دکتر محمود فتوحی رود معجنی

0
359

معرفی

دکتر محمود فتوحی رود معجنی متولد دوم شهریور ۱۳۴۳ در شهر رود معجن تربت حیدریه واقع در استان خراسان است.

پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان در زادگاه خود، برای ادامه ی تحصیل و کسب مدرک کارشناسی راهی تهران و در دانشگاه تربیت مدرس تهران مشغول به تحصیل شد.

دکتر محمود فتوحی رود معجنی
دکتر محمود فتوحی رود معجنی

 

پس از دریافت مدرک کارشناسی در سال ۱۳۶۸ از این دانشگاه و دریافت کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران، دوره ی دکترای زبان و ادبیات فارسی خود را در سال ۱۳۷۴ در دانشگاه تهران گذراند و موفق به دریافت مدرک دکترا با پایان نامه ای با عنوان «دیدگاه های نقد ادبی در عصر صفوی» دریافت کرد.

این پایان نامه که زیر نظر دکتر عبدالحسین زرین کوب و دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی نوشته شده بود، بعد ها به عنوان مقاله ای از دکتر محمود فتوحی به چاپ رسید.

کتاب های دکتر محمود فتوحی

دکتر فتوحی از گذشته تا کنون کتاب های زیادی را در حوزه ی دانشگاهی و غیر دانشگاهی به چاپ رسانده است. از آثار او میتوان به « صد سال عشق مجازی» که در سال ۱۳۹۵ در ۴۸۰ صفحه به چاپ رسید اشاره کرد.

این کتاب جایزه های بزرگی نظیر دوازدهمین جشنواره ی فیلم فجر، پانزدهمین دوره ی جایزه ی قلم زرین و همچنین نشان دهخدا را از آن دکتر فتوحی کرد.

کتاب های دکتر محمود فتوحی
کتاب های دکتر محمود فتوحی

از دیگر آثار او میتوان به تاریخ ادبیات صربستان ، درآمدی بر ادبیات شناسی، فارسی عمومی( درسنامه ی دانشگاهی) ، نقد خیال، بلاغت تصویر و… اشاره کرد.

مقاله ها

دکتر فتوحی تا کنون بیش از ۱۰۰ مقاله به انتشار داده است. این مقالات که در نشریات دانشگاهی و غیر دانشگاهی به چاپ رسیده در موضوعات مختلفی از جمله نظریه و نقد ادبی، سبو شناسی، تاریخ ادبیات، نقد شعر مناسب، نقد کتاب و … .

که در باب هر یک از این موضوعات ده ها مقاله به چاپ رسیده است.

نظریه و نقد ادبی : خیال که در سال ۱۳۹۲ به چاپ رسید :

 

ارزش ادبی ابهام چاپ سال ۱۳۸۷

شیطان های شاعران اثری ثبت شده در سال ۱۳۹۲

سبک شناسی : سبک هندی که در سال ۱۳۸۸ به چاپ رسید

نازک خیالی اصفهانی و دور خیالی هندی چاپ سال ۱۳۹۱

سبک شناسی ادبی پاپ شده در سال ۱۳۸۸

نقد کتاب : فلسفه ی بلاغت چاپ سال ۱۳۸۲

نقد کتاب غزل معاصر که در سال ۱۳۷۹

آن سوی حرف و صوت ۱۳۷۵

تاریخ ادبیات: تحلیل انتقادی زندگی نامه های مولوی چاپ سال ۱۳۸۷

جامعه ی ادبی عصر صفوی

جامعه گرایی و جامعه گریزی در ادبیات ایران

امتیازات و افتخارات دکتر فتوحی
امتیازات و افتخارات دکتر فتوحی

امتیازات و افتخارات دکتر فتوحی

در ایران جشنواره ها و دوره های فراوانی در خصوص نوشته ها و آثار ادبی به جا گذاشته شده از نویسندگان و شاعران کشور برای تقدیر از این عزیزان برگذار میشود.

بدیهی است که آثار فوق العاده و جذاب دکتر محمود فتوحی نیز از نامزد ها و برگزیده های این دوره ها در طول دوره ی نویسندگی ایشان باشند.

از جوایزی که در دوره های مختلف از آن دکتر فتوحی شده میتوان به این موارد اشاره کرد :

صد سال عشق مجازی که برگزیده ی پانزدهمین دوره ی جایزه ی قلم زرین و دریافت نشان دهخدا شد. از دیگر جوایز دریافت شده ی این کتاب میتوان به دوازدهمین جشنواره ی شعر فجر اشاره کرد.

دکتر محمود فتوحی
دکتر محمود فتوحی

امتیازات دیگری از جمله برگزیده ی تشویقی ششمین دوره ی جایزه ی جلال آل احمد و بیست و یکمین دوره ی کتاب فصل و همچنین برگزیده ی تشویقی سی و یکمین دوره ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران توسط کتاب سبک شناسی در امتیازات دکتر فتوحی ثبت شد.

 

همچنین کتاب بررسی دیدگاه های نقد ادبی در سبک هندی که برنده ی جایزه ی تشویقی کتاب سال شد از دیگر امتیازات دکتر فتوحی هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید