اصطلاحات و آموزش مرحله به مرحله بازی مافیا

0
3817

بازی جذاب و چالشی مافیا

یک بازی گروهی و استدلالی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند.

به‌طور کلی در این بازی قدرت تکلم، حفظ خونسردی و آوردن استدلال‌های منطقی نقش بسزایی در پیروزی دارد. بازیکنان به‌طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند: مافیا که همدیگر را می‌شناسند یا شهروند که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را به قتل می‌رسانند. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای‌گیری می‌کنند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همه مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا) یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد، برنده بازی شود. در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد.مجموعه تلویزیونی شب‌های مافیا و فیلم‌های گرگ‌بازی، گرگینه، آدمکش و همچنین بازی میان ما و اپیک از روی این بازی ساخته شده‌اند. همچنین مسابقه ای باعنوان مسابقه شهروند و مافیا از شبکه سلامت ایران به نمایش درآمد.

آشنایی با بازی شب های مافیا و قوانین آن
آشنایی با بازی مافیا

تاریخچه بازی مافیا

دیمیتری دیویدف به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است.به گفته وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند. این بازی به سرعت در سایر مدارس و دانشگاه‌های شوروی محبوبیت پیدا کرد. در دهه ۱۹۹۰، این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت.

آشنایی با بازی مافیا

قوانین بازی مافیا و توضیحات اولیه

به طور خلاصه، هدف نهایی بازی مافیا از بین بردن یا به عبارت بهتر، از بازی به‌در کردن «شهروندها» توسط گروه مافیا و یا برعکس آن از بین بردن مافیاهای بازی توسط شهروندها است. زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت باشند، بازی مافیا به اتمام خواهد رسید. برای درک بیشتر مقوله گفته شده و به عنوان مثال، فرض کنید که یک گروه ۱۳ نفره از افراد مختلف در اتاق نشیمن شما برای تجربه بازی گرد آمده‌اند.

در ابتدای امر و به عنوان اولین قدم، نقش‌ها باید به شکل مخفیانه به هر فرد اختصاص داده شوند. تقسیم‌بندی نقش‌‌ها عموما توسط فردی انجام می‌گیرد که گاد (God) یا روایتگر (Narrator) نام دارد و خود در روند بازی نقشی ندارد و وظیفه عمده‌اش نظارت بر بازی است. البته به غیر از گاد، می‌توان برای اختصاص‌دادن نقش‌ها از نرم‌افزارها یا روش‌های دیگر نیز استفاده کرد. تقسیم‌بندی نقش‌ها در گروه ۱۳ نفره گفته‌ شده باید به این شکل باشد: سه نفر مافیا، یک کارآگاه، یک دکتر، یک روایتگر و هشت شهروند.

نقش های اصلی بازی مافیا

آشنایی با بازی مافیا

خدا

وظیفه اصلی خدا در این بازی جلو بردن زمان است. این فرد در روند بازی نقشی ندارد و فقط بازی را اداره می کند. هنگامی که شب می شود و همه بازیکنان چشمان خود را می بندند، خدا به ترتیب نقش ها را بیدار می کند و و از آن ها سوالاتی را می پرسد. مثلا برای مافیا این سوال را مطرح می کند که “قصد دارید چه کسی را بکشید؟”. برای دکتر این سوال به این شکل مطرح می شود که “قصد نجات چه کسی را داری؟”

و برای کارآگاه مطرح می کند که “قصد پی بردن به نقش چه کسی را داری؟”. هنگام روز زمانی که تمام نقش ها بیدار شدند، خدا بازی را به این سمت جلو می برد تا افرادی را که بازیکنان فکر می کنند جزو گروه مافیا هستند، مشخص کنند. به همین ترتیب بازی با چرخه روز و شب ادامه می یابد تا در هر چرخه یک نفر کشته و از بازی خارج شود. البته اگر دکتر در شب، فرد کشته شده توسط مافیا را نجات دهد، فرد کشته شده از بازی حذف نمی شود.

آشنایی با بازی مافیا

مافیا

در یک گروه ۱۰ نفره معمولاً ۳ مافیا حضور دارند که در اولین شبی که توسط گاد اعلام می شود با یکدیگر آشنا می شوند. هنگامی که افراد حاضر در بازی سعی می کنند تا مافیا را شناسایی و  از بازی حذف کنند، مافیا باید نقش خود را به کلی کدمان و یا با دروغ افراد را از نظر خود منصرف کنند.

نقش مافیا مهم ترین نقش در این بازی است چرا که اگر دیگران متوجه نقش آنها شوند مافیا به ترتیب از بازی حذف می شوند و هیجان بازی کاسته می شود. گروه مافیا برای اینکه بتوانند موفقیت بیشتری داشته باشند باید در روز به خوبی با یکدیگر همکاری کنند و برای افرادی که می خواهند در شب بکشند، استراتژی مناسبی داشته باشند. اگر فرد کشته شده توسط دکتر نجات یابد، می تواند به بازی خود ادامه دهد و اگر توسط دکتر این کار انجام نشود از ادامه بازی حذف می شود.

شهروند

وظیفه اصلی شهروندان در این بازی پی بردن به نقش مافیا با وجود تمام دروغ هایی است که آنها می گویند. بهترین پیشنهادی که برای موفقیت در این نقش برای شما داریم، برقراری دوستی با افراد دیگر است و اینکه به نشانه های کلامی، غیر کلامی و شهود خود اطمینان کنید.

دکتر

در بازی مافیا نقش دکتر جزو شهروندان محسوب می شود. دکتر در هر دوره از شب می تواند در صورت تشخیص درست یکی از افرادی را که مافیا کشته اند را نجات دهد. البته دکتر نمی تواند خود را نجات دهد.

کارآگاه

کارآگاه جزء شهروندان است. کارآگاه در هر دوره از شب می تواند به یکی از افرادی که گمان می کند مافیا است به خدا اشاره کند. این نقش در این بازی بسیار جذاب است زیرا اگر کارآگاه بتواند هویت افراد مختلف بازی را بشناسد، شهروندان می توانند با هم آشنا و علیه گروه مافیا با هم متحد شوند.

آشنایی با بازی مافیا

نقش های فرعی بازی مافیا

مافیا، پزشک، شهروند و خدا
نقش های اصلی بازی مافیا

رویین تن

رویین تن، یکی از قوی ترین شهروندان بازی است. او در شب می تواند خود را رویین کند تا مافیا نتوانند او را در شب بکشند. تیم مافیا حاضر در بازی فقط می توانند او را در روز و با جمع آوری شهروندان به قتل برسانند. این امتیاز برای رویین تن وجود دارد که خود را در روز به عنوان رهبر تیم شهروندان معرفی کند و از این طریق به بازی ادامه دهد.

تروریست

کاراکتر تروریست از اعضای اکیپ مافیا است. اگر این فرد در روز با رای شهروندان کشته شود، این توانایی را دارد تا بتواند یکی از بازیکنان را با خود حذف و یا ترور کند.

ناتاشا

ناتاشا یکی دیگر از اعضای تیم مافیا است و می تواند در هر شب یکی از افراد را لال کند. فرد عنوان شده در روز بعد اصلا نمی تواند صحبتی انجام دهد. در واقع او هرگز نمی تواند در دو شب متوالی یک نفر را لال کند.

کشیش

کشیش می تواند هر شب یک نفر از اعضای بازی را سیو کند یا از لالی دربیاورد.

آشنایی با بازی مافیا

مذاکره کننده

یکی از اعضای مافیا فرد مذاکره کننده است. این فرد می تواند یکی از اعضا را انتخاب و او را عضوی از گروه مافیا کند. اگر مافیا قصد مذاکره داشته باشند این فرد در شب با گاد مطرح می کند. البته مافیا نمی توانند به صورت هم زمان شهروندی را نابود کنند. مافیا پس از انتخاب فرد مذکور چشم های خود را می بندند و خدا بر روی دست فرد انتخاب شده می زند. افرادی که در کاراکترهای کارآگاه، پزشک و کشیش هستند هرگز نمی توانند به مافیا تبدیل شوند.

اسنایپر

به اسنایپر تک تیرانداز هم گفته می شود. این فرد یکی از اجزا شهروندان است. او معمولا ۲ تیر دارد. با توجه به تعداد نفرات ممکن است این تیرها کم یا زیاد باشد. اسنایپر به دستور گاد بیدار می شود و به فردی که گمان می کند مافیا است، شلیک می کند. این شخصیت می تواند از شلیک کردن خودداری کند. البته باید این نکته را بدانید که تیر اسنایپر بر رویین تن و دکتر تاثیر ندارد و خدا در روز اعلام می کند که تیر اسنایپر به هدف نخورد. اگر در فاز شب، اسنایپر و مافیا هر دو یک نفر را بکشند و دکتر نیز بر روی همان فرد متمرکز باشد بدین صورت شخص کشته می شود. نقش ها با ترتیب زیر در بازی اولویت می گیرند:

خدا، دکتر، اسنایپر

ساقی

ساقی جزء تیم شهروندان محسوب می شود. در فاز شب او یکی از بازیکنان را انتخاب می کند و بازیکن منتخب اصطلاحاً مست می شود. در واقع او به هر فردی اشاره کند، نقش آن فرد دیگر اجرا نخواهد شد. نکته مهم در مورد این کاراکتر این است که او نمی تواند در دو شب پشت سرهم یک نفر را مست کند.

دزد

نقش دزد مانند کاراکتر ناتاشا و یکی از نقش های سیاه در بازی مافیا محسوب می شود. دزد به هنگام شب دو نفر را انتخاب می کند. اگر فرد اولی که انتخاب می کند یک شهروند عادی، مافیای ساده و یا یک تروریست باشد هرگز اتفاقی رخ نمی دهد. دزد مانند ناتاشا و ساقی هرگز نمی تواند در دو شب پشت سرهم یک فرد را به عنوان نفر اول انتخاب کند این در صورتی است که نفر دوم می تواند هر شب یک فرد ثابت باشد. اگر نفر اول رویین تن باشد، نقش او به دزد منتقل می شود و دزد در آن شب به رویین تن تبدیل می شود.

شهروند خائن

این فرد خیانت کار جز شهروندان به حساب می آید اما نقش سیاهی مانند دزد و ناتاشا دارد. در تمامی بازی شهروند خائن کمک می کند تا مافیا به اهداف خود برسند.

محافظ

این نقش با عنوان روح نیز در میان مافیابازان شهرت دارد و با تیر مافیا و اسنایپر کشته نمی شود. اگر روح در روز کشته شود به یک شهروند عادی تبدیل شده و از روز بعد می تواند دوباره به عنوان یک شهروند وارد بازی شود. علاوه بر این او می تواند فرد ترور شده را نیز دوباره به بازی برگرداند.

اصطلاحات بازی مافیا

اصل سوزش :

اصل سوزش یه شوخیه که بین بازیکن‌هایی که زیاد با هم بازی می‌کنن رواج داره. مثلا میگن: فلانی به خاطر اصل سوزش داره به من رای میده! یعنی فلانی چون از بازی‌های قبلی‌ای که با هم کردیم سوخته، الان هم داره رای میده به من!

اصل پوزش :

این اصطلاح هم بین کسانی که با هم از قبل بازی کرده باشن متداوله. وقتی بازیکنی در بازی‌های قبلی بد بازی کرده باشه یا شک بی‌مورد روی کسی انداخته باشه، میگه با توجه به «اصل پوزش در مافیا» این دست به فلانی اعتماد می‌کنم و رای نمیدم. یا همچین مواردی.

قارچ :

یکی از ویژگی‌های قارچ، رشد کردن سریع در هنگام وقوع رعد و برقه. یعنی تا یکی دو تا رعد و برق زده میشه، یهو میبینی کلی قارچ از زمین در میان. اصطلاح قارچ در بازی مافیا، وقتی به کار برده میشه که فرد یا افرادی در اثر اتفاقی، مافیا بودنشون تابلو بشه. در این مواقع میگن فلانی مثل قارچ بیرون زد، یا فلانی قارچه!

تو دیوار :

بعضی افراد در بازی مافیا با قاب عکس روی دیوار فرق چندانی ندارن. صبحت خاصی نمیکنن و فقط رای میدن! اینا افراد «تو دیوار» بازی هستن!

نو لینچ :

خود کلمه‌ی lynch معنی اعدام کردن و زجرکش کردن رو میده. وقتی میگیم no lynch شده که در طول روز و هنگام رای‌گیری، کسی برای اعدام بالا نیاد، یا بین دو فردی که بالا اومدن، رای‌ها مساوی تقسیم بشه. در این حالت‌ها میگن نو لینچ شد.

اَکت شب :

هر صدا، حرکتی یا ردی که از رفتار بازیکن‌ها در فاز شب گرفته بشه رو اَکت شب میگن. در پست مفصلی از اَکت شب و نظرهایی که در موردش هست توضیح دادیم. اینجا کلیک کنید.

نایت ویژن :

وقتی میگن کسی نایت ویژن (night vision) داره یا نایت ویژن زده، یعنی زحمت کشیده! تقلب کرده و شب یواشکی چشمش رو باز کرده!

هیل دادن یا سیو کردن :

بعد از ترور مافیا در شب، اولین نقشی که باید چشماشو باز کنه دکتره. دکتر باید فردی رو انتخاب کنه که حدس میزنه مورد سو قصد مافیا قرار گرفته باشه. به این عمل دکتر میگن هیل (شفا) دادن یا سیو کردن.

وتو :

یکی از نقش‌های شهروندی، شهرداره. شهردار این قدرت رو داره که تصمیم بازیکن‌ها برای اعدام یک نفر رو لغو کنه. حتی اگه خیلی رای هم آورده باشه، شهردار این امکان رو داره که از اعدام اون شخص جلوگیری کنه. به این عمل شهردار در بازی مافیا، وتو کردن میگن.

موج سواری :

وقتی یه بحثی از یک نفر شروع میشه و همینطور نفرات بعدی هم در موردش صحبت کنن، اصطلاحا میگن یه موجی درست شده. حالا این بین کسی که بخواد علیرغم اعتقاد خودش به موضوع اون موج، ازش استفاده کنه و اصطلاحا سواری بگیره، بهش میگن داره موج سواری میکنه.

تبر زدن :

ریشه‌ی عبارت تبر زدن از جای جالبی میاد  کاری به ریشه‌اش ندارم اما وقتی یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی! یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره. البته درست بودن تبر زدن اون شخص بعد از بازی مشخص میشه. یعنی میخوام بگم تبر زدن به خودی خود معنی بعدی نداره.

نوب :

منظور از نوب همون noob در زبان انگلیسیه. نوب یعنی تازه‌کار. یعنی کسی که در زمینه‌ی خاصی مهارت زیادی نداره و زیاد تجربه کسب نکرده. باید اینو در نظر داشت که نوب حرف بدی نیست ????

گره :

توی بازی مافیا بعضی وقتا بین دو یا چند نفر، یه ابهامی به وجود میاد که نمیشه درستی هیچ یک از طرف‌های ابهام رو به راحتی تشخیص داد. این حالت جوریه که از هر دیدگاه هر طرف که نگاه کنی انگار اون شخص درست میگه و نمیشه حرفش رو به راحتی رد کرد. مثل این میمونه که شما یه کلاف گرفته خورده رو توی دستت گرفته باشی، و دنبال سر کلاف بگردی. اینجور وقتا میگن که گره افتاده توی بازی.

تله :

تله هم یکی از تریک‌هایی هست که بازیکنا میتونن به هم دیگه بزنن. مثلا دو تا بازیکن با هم دیگه هماهنگ میکنن تا یه سوژه‌ی ساختگی رو بندازن توی بازی. بعد که سوژه راه میافته، ممکنه یه مافیا که از ساختگی بودن سوژه با خبر نباشه، شروع کنه به پر و بال دادن به سوژه. اینطوری میشه گفت که بازیکنا براش تله گذاشته بودن

لایک و دیس‌لایک :

وقتی یه بازیکن داره حرف میزنه، بازیکنای دیگه برای اینکه توی حرفش نپرن، موافقت یا مخالفت خودشون رو با لایک و دیس‌لایک نشون میدن.

پوش کردن :

بعضی وقتا بعد از اینکه یه شهروند یکی دو تا اتهام می‌خوره، ممکنه مافیا هم از این قضیه سواستفاده بکنه و سعی بکنه اون فرد رو از بازی بیرون کنه. به این حرکت میگن پوش کردن. وقتی به یه نفر اتهام پوش کردن نسبت داده میشه، به نوعی دارن بهش اتهام مافیا بودن میزنن.

کنسه دادن :

کنسه دادن از عباراتیه که از شطرنج وارده دایره‌ی کلمات مافیا شده. توی شطرنج کنسه دادن یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن. حالا توی مافیا کسی که بلند میشه به بازی حرکت میده و میگه این کار رو بکنید برنده میشیم یا فلانی رو بزنید که مافیا بره بیرون، میشه کنسه دادن

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید