کتاب نیمه تاریک وجود

0
10018

در این مطلب به بررسی کتاب نیمه تاریک وجود اثر دبی فورد خواهیم پرداخت :

پیشگفتار

هر انسان در طول زندگی خود دارای ترس ها ، افکار و بد بینی هاییست که وجه تاریکی از شخصیت او میسازد ، وجهی که شخصیت از آن بیزار بوده و سعی در پنهان آن دارد .

ترس های دوران کودکی ، عادات بد ، خاطرات ناگوار و احساساتی از این قبیل روح فرد را فرسوده کرده و با گذشت زمان باعث انواع بیماری های روحی و روانی میشود .

نیمه تاریک وجود
نیمه تاریک وجود

افراد در مواجه با این احساسات همیشه به دنبال راه فراری بوده که این راه بیشتر به تشدید امراض آنها می انجامد .

اما چاره چیست ؟

آیا بلاخره نباید فرد روزی با آنها مواجه شده و با کند و کاو در آنها این مشکلات را برای همیشه با خود حل کند ؟

با وجود پیشرفت علم در حوزه پزشکی و روانشناسی و کشف انواع را های درمانی جدید ، هنوز شماره زیادی از انسان ها به این بعد از وجود خود و خطرات حاصل از عدم رسیدگی به آن توجه نکرده و سعی در رفع مشکلات خود از راه های نامرتبط و عمدتا اشتباه دارند .

نیمه تاریک وجود - رفع مشکلات
نیمه تاریک وجود – رفع مشکلات

اما در اصل تنها راه برطرف کردن این مشکل مراجعه به روانشناس بالینی و رو به رو شدن با این شخصیت پنهانیست .

در ادامه به بررسی یکی از شاخص ترین کتب مرتبط با موضوع مورد بحث خواهیم پرداخت .

نقد و بررسی کتاب نیمه تاریک وجود

دبی فورد در کتاب نیمه وجود تاریک به این موضوع اشاره دارد که افراد در ذهن خود ترس ها و افکاری دارند که در عین حالی که از آنها فرار میکنند ، بیشترین توجه ذهن خود را بدون اینکه خود متوجه باشند روی آنها میگذارند .

دبی فورد - کتاب نیمه تاریک وجود
دبی فورد – کتاب نیمه تاریک وجود

این عمل ناخودآگاه بر افرادی که فرد در محیط های مختلف با آنها سرو کار دارند نیز به گونه ای نامطلوب تاثیر میگذارد که عواقب آن نیز به خود فرد بر میگردد .

در واقع فرد اگر به دلیل اتفاقی در زندگی شخصی خود تبدیل به انسانی شکاک شده باشد ، برای مثال در مواجهه با افراد جدیدی در محل کار خود ، آنها را نیز به مانند خود فرد شکاکی میبیند و با بروز رفتار های نا مطلوب سایرین را نیز با مشکل مواجه میکند .

سایه ای تاریک - نیمه تاریک وجود
سایه ای تاریک – نیمه تاریک وجود

سایه ای تاریک

اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم ، انسان از طریق بعدی از افکار خود که سایه ای تاریک از وجود اوست ، احساس ضعف و نا امیدی را به صورت ذهنیت های منفی دریافت میکند .

احساساتی نظیر عدم داشتن محبوببیت بین افراد از نظر ظاهری ، کاری و سیلی از این موارد به روح آدمی حمله کرده و فرد بهترین واکنش را برای پاسخ به این حمله ، فرار و پنهان کردن آنها از خود و دیگران میابد .

کتاب نیمه تاریک وجود را دبی فورد راه حلی میداند برای رو به رویی با واقعیت های تاریک درون و تلاش برای درک و مصالحه با آنها که پیشنهاد میکنیم برای شناخت بهتر درونیات خود حتما آن را امتحان کنید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید