غول درون

0
1057

در این مطلب به بررسی کتاب غول درون اثر هری کارپنتر خواهیم پرداخت :

پیشگفتار

آیا تا به حال به ظرفیت مغز و ضمیر ناخود آگاه خود و توانای های آن فکر کرده اید ؟ یا اصلا از ضمیر ناخود آگاه اطلاعات دارید ؟

تصویر سازی ذهن - کتاب غول درون
تصویر سازی ذهن -کتاب غول درون

به تعبیری ساده ، دنیای خواب و خیال و تصویر سازی ذهن را ضمیر ناخود آگاه میتوان بیان کرد !

احتمالا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که برای رفتن به مدرسه ، دانشگاه و غیره فراموش کرده باشید ساعت کوک کنید ولی درست ، سر ساعت مغرر از خواب بیدار شده باشید و با خود بگویید شانس آوردم !

اما واژه شانس برای توضیح این رویداد کاملا اشتباه است !

در واقع حساسیت موضوع رفتن به مدرسه و یک کار مهم برای روز بعد برای شما اهمیت زیادی داشته و در ذهن شما متمرکز شده و قبل از خواب به آن فکر کده اید .

غیر ارادی

پس در این حالت به صورت غیر ارادی و بدون این که خبر داشته باشید ، توانسته اید افکار اضافی را از ذهن خود دور نگاه داشته و به جهت اهمیت فقط به بیدار شدن در ساعتی خاص فکر کنید ، در نتیجه به ضمیر ناخود آگاه خود وارد شده و این دستور را به قسمت شگفت انگیز مغز خود سپرده اید و در زمانی که باید ، از خواب بیدار شده اید .

این مثال کوتاه قطره ایست از دریای بیکران قدرت ضمیر ناخودگاه انسان !

ضمیر ناخودگاه - غول درون
ضمیر ناخودگاه – غول درون

اما یک سوال ؟ آیا این دست اتفاقات فقط گاها و فقط غیر ارادی رخ میدهند ؟

در پاسخ باید بگوییم خیر ! خوشبختانه با پیشرفت علم توسط دانشمندان و البته موارد تجربی خاص در گوشه هایی از این کره خاکی توسط افرادی خاص مانند مرتاض های هندی ، بعضی راهبین معابد شائولین و امثال آن دستیابی به این قسمت قدرتمند از ذهن و تسلط بر آن میسر شده !

علمی که خدمات شایانی به بشر عرضه کرده ، از درمان بیماری های روانی و لاعلاج تا اعمال حیرت انگیزی چون کنترل ضربان قلب ، التیام آنی جراحت و حتی تغییر رنگ چشم !

شاید شوخی و به چشم تخیل به نظر برسد ، اما در حقیقت یکی از معجزات دست یافتنی بشریست که احتیاج به تمرین های خاص ذهنی دارد .

رویداد ها ، سمینارها ، تحقیقات و کتب زیادی در این خصوص رخ داده و منتشر شده که در این مطلب به معرفی یکی از آنها یعنی کتاب غول درون اثر هری کارپنتر خواهیم پرداخت .

بررسی کتاب غول درون

نویسنده اثر هری کارپنتر خود یکی از افرادیست که در کودکی به یاری معجزه آسای علم تسلط بر ضمیر ناخودآگاه ، توانست از یک بیماری قلبی نادر که توسط پزشکان از آن قطع امید شده بود جان سالم به در برد و به صورت کامل بهبود یابد .

کارپنتر - کتاب غول درون
کارپنتر-کتاب غول درون

پس از این اتفاق کارپنتر زندگی خود را صرف یادگیری این علم نمود ، غول درون یکی از محصولات غنی وی از تحصیل این علم میباشد .

کارپنتر برای توضیح غول درون و بحث مورد نظر در قسمت اول کتاب به شرح داستانی کوتاه میپدازد :

در دوران کودکی یک پیرمرد ، زنی به او میگوید در ساحل یک بطری که با چوب پنبه دهانه اش بسته شده بود یافته و با باز کردن درب آن تصویر غولی پدیدار شده و به زن گفته هر آرزوی ای داری برآورده میکنم .

از آن پس پیرمرد تمام عمر خود را صرف گشتن سواحل تمامی قاره ها برای پیدا کردن آن بطری میکند .

به دلیل هدفی که در سر دارد هیچ گاه خود را به رابطه ای بلند مدت محدود نمیکند ، در آخر یک روز نزدیک منزلش بطری مورد نظر را در ساحل پیدا میکند و با باز کردن درب آن غول پدیدار میشود و میگوید آرزویت را بگو !

اگر وقتی جوان بودم پیدا میشدی خیلی کارها برایم میسر بود
اگر وقتی جوان بودم پیدا میشدی خیلی کارها برایم میسر بود

پیرمرد میگوید هر آرزویی را برآورده میکنی ؟

غول در جواب میگویید نه تقریبا هر آرزویی !

سن و توانایی

مثلا با توجه به سن و توانایی شما و بی تجربگی در سیاست آرزوی رئیس جمهور آمریکا شدن یا عضو تیم ملی بسکتبال در المپیک بودن آرزویی نیست که برآورده شود ، ولی هنوز بیش از آن چیزی که آرزویش را داشته ای قطعا میتواند کافی باشد و موجب آرامش و خوشبختی ات شود ، پس آرزو کن !

پیرمرد به یک باره از خود بیخود شد و با عصبانیت گفت پس چرا اینقدر دیر ؟ اگر وقتی جوان بودم پیدا میشدی خیلی کارها برایم میسر بود !

غول در جواب گفت : اما عالیجناب من همیشه با شما بودم ! در درونت ! نه داخل بطری ، من همه ی آرزو هایت تمام وقت برآورده میکردم ! یادت هست وقتی شش سالت بود آرزو داشتی پدرت بیشتر به تو توجه کند ؟ تو انگشت خود را بریدی ! پدرت هم زخم را شست و از تو مراقبت کرد ! این اتفاقی نبود ، من بر آورده اش کردم !

یا وقتی که در امتحان حسابداری عمومی شرکت کردی ، من یادم می آید که مرتبا به من میگفتی به اندازه کافی باهوش نیستی که حسابدار یک شرکت بشوی و لایق حقوق یک حسابدار نیستی !

یادت می آید در امتحان چگونه بی حرکت شده بودی ؟ تو آرزوی خودت را بدست آوردی !

آرزوها

اما چون آگاه نبودی که من در حال برآورده کردن آرزوها هستم ، اغلب به خود آسیب میرساندی یا اصلا آرزو ها برای تو نبود و از خانواده و مدرسه و غیره سرچشمه میگرفت !

اما خوشحالم که مرا پیدا کردی ! حالا میتوانی آرزویی عاقلانه و متفکرانه کنی ، ما در کنار هم و در آرامش و صلح زندگی خواهیم کرد ، اما اول باید این کتاب را به تو هدیه بدهم تا با دنبال کردن دستورالعمل های آن آرامش ، خوشبختی و موفقیت را به تو ببخشم .

بله یک داستان که نویسنده هوشمند و خوش ذوق توسط آن به توضیح توانایی ذهن و مغز آدمی میپردازد و ضمیر ناخود آگاه را به شکل غولی برآورده کننده ی هر آن چه انسان میخواهد ، شرح میدهد .

بخش های مختلف ذهن - غول درون
بخش های مختلف ذهن -غول درون

ذهن

کتاب شامل توضیح بخش های مختلف ذهن ، ضمیایر ذهنی خودآگاه و نا خودآگاه و تکنیک های آموزش ضمیر ناخودآگاه برای مقاصد مختلفیست که فرد به آن احتیاج دارد !

همچنین در بخش های کتاب به شرح تفاوت بین ضمایر ذهنی ، دستور العمل های کاربردی و آماده سازی ذهن برای برقراری ارتباط با ضمیر ناخود آگاه و در مراحل آخر ارتباط با ضمیر ناخود آگاه پرداخته شده .

تمرین های یاد شاده بسیار ساده توضیح داده شاده و احتیاج به ادوات خاصی ندارد و تنها لازمه آنها آرامش ، تمرکز و نیز ایمان به تاثیر گذاری تمرینات دارد .

غول درون دارای نگارشیست بسیار ساده که نویسنده به بیان عامه پسند توصیفات و تمرین ها پرداخته و از بیان فنی و پیچیده پرهیز نموده و خواننده اگر عمیقا به درک مطلب بپردازد نهایتا به مقصود خود خواهد رسید .

گفتار پایانی

غول درون در واقع پنجره ایست به دنیای ضمیر ناخودآگاه انسان ، دنیایی که با یک هدف گذاری عاقلانه راه رسیدن به غیر ممکن ها را میسر میسازد .

بیماران روحی و روانی بسیاری وجود داشتند که بیماری هایی مانند اختلالات شخصیتی ، ترس و حتی معلولیت کام زندگی را بر آنان و اطرافیانش به تلخی کشانده بود ! اما با پا گذاشتن در این مسیر شگفت انگیز رهائی یافتند .

در پایان باید به این ضرب المثل متوصل شد که خواستن توانستن است و کافیست اشرف مخلوقات به خود و توانایی های خود ایمان بیاورد تا پل های میان خود و خواسته هایش را برچیند .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید