کتاب در باب حکمت زندگی

0
2877

در این مطلب به معرفی و نقد و بررسی کتاب در باب حکمت زندگی خواهیم پرداخت

کتاب در باب حکمت زندگی

کتاب حاضر یکی از برجسته ترین آثار ادبی دنیا نوشته فیلسوف و نویسنده مشهور آلمانی آرتو شوپنهاور میباشد .

شوپنهاور را عموما به بداخلاقی میشناسند ، اما در اثر یاد شده شوپنهاور متمایز از سایر آثارش به بیان سعادت میپردازد ، اما از دید خود .

بنا به گفته ارسطو ، موهبات زندگی انسان بر سه قسم است
بنا به گفته ارسطو ، موهبات زندگی انسان بر سه قسم است

در واقع کتاب در باب حکمت زندگی فصلی از کتابیست که شوپنهاور در آن به بیان دیدگاه های فلسفی خود پرداخته و با عنوان متممات و الحاقات به سال ۱۸۵۱ اقدام به نشر آن نموده .

نظرات

نظرات و دیدگاه های شوپنهاور تحت تاثیر اندیشه ها و مکتوبات بزرگانی نظیر افلاطون ، ارسطو ، کانت ، گوته و … نشات گرفته و در کتاب در باب حکمت زندگی نیز به صورت نقل قول ها میتوان ردی از آنها جست .

در بخش اول کتاب نیز شاهد این مساله هستیم ، شوپنهاور اینطور بیان میدارد که بنا به گفته ارسطو ، موهبات زندگی انسان بر سه قسم است :

نقد و بررسی در باب حکمت زندگی
نقد و بررسی در باب حکمت زندگی

بخش اول : آنچه هستیم ، بخش دوم :

آنچه داریم و بخش سوم آنچه مینماییم !

از این تقسیم بندی میتوان به منظور کتاب پی برد ! به بیانی ساده شوپنهاور سعی دارد با بررسی شخصیتی و رفتاری لایه های خلقی انسان در روابط و اجتماع و همچنین معزلات رفتاری این مخلوق دو پا بپردازد !

او در قسمتی از کتاب اینطور مینویسد که اغلب انسان ها احترام زیادی برای افکار و نظرات دیگران غائل میشوند تا اندیشه های خود ، اگر آدمی از لحاظ اطلاعات و علم ، درون مایه ای پرمحتوا داشته باشد ، جهان بیرون در نظرش تهی و عواملی که سایرین را ارضاء میکند دیگر برایش معنا و مفهومی ندارد .

درباب حکمت زندگی
درباب حکمت زندگی

در نتیجه از سایرین چیزی نخواسته و انتظاری هم ندارد و دیگران هم به همین رویه با او رفتار میکنند !

انزوای اجتماعی

پس حاصل این رفتار شعور بالائیست که به انزوای اجتماعی می انجامد !

همانطور که مشاهده میکنیم ، شوپنهاور در این جملات کوتاه به بیان اشتباهاتی مرسوم میپردازد که با استمرار تبدیل به یک رویه رفتاری اجتماعی زننده میشود .

در باب حکمت زندگی
در باب حکمت زندگی

از مثبت ترین نکات نگارش شوپنهاور همین بیان ساده و قابل درک تر وی نسبت به فلاسفه دیگر است که در تمامی بخش های کتاب به ساده ترین گونه به رفتار شناسی انسان میپردازد .

کتاب در باب حکمت زندگی را اگر با مطالعه دقیق مورد بررسی قرار دهیم به این مفهوم خواهیم دست یافت که اگر بخواهیم در روش رفتار خود با محیط اجتماع تغییر ایجاد کنیم اولین گام ، شروع به ایجاد تغییر در رفتار با خود باید باشد ، نه سایرین !

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید