چگونه دایره لغات ضروری آیلتس را گسترش دهیم؟

0
85
چگونه دایره لغات ضروری آیلتس را گسترش دهیم؟

دایره لغات ضروری آیلتس

یادگیری فرآیندی بی‌وقفه است. شما می‌توانید با افزایش دامنه واژگان دامنه نفوذ کلام خود را افزایش دهید، به عبارت دیگر استفاده از کلمات صحیح در هر زبانی، برقراری ارتباط از طریق نوشتار، گفتار و حتی اندیشیدن را آسان‌تر و موثرتر خواهد نمود. حال اگر داوطلب آزمون آیلتس هستید و یا قصد دارید در آینده در این آزمون شرکت کنید دو نکته را در نظر داشته باشید:

۲۵% نمره شما در آزمون اسپیکینگ و رایتینگ (Speaking & Writing) مربوط به دایره واژگان است.

داشتن درک صحیح از واژگان برای کسب نمره مناسب در آزمون شنیداری و خوانش درک مطلب ضروری است.

حال این سوال مطرح می‌شود که بهترین و موثرترین راه برای یادگیری و کاربرد دامنه وسیعی از واژگان چیست؟

۱در خواندن حریص باشید!

اگر می‌خواهید دایره واژگان خود را گسترده تر کنید، یک رژیم مطالعه منظم داشته باشید و هرگز آن را رها نکنید.

 می‌توانید هر هفته یک کتاب یا هر روز صبح روزنامه بخوانید. یک برنامه مطالعه روزانه متناسب با سرعت خواندن خود در کنار سایر فعالیت‌های روزمره خود داشته باشید.

سعی کنید در طول هفته حداقل یک کتاب بخوانید و به این برنامه پایبند باشید. مجله‌های متفاوتی بخوانید تا ضمن گسترش دایره کلمات کاربردی، اطلاعات عمومی خود را نیز افزایش دهید.

۲تنوع

چگونه دایره لغات ضروری آیلتس را گسترش دهیم؟

در مطالعه

در صورت تمایل و داشتن زمان کافی، با مطالعه کتاب‌های مختلف خود را به چالش بکشید.

 کتاب‌های غیر داستانی بخوانید. این کتاب‌ها نه تنها گونه‌ای جدید از سخن را به شما می‌آموزند بلکه شما را به سمت روش درست اندیشیدن نیز هدایت می‌کند. مانند کتاب‌های فلسفی، علمی، تاریخی و یا دینی.

اگر به طور معمول روزنامه می‌خوانید، نگاهی هم به متون جامع‌تر و تخصصی تر در مجلات بین‌المللی بیندازید. مانند مقاله‌های مجلات Time و The Economist و The New Yorker.

۳از منابع اینترنتی و مطالب نه چندان دشوار غافل نشوید

راجع به موضوعات گوناگون، در مجلات، سایت‌ها و بلاگ‌های اینترنتی بخوانید. حتی نقد و بررسی‌های مربوط به موسیقی، مد و فناوری را از دست ندهید. در کنار متون ادبی، باید با ادبیات رایج در گفتگو و یا متون عامیانه نیز آشنا باشید.

چگونه دایره لغات ضروری آیلتس را گسترش دهیم؟

۴معنی واژه‌های ناآشنا را در فرهنگ لغت بررسی کنید

هنگامی که به یک واژه جدید برمی‌خورید، با بی‌حوصلگی از آن نگذرید. سعی کمید با توجه به جمله معنی آن را حدس بزنید سپس با بررسی فرهنگ لغت معنی درست آن را فرا بگیرید. برای این کار بهتر است دفترچه‌ای با خود داشته باشید و کلمات ناآشنا را در آن یادداشت کنید تا در فرصت مناسب معنی آن را در فرهنگ لغت بیابید.

 

کتاب‌های آموزش واژگان بخوانید

منابع متعددی برای توسعه دانش لغات زبان انگلیسی ذر سطوح مختلف وجود دارد. این کتاب‌ها علاوه بر آموزش واژگان رایج، چگونگی استفاده از کلمات در گفتار و یا نوشتار را نیز با استفاده از مثال‌ها و تمرین‌های متعدد به شما نشان می‌دهند. یکی از بهترین کتاب‌ها در این زمینه Oxford Word Skills است که در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته برای یادگیری و تمرین لغات در زبان انگلیسی طراحی شده است.

 

۶فرهنگ واژگان مترادف/متضاد مطالعه کنید

مترادف و یا متضاد واژگانی را به صورت روزمره به کار می‌برید را به همراه کاربرد این لغات جدید را از روی کتاب یا نرم افزار فرهنگ واژگان مترادف/متضاد بررسی کنید و سعی کنید با آن جملات جدید بسازید

 یکی از اشتباهات رایج زبان آموزان استفاده از لغاتی است که هیچگونه همنشینی با یکدیگر ندارند و به اصطلاح با هم کالوکیت (Collocate) نیستند. تعریف لغت کالوکیشین در دیکشنری این‌گونه است:

کلمات یا عباراتی که اغلب با هم بکار می‌روند بنحوی که برای اکثر مردم آشنا و کاربردی می‌باشند و معمولا در شرایط خاص از همنشین‌های خاص استفاده می‌شود.

به کمک دیکشنری‌‌های مختلف می‌توانید با این ترکیبات آشنا شده و از آنها در رایتینگ خود استفاده کنید. به عنوان نمونه در زیر چند مثال از کالوکیشن‌های مختلف کلمه MISTAKE را مشاهده می‌کنید:

 

make a mistake

 

اشتباه کردن

 

learn from your mistakes

 

یادگرفتن از اشتباهات

 

great/serious/terrible mistake

 

اشتباه بزرگ

 

common mistake

 

اشتباه رایج

 

همانطور که می‌بینید کلمه MISTAKE با همنشین‌های مربوط به خود استفاده می‌شود و بعنوان مثال شما هرگز نمی‌توانید از فعل DO برای اشتباه کردن استفاده کنید:

 

I did a terrible mistake. (incorrect)

 

I made a terrible mistake.  (correct)

 

چنانچه قبلا هم اشاره کرده بودیم، استفاده از واژگان دشوار نمره آور نبوده و کاربرد کالوکیشن‌های مناسب نظیر موارد بالا در کسب نمره بالا بسیار موثرتر هستند. یکی از منابع مناسب آشنایی با کالوکیشن‌‌ها کاربردی وبسایت دیکشنری Longman و اپلیکیشن لانگمن می‌باشد. با مراجعه به این سایت و جستجوی کلمه موردنظر می‌توانید Collocation های آن واژه را مشاهده نموده و با کاربرد هر یک آشنا شوید.

دایره لغات ضروری آیلتس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید