف میشود .

نقد و بررسی کتاب جستار هایی در باب عشق
نقد و بررسی کتاب جستار هایی در باب عشق

جستار هایی در باب عشق نمونه ایست رفتار شناختی و فلسفی از آموزش ذهنی عشق و مدیریت یک رابطه که میتواند ذهنیت درست قبل و حتی در طول رابطه را در این معقوله به ما منتقل کند .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید