کتاب دنیای سوفی

0
2128

در این مطلب به نقد و بررسی کتاب دنیای سوفی خواهیم پرداخت

پیشگفتار

فلسفه وجودی انسان چیست؟ آیا این دنیا که پیش روی ماست حقیقیست یا خیالی باطل ، فقط در ذهن ما؟

نمونه این سولات تقریبا در ذهن همه انسانها به وجود آمده و آنها را به تفکر وا داشته . اما آیا پاسخی برای این سوالات نیز یافت شده ؟

علم فلسفه برای پاسخ به این سوالات چالش بر انگیز ، از هزاران سال پیش با تکامل انسان از طریق فلاسفه به دنیا معرفی و عرضه شد .

کتاب دنیای سوفی
کتاب دنیای سوفی

علمی که نخستین زادگاه آن در یونان بوده و آغاز گرانی همچون تالس ، فیثاغورس ، هراکلیتوس و چندی دیگر در آن پا گذاشته و به اصطلاح دوران پیشا سقراطی را رقم زند .

اما با ظهور سقراط معادلاتی جدید و با دیدی برون گرا به این علم پر رمز و راز افزون گردید و رفته رفته ، طی گذشت ادوار مختلف و پیدایش فلاسفه جدید علاقه مندان بیشماری را مجذوب خود نمود .

اما حال اگر در مورد علم فلسفه ، از کسی که در این مورد اطلاعاتی ندارد سوال کنیم ، اولین چیزی که بر زبان می آورد خسته کنندگی مباحث فلسفیست !

اما چگونه میشود مباحث این علم را به گونه ای عامیانه پسند بیان کرد که مخاطب علاقه مند شده و جذب مطالعه آن شود ؟

در میان خیل متون فلسفی ، در این مطلب قصد داریم یک نمونه از منتشرات پر طرفدار و جذاب فلسفی که دارای قالب رمان است را معرفی و به نقد و بررسی آن بپردازیم …

درباره کتاب و نویسنده

کتاب دنیای سوفی به قلم شیوای یوستین گردر و در سال ۱۹۹۱ منتشر گردید ، اثری که باعث شهرت گردر و این رمان فلسفی جذاب در سطح جهانی شد .

کتاب دنیای سوفی به قدری پر طرفدار شد و در دل علاقه مندان به کتاب جای پیدا کرد که به ۵۹ زبان زنده دنیا از جمله زبان فارسی ترجمه شد و به آمار فروش میلیونی از نسخه های آن دست یافت .

بازی کامپیوتری دنیای سوفی
بازی کامپیوتری دنیای سوفی

محبوبیت کتاب موجب شد یک فیلم سینمائی در سال ۱۹۹۹ در کشور نروژ و یک سریال هشت قسمتی تلوزیونی تحت عنوان دنیای سوفی در کشور های استرالیا و ایسلند ساخته شود .

این محبوبیت به همین جا ختم نشده و نسخه بازی کامپیوتری دنیای سوفی در سال ۱۹۹۸ و بازی رومیزی (برد گیم) آن در سال ۱۹۹۹ و یک تک آهنگ نیز با همین نام منتشر شود .

اما در مورد نویسنده اگر بخواهیم توضیحی مختصر به عنوان بیوگرافی بدهیم ، یوستین گردد متولد سال ۱۹۵۲ در پایتخت کشور نروژ ، اسلو میباشد .

او پس از اتمام تحصیلات در رشته فلسفه ، الهیات و ادبیات از دانشگاه اسلو به تدریس رشته تاریخ عقاید به مدت ۱۰ سال در دبیرستان ها پرداخت و بعد ها تا به الآن به عنوان نویسنده و حامی محیط زیست فعالیت مینماید .

او از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۹ موفق به انتشار ۱۸ عنوان کتاب شده که محصول آن دریافت ۸ جایزه ادبی معتبر میباشد .

گردر همچنین در سال ۱۹۹۷ اقدام به بنیان یک جایزه بین المللی به نام جایزه سوفی برای قدردانی از حامیان محیط زیست نمود که عنوان این جایزه را از کتاب دنیای سوفی انتخاب کرد .

خلاصه داستان و نقد و بررسی کتاب دنیای سوفی

همانطور که از عنوان پیداست ، موضوع کتاب فلسفی بوده ، اما با مطالعه آن متوجه ایهام زیرکانه نویسنده در انتخاب نام کتاب میشویم .

داستان رمان مربوط به دختریست به نام سوفی که تنها فرزند خانواده بوده و پانزده سال دارد . سوفی خواهر و برادری ندارد و با مادرش تنها زندگی میکند ، پدر او نیز به دلیل ماموریت های کاری اکثر مواقع در خانه حضور ندارد .

سوفی داستان ما بیشتر اوقات خود را در تونلی غار مانند و کوچک که در حیاط خانه ، لای بوته ها و از نظرها پنهان است به داستان نویسی و شاعری میگذراند .

اما داستان از جائی شروع میشود که سوفی طبق معمول در موقع برگشتن از مدرسه بر حسب عادت صندوق پست را چک میکند و با کمال تعجب با پاکت نامه ای مواجه میشود که اسم او بر روی پاکت نوشته شده ، بدون هیچ نام و نشانی از فرستنده آن .

 خلاصه داستان کتاب دنیای سوفی
خلاصه داستان کتاب دنیای سوفی

سوفی که همچنان متعجب از دریافت همچنین نامه ای است با باز کردن نامه مرموز تعجبش بیشتر برانگیخته میشود وقتی که میبیند داخل نامه نوشته تو کیستی ؟ و دیگر هیچ چیز روی کاغذ نیافت !

این جمله کوتاه فکر لوسی را سخت به خود مشغول کرده تا جایی که نامه دوم را نیز دریافت میکند ! در کاغذ نوشته شده بود جهان چگونه به وجود آمده است ؟

سوفی که از این نامه های بدون نام وفرستنده پاک گیج شده بود به این جملات بیشتر فکر میکرد ، تا اینکه متوجه شد برای فهمیدن پاسخ باید منتظر نامه های بعدی باشد !

هر نامه ای که دریافت میکرد کلمات و متن آن طولانی تر میشد ، سوفی متوجه شد که سوالات فلسفی هستند و علاوه بر انتظار برای مطلب بعدی باید بیشتر بر روی موضوعات مطرح شده بیندیشد .

فلسفه و افرادی که در مدرسه از سوفی مدام سوالات فلسفی میکردند ، سوفی را سخت کلافه میکرد ، اما انگار سوفی با دریافت نامه ها علاقه عجیبی در خود به فلسفه پیدا کرده بود .

اما این ناشناس که با ارسال نامه های بدون اسم و نشانی سعی داشت فلسفه را به سوفی این چنین مفهومی و جذاب آموزش دهد که بود ؟

آلبرتو و سوفی
آلبرتو و سوفی

طی نامه های بعدی سوفی دریافت که فرستنده یک فیلسوف به نام آلبرتو کناکس است و هر نامه ای که دریافت میکرد به یافتن پاسخ آن سوالات کوتاه چند کلمه ای بیشتر نزدیک میشد .

تا آنجا آن که آلبرتو و سوفی با یکدیگر ملاقات کردند و …

 

نقد و بررسی دنیای سوفی

همانطور که در بالا خواندیم ، از شروع داستان متوجه جذابیت نگارش گردر میشویم . واقعا تحسین برانگیز است ، گنجاندن علم فلسفه در قالب رمانی که هدف آن دانش آموزان جوان است ، اما به آمار و ارقام که توجه کنیم ، میبینیم گروه سنی بزرگسال نیز به این رمان علاقه بسیاری نشان داده .

در واقع گردر در دوران تدریس به دنبال کتابی میگشت که بتواند فلسفه را به شکلی ساده و قابل فهم برای سنین پایین توضیح بدهد ، اما وقتی همچنین اثری نیافت ، خود دست به کار شده و شروع به نوشتن کتاب دنیای سوفی نمود !

کتابی که با یک داستان جذاب اول نوجوان را به خود جذب و سپس مفاهیم فلسفی را کاملا مفهوم و راحت به وی انتقال میدهد .

در کتاب شاهد نقل قول های بزرگترین فلاسفه قرون مختلف دنیا هستیم که شخصیت ها به کمک نظرات آنها داستان را جلو میبرند .

گردر با این شیوه اعجاب انگیز و موثر آموزشی خود توانست تمامی گروه های سنی خواننده کتاب را تحت تاثیر قرار داده و به هدف والای خود یعنی تفهیم فلسفه به بیانی ساده برای دانش آموزان دست یابد .

فلسفه وجودی انسان چیست؟
فلسفه وجودی انسان چیست؟

کتاب دنیای سوفی اثریست که به تعبیر صاحبان سبک در این حوزه توانسته فلسفه را از بدو پیدایش به صورت گزیده و مختصر در اختیار خواننده قرار بدهد .

البته باید این نکته را خاطر نشان شد که برای فراگیری کامل فلسفه ، فقط بسنده کردن به این کتاب کافی نبوده و در صورت علاقه مندی ، راه درازی را در پیش دارید ، که کتاب دنیای سوفی سر آغازیست بر کلیت آن .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید