کتاب هرگز رهایم نکن

0
1440

در این مطلب به بررسی کتاب هرگز رهایم نکن خواهیم پرداخت :

خلاصه داستان

هرگز رهایم نکن داستانیست از روابط بین سه شخصیت اصلی داستان که از کودکی در مدرسه ای شبانه روزی به نام هیلشم با هم بزرگ شده اند و اتفاقات و روابط عاطفی ای بین آنها شکل میگیرد .

اما نکته اصلی زندگی این سه نفر ، مدرسه مرموز محل زندگی آنهاست ! محلی که نوع آموزش و حتی معلمان ، در این مدرسه با سایر مدارس تفاوت دارد !

مدرسه هیلشم - کتاب هرگز رهایم نکن
مدرسه هیلشم – کتاب هرگز رهایم نکن

در این مدرسه مرموز دانش آموزان آن نیز هویت و خانواده مشخصی ندارند و تیم آموزش و مراقبت از این بچه ها بیشتر شبیه به خواهران روحانی کلیسا هستند تا معلم و دروس هنری ، سفالگری و این قبیل هنرها را می آموزند .

مدرسه هیلشم کجاست ؟

طبق روایت داستان که از زبان کتی اچ ، یکی از سه شخصیت اصلی داستان میخوانیم . مدرسه در واقع یک موسسه علمی است که نمونه های ژنتیکی برای پرورش اعضای بدن به وجود می آورد و تا زمان احتیاج از این نمونه ها نگهداری و مراقبت میکند .

در ضمن مراقبت ، مربیان از دوران کودکی شروع به تفهیم و آماده سازی ذهن این نمونه ها برای هدفشان که اهداء عضو است ، میکنند و در این دنیای وهمناک همگان راضی از هدف و مقصود زندگیشان به واسطه این شستشوی مغزی هستند .

روابط شخصیت ها

اما داستان از جایی شروع میشود که کتی اچ که سی و یک ساله شده ، در بیمارستان موسسه به امر پرستاری و مراقبت از اهدا کنندگان میپردازد و اتفاقی به روت شخصیت اصلی دوم داستان که در مدرسه هم اتاقی و دوست صمیمی او بوده برخورد میکند .

روت ، کتی اچ و تامی سه دوست در دوران مدرسه بودند که تمام اوقات آنها با یکدیگر میگذشت و با بزرگتر شدن آن ها کم کم ریشه عشق تامی در دل کتی راه پیدا کرد و این خاطرات را از زبان کتی از تمام این دوران میشنویم .

نقد وبررسی کتاب هرگز رهایم نکن
نقد وبررسی کتاب هرگز رهایم نکن

عشقی نا گفته و روابطی عاطفی که بین این سه رخ میدهد و این مثلث عشقی و رابطه تامی تا با روت باعث جدائی آنها میشود و بعد از چند سال و در حدود ۱۲ سالگی شغل پرستاری کتی و دیدار دوباره روت داستان ادامه میابد .

 

نقد وبررسی کتاب هرگز رهایم نکن

کتاب هرگز رهایم نکن اثریست جاودانه از کازئو ایشگورو نویسنده ژاپنی که در قالب رمانی علمی تخیلی به مفهوم حقیقت انسان و مراحل زندگی او میپردازد .

رمانی که درونمایه های زندگی ، عشق ، نفرت ، اعتقاد و مرگ از عناصر اصلی تشکیل دهنده این اثر مفهومیست ، داستانی که در تضاد با اکثریت داستان ها یک زندگی عادی را به نمایش میگذارد .

سیر تکامل داستان به صورتی بوده که ذهن مخاطب درگیر روابط شخصیت ها در ابتدای داستان شده و آرام آرام بخش تکان دهنده علمی و تخیلی داستان را به آن تزریق و خواننده را مجذوب خود میکند و پرده از راز این به اصطلاح مدرسه برمیدارد .

محتوای کتاب هرگز رهایم نکن
محتوای کتاب هرگز رهایم نکن

در کل نگارش و محتوای کتاب هرگز رهایم نکن از قدرت بسیار خوبی برای جذب خواننده برخودار بوده و این مساله شایستگی آن را برای جوایزی که ایشیگورو بخ جهت خلق آن کسب کرده به اثبات میرساند .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید