خرید کتاب صوتی یا کتاب فیزیکی ؟

0
528

خرید کتاب صوتی یا کتاب فیزیکی ؟

دراین مقاله به بررسی

تفاوت نسخه های دیجیتالی و فیزیکی

خواهیم پراخت

کتاب دیجیتال یا صوتی
کتاب دیجیتال یا صوتی

با تکامل روزافزون بشر و پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی و به ویژه در حوزه ی نشر و تکثیر کتب مختلف ، امروزه شاهد عرضه ی کتاب صوتی و دیجیتالی هستیم .

کتاب هایی که برای خرید آنها دیگر نه احتیاج به خروج از منزل داریم و نه دارای ابعاد فیزیکی و وزن هستند ، یک انتخاب کاملا مناسب برای جلوگیری از اتلاف وقت و حتی زحمت حمل .

مقرون به صرفه

گزینه کتاب صوتی یا دیجیتال در برابر کتاب فیزیکی ، گزینه ای بسیار مقرون به صرفه نیز هست ، زیرا اگر این از نظر قیمت به این دو رقیب نگاه کنیم ، قیمت مناسب کتاب صوتی یا دیجیتالی که منجر به کاهش هزینه میشود توجه خریدار را به خود جلب میکند .

اما نمیشود به راحتی از این یار مهربان سنتی و نوستالژیک یعنی کتاب فیزیکی گذشت ، نسخه ای که حسن های خود را دارد و با یک بار صرف وقت و هزینه و البته نگهداری مناسب تا سالیانه سال به آدمی خدمت میکند .

کتابی برای وقت های کوتاه
کتابی برای وقت های کوتاه

تکنولوژی نوظهور

در واقع باید گفت هر تکنولوژی نوظهور محسنات و صدالبته ایراداتی نیز دارند که خریدار را وادار به پرسیدن این سوال از خویش میکنند ، خرید کتاب صوتی یا کتاب فیزیکی ؟

در آینده به شرح مفصل این ایرادات و چالشهای خریدار میپردازیم ، با ما همراه باشید .

با وجود ایرادات جزئی کتاب صوتی آیا خرید کتاب فیزیکی مناسب تر نیست ؟

در ادامه به شرح مشکلات خریداران و مقایسه این دو رقیب یعنی کتاب صوتی و کتاب فیزیکی میپردازیم ، با ما همراه باشید :

در مطلب پیشین به مقایسه حدودی نسخه های صوتی و فیزیکی کتاب پرداختیم ، حال باید دید آیا مشکلاتی که برخی مخاطبان با نسخه های صوتی یا انواع دیجیتالی دارند را میتوان به عنوان ایراد عنوان کرد یا خیر .

سهولت استفاده

همانطور که اشاره کردیم تمامی تکنولوژی های نوظهور ، صرف نظر از تاثیرات مثبت و سهولت استفاده مشکلاتی نیز دارند .

اگر بخواهیم به تاریخچه ی کتاب صوتی دقت کنیم ، برای نخستین بار در سال ۱۹۲۹ این نوع کتاب برای پاسخ به نیاز نابینایان ، در ایران توسط یک پزشک که خود نیز نابینا بود ابداع گردید و سریعا مورد توجه جهانیان قرار گرفت و در سال ۱۹۳۲ رسما انتشار یافت .

این کتاب صوتی که یک انقلاب بزرگ محسوب میشد چند ایراد بزرگ نیز به همراه داشت ! قیمت بالا و نیاز به پخش کننده که طبیعتا آن را به کالایی لوکس مبدل میکرد که در دسترس عموم نبود ! و صرف نظر از این ایراد ، ابعاد بزرگ پخش کننده ها در آن زمان قابلیت جابجایی این کتاب صوتی را غیر ممکن میساخت !

کتاب صوتی یا فزیکی؟
کتاب صوتی یا فزیکی؟

قیمتی بالاتر

اما با اختراع نوارهای کاست و همینطور پخش کننده های کوچک قابل حمل ، استفاده از این کتاب صوتی آسان تر شد اما هنوز قیمتی بالاتر از یک کتاب فیزیکی با جلدی ساده داشت و این روند نیز با اختراع لوحه فشرده و نسخه های آنلاین در زمان حال نیز ادامه دارد ولی دسترسی به آن بسیار ساده و کم هزینه تر از قبل شده .

ولی در هر بازه های زمانی ایرادات کتاب صوتی به اشکال مختلف رخ نمائی میکنند اما از تعداد آنها کاسته میشود .

کتاب صوتی
کتاب صوتی

فرض کنید در حال سفر با قطار هستید و کتاب صوتی شما داخل تلفن همراه شماست و در حال گوش دادن به آن هستید ، ناگهان باطری گوشی تمام میشود و شما نیز به شارژر دسترسی ندارید !

اینجاست که با صرف نظر از محسنات کتاب صوتی با خود میگویید ای کاش کتاب فیزیکی این عنوان را همراه داشتم !

ایراد اساسی

در آخر باید گفت نمیتوان این مشکلات کوچک را به عنوان ایراد اساسی برای یک کتاب صوتی بیان کرد ، دوست داران کتاب بنا به سلیقه و نیاز برای صرف جویی در زمان و هزینه ، البته اگر توانایی خرید کتاب فیزیکی با جلد های پرزرق و برق و گران قیمت را نداشته باشند ، کتاب صوتی بی وزن و کم هزینه تر را انتخاب میکنند .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید