کتاب جهان هولوگرافیک

0
907

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب جهان هولوگرافیک اثر مایکل تالبوت خواهیم پرداخت

پیشگفتار

همیشه انسان با دیدن یک سری از اتفاقات که برای مغز قابل درک نبوده و علم نیز در اثبات آن عاجز مانده دچار هیجان و تعجب میشود و به کاوش این پدیده ها توسط کتاب ، فیلم و انواع رسانه ها میپردازد .

پدیده هایی که تقریبا برای هر کسی شاید در طی عمر خویش یک بار هم رخ ندهد ، چیز هایی باور نکردنی مانند نا پدید شدن در یک جا و ظاهر شدن در جایی دیگر ، یا معالجه کردن یک زخم عمیق در چند ثانیه فقط با تمرکز .

کتاب دنیای هولوگرافیک
کتاب دنیای هولوگرافیک

آیا این وقایع ماوراء الطبیعه معجزه هستند ؟ یا آنها نیز علمی اند و فقط باید منتظر پیشرفت علم بود تا به حقیقت آنها پی برد ؟

مباحث علمی

در مباحث علمی بیان شده که انسان تنها از پنج درصد ظرفیت مغز خود استفاده میکند و استفاده کل ظرفیت آن امری دست نیافتنی است و یا لااقل نیاز به همتی ویژه دارد که از هر انسانی ساخته نیست !

اما بر طبق فرضیات و باورها اگر شخصی این توانایی را پیدا کند که از کل ظرفیت مغز خود بهره ببرد ، تمامی غیر ممکنها ، ممکن میشود و اتفاقات ماوراء الطبیعه اعجاب انگیزی هم که تا به امروز ، بشر شاهد آن بوده سنیدیت بر اثبات آن .

کتاب جهان هولوگرافیک - فرضیات و باورها
کتاب جهان هولوگرافیک – فرضیات و باورها

فرضیه

از طرفی دیگر نظریاتی هم از بابی جدای این فرضیه پا به عرصه گذاشته و این گونه شرح میدهند که در واقع عالم هستی موجود ، درون ذهن بشر بوده و در واقع ماهیتی جدا از جلوه بصری ای که میبینیم دارد و زمان و مکان را ذهن ما میسازد !

در این مطلب نیز به معرفی یکی از بحث بر انگیز ترین کتب موجود در این حوزه با عنوان جهان هولوگرافیک نوشته مایکل تالبوت خواهیم پرداخت .

نقد و بررسی کتاب جهان هولوگرافیک

همانطور که از عنوان اثر پیداست ، مایکل تالبوت بر طبق نظریات دو دانشمند دیگر به نام دیوید بوهم و کارل پیربرام فرضیه ای به نام جهان هولوگرافیک را عرضه میکند که بر این عقیده جهان هستی را به صورت یک هولوگرام عظیم فرض میکند .

جهان هولوگرافیک - پنج درصد ظرفیت مغز
جهان هولوگرافیک – پنج درصد ظرفیت مغز

به بیان واضح تر ، هولگرام بازتابی تصویری است که به واسطه تاباندن اشعه لیزر بر جسمی و باز تاب آن بر صفحه ای مسطح ، تصویری سه بعدی از آن جسم یا شئ را ایجاد کرده که برای نمایش تصویر باید لیزر را از زاویه ای خاص به صفحه تاباند و در واقع تصویر حاصل از این تابش که به صورت جسم واقعی از هر زاویه قابل رویت است را هولگرام گویند که با تعریف علمی و پیچیده آن تمایز دازد .

فرضیات تالبوت

اما ارتباط مفاهیم بالا با فرضیات تالبوت در کتاب جهان هولوگرافیک را این گونه مشاهده میکنیم که از نظر او جهان هولوگرافیکی ما مانند هولگرام عمل کرده و با توجه به خاصیت هولوگرام ، تمامی صفات جهان در کل اجزاء آن نیز به همان نسبت بدون هیچ گونه کم و کاستی وجود دارد .

یعنی خصوصیات هر جزء از جهان هستی فقط در خود آن جزء وجود نداشته و شامل تمامی عناصر تشکیل دهنده در این دنیا میشود که اگر در قالب یک واحد هم نباشند ، باز همه صفات را دارا بوده و به کار خود ادامه میدهند .

دنیای ساده

بر طبق این نظریه هر انسان تمامی صفات و قدرت های این عالم را دارا بوده و فقط باید پرده های این تصاویر ذهنی از دنیای ساده و سطحی را کنار زده تا بتواند هر آن چه که اراده کرد را آنی بدست آورد .

جهان هولوگرافیک - وقایع ماوراء الطبیعه
جهان هولوگرافیک – وقایع ماوراء الطبیعه

در واقع کتاب جهان هولوگرافیک به مخاطب این گونه تفهیم میکند که محدودیت ها ، دردها و تمامی مشکلات بشر ساخته ی ذهن او بوده و با استناد به متون عرفانی ، ادبی ملل مختلف از جمله ایران و رخداد های متحیر کننده ای به مانند انسان هایی که با چشم غیر مسلح قادر بوده اجزای داخلی بدن را ببینند یا افرادی که فعالیت اجزای داخلی بدن خود را کنترل کرده اند و نظیر این این قبیل اتفاقات سعی در وسعت بخشیدن در دید افراد نسبت این دست مسائل دارد .

کتاب جهان هولوگرافیک

اما نکته تامل برانگیز در مورد کتاب جهان هولوگرافیک محبوبیت بالای آن در داخل کشور بوده که منجر به رسیدن چاپ آن به نوبت سی و هشتم شده ، اما در عوض ، کتاب در مبدا عرضه خود با استقبال خوبی مواجه نشده و به چاپ بعدی نیز نرسیده .

مساله دیگر نقد های منفی مربوط به کتاب بوده که اهالی علم در داخل کشور نسبت آن ابراز داشته و محتوای آن را پوچ و شبه علم عنوان کرده اند که موافقان و مخالفانی نیز به همراه داشته .

مشاهیر و بزرگان

اما در بخش ترجمه ، کتاب جهان هولوگرافیک به دست یکی از مشاهیر و بزرگان عرصه سینما داریوش مهرجویی ترجمه شده که خود یکی از عواملی است که بر جذب خوانندگان و فروش هر چه بیشتر این عنوان تاثیرگذار بوده .

جهان هولوگرافیک اثر مایکل تالبوت
جهان هولوگرافیک اثر مایکل تالبوت

کتاب جهان هولوگرافیک در نسخه های چاپی ، صوتی و دیجیتالی در بازار حوزه فرهنگی کشور در دسترس علاقمندان به این دست موضاعات جنجال برانگیز بوده که شما خوانندگان عزیز میتوانید از آن بهره مند شوید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید