معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حسابداری

0
119
معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حسابداری

حسابداری زبان تجارت خوانده می‌شود. زیرا از طریق تهیه گزارش‌های مالی، اطلاعات لازم را دربارهٔ واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذی‌نفع و ذی‌علاقه قرار می‌دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتبار دهندگان، سازمان‌های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند. از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری Accounting Information System یاد می‌شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمان‌ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم‌گیرندگان، طراحی شده است. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۵ کتاب برتر برای دروس تخصصی مهم در تمام گرایش های این رشته را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم . البته در نظر داشته باشید معرفی سرویس های مذکور به معنی تایید یا عدم تایید خدمات آنان نیست و سرویس های فوق بر اساس نتایج جست و جو استخراج شده و در این مقاله درج شده اند.

معرفی ۱۵ کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حسابداری
معرفی ۱۵ کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حسابداری
معرفی ۱۵ کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حسابداری

۱)درس حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی شاخه‌ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته با و تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی راههای تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می‌کند.برای یادگیری این درس کتاب حسابداری صنعتی تالیف عثماني است.

۲) درس حسابداری صنعتی

برای مطالعه بیشتر این درس کتاب حسابداری صنعتی ۱و۲ انتشارات سازمان حسابرسی نیز توصیه می شود.

۳)درس حسابرسی

حسابرسی فرایندی بسامان به شکل جمع‌آوری و ارزیابی بی‌طرفانهٔ شواهد دربارهٔ ادعاهای مربوط به فعالیت‌ها و وقایع اقتصادی برای تعیین میزان انطباق این ادعاها با معیارهای از پیش تعیین‌شده و گزارش نتایج به اشخاص ذی‌نفع است. کتاب‌های سازمان حسابرسی (اصول حسابرسی (۱) و اصول حسابرسی (۲)) از منابع مهم این درس هستنند.

۴) درس حسابرسی

برای مطالعه بیشتر این درس کتاب تست های حسابرسی کیهان مهام حسابرسی نیز توصیه می شود.

۵)درس ریاضی عمومی

از منابع مهم این دو درس كتاب‌های توماس است.

۶) درس آمار واحتمالات

از بین کتابهای تدریس شده برای درس آمار واحتمالات ،کتاب مباني احتمال، تأليف شلدون راس معروف ترین آنهااست.این کتاب یکی از کامل ترین کتاب ها در این زمینه می باشد.

۷) درس آمار واحتمالات

برای مطالعه بیشتر این درس کتاب آمار و کاربرد آن در مدیریت تالیف دکتر عادل آذر و منصور مومنی و سعيد جعفري نیز توصیه می شود.

معرفی ۱۵ کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حسابداری

۸) درس حسابداری مالی

حسابداری مالی، (به انگلیسی: Financial accounting) گونه‌ای از حسابداری است، که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه ها و صورت‌های سود و زیان برای استفاده داخلی سازمان، کارکنان شرکت، همچنین برای گزارش‌دهی به سهام‌داران، سازمان‌های دولتی و ناظران جمع‌آوری، تحلیل و ارائه می‌کنند.از منابع معتبر این درس کتاب مروری جامع بر حسابداری مالی دکتر نوروش است.

۹) درس حسابداری مالی

برای مطالعه بیشتر این درس جلد اول کتاب حسابداری مالی دکتر تاری وردینیز توصیه می شود.

۱۰) درس زبان تخصصی

منابع در این درس بستگی به سلیقه ی  استاد دارد .از معروفترین ها می توان کتاب۵۰۴  را نام برد.

۱۱)نشريه ۷۸ اصول حسابداري (جلد اول)

کتاب پیش رو  با عنوان نشريه ۷۸ اصول حسابداري (جلد اول)  تالیف شده توسط مصطفي علي مدد ‏‏‏، نظام‌الدين ملك‌آرايي ‏‏‏، است و داری هفت فصل زیر می باشد.

فصل ۱ : مفاهيم اساسي و حيطه حسابداري  فصل ۲ : تجزيه و تحليل معاملات و عمليات مالي فصل ۳ : جمع آوري اطلاعات مالي  فصل ۴ : مدارك اساسي حسابداري فصل ۵ : بسط معادله حسابداري فصل ۶ : چرخه حسابداري  فصل ۷ : تكميل چرخه حسابداري با استفاده از كاربرگ

۱۲)حل تشریحی مسائل حسابداری میانه ۱

کتاب حل تشریحی مسائل حسابداری میانه ۱ برای دانشجویان رشته حسابدار تالیف شده و جمشید اسکندری, فرشید اسکندری آن را نگاشته اند و انتشارات فرشید آن را به چاپ رسانیده است.

فصل های این کتاب  به این شرح است: مبانی نظری و مفاهیم اساسی حسابداری و گزارشگری مالی ،گزارش عملکرد مالی ،ترازنامه و یادداشت های توضیحی صورت های مالی،حسابداری وجوه نقد ،حسابداری مطتالبات ،حسابداری موجود های مواد و کالا ،حسابداری دارایی های ثابت مشهود، حسابداری دارایی های نامشهود

 ۱۳)کتاب راهنمای انگلیسی برای دانشجویان رشته حسابداری ۲

 

کتاب راهنمای انگلیسی برای دانشجویان رشته حسابداری ۲ مشتمل بر دو بخش می باشد که عبارت اند از:

  • تکالیف کلاسی و تکالیف دانشجویی
  • فعالیت کلاسی
  • مراحل قبل از قرائت متن- قرائت متن و پرسش های مربوط به درک مطلب
  • تکالیف دانشجو
  • کاربرد اجزای کلام در جمله- تطبیق واژگان با مترادف ها- آشنایی با ساختاری
  • دستوری- ترجمه انگلیسی به فارسی- معادل یابی

۱۴)زبان تخصصی حسابداری مدیریت مالی

هدف از این درس (زبان تخصصي حسابداري و مدیریت مالی)آشنا شدن  دانشجويان با لغات تخصصي رشته تحصيلي خود است، بنابراين در با گروهی از هم کاران با سابقه بسیار در تدريس اين درس داشته اند ، تصميم بر نگارش این كتاب گرفته شد. مولفین:مجید عابدینی،علیرضا روستا،پوریا مهاجری،محسن عربی

۱۵)فرآیندهای تصادفی در مالی نیاز دانش

 کتاب فرآیندهای تصادفی در مالی نخست، مقدمات و پیش­نیازهای بحث را با ترتیبی مناسب و پیوسته در فصل­های ابتدایی بیان می­کند و سپس با معرفی فرآیندهای تصادفی مارکف، فرآیندهای تولد و مرگ، مدل گام تصادفی و مدل­های انتشار، خواننده را برای ورود به کاربردهای مالی در فرآیندهای تصادفی آماده می­کند. دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی مالی که از رشته­ های غیرمهندسی به این رشته آمده ­اند و در درک بعضی مفاهیم ریاضی مشکلاتی دارند، با خواندن این فصل­ها، قادر به درک و حل مسایل مربوط به فرآیندهای تصادفی مالی خواهند شد.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید