معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته حقوق

0
209
دروس تخصصی رشته حقوق

حقوق مجموعه قواعد و مقرراتی است که نظم اجتماعی را تأمین می‌کند. حقوق در نظام‌های حقوقی ملی به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شود؛ از طریق وضع قانون توسط قوه مقننه، از طریق صدور آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های دولتی در قوه مجریه، و تصمیمات قضایی الزام‌آور در قوه قضائیه (که این روش آخر در نظام‌های کامن‌لا اهمیت بیشتری دارد). اشخاص خصوصی هم می‌توانند قراردادهای الزام‌آور قانونی را میان خود ایجاد کنند و در برخی وضعیت‌ها با توافق یکدیگر سیستم‌های میانجی‌گری و داوری را جایگزین فرایند معمول دادگستری کنند. قانون اساسی نقش انکارناپذیری در شکل‌گیری نظام حقوقی هر کشور دارد و نظام حقوقی نیز به نوبه خود شکل‌دهنده سیاست، اقتصاد و جامعه است و روابط میان افراد را هدایت می‌کند. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۵ کتاب برتر برای دروس تخصصی مهم در تمام گرایش های این رشته را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم . البته در نظر داشته باشید معرفی سرویس های مذکور به معنی تایید یا عدم تایید خدمات آنان نیست و سرویس های فوق بر اساس نتایج جست و جو استخراج شده و در این مقاله درج شده اند.

رشته حقوق
رشته حقوق- دروس تخصصی رشته حقوق
 1. ۷ تیک حقوق مدنی مجد

همه‌ی انسان‌ها اعم از زن و مرد، بزرگسال و خردسال، پیر و جوان دارای حقوق و تکالیفی هستند که به آنها اجازه می‌دهد در جامعه در کنار هم زندگی کنند. اصولا تعیین این حقوق و تکالیف، امری قانونی بوده و توسط قانونگذار در قالب قوانین مختلف وضع شده است. اگرچه عرف هر جامعه نیز می‌تواند در تعیین حقوق و تکالیف اشخاص نقش داشته باشد. یکی از این قوانین که به‌طور مبسوط به تعیین و بررسی حقوق انسان‌ها و احکام و قواعد ویژه‌ آنها پرداخته است، قانون مدنی است و حقوقی که از این قانون نشأت می‌گیرد تحت عنوان حقوق مدنی نام برده می‌شود. به نظر می‌رسد، حقوق مدنی مجموعه قواعد و مقرراتی هستند که در تعیین حقوق و تکالیف انسان‌ها از دل یک جامعه متناسب با فرهنگ و عرف آن جامعه بیرون آمده است.

 1. مقدمه علم حقوق و مطالعه در نظام حقوقی ایران

این کتاب مقدمه علم حقوق شایع ترین و پر استفاده ترین کتاب از استاد دکتر کاتوزیان است که بیشتر اساتید این  کتاب ایشان را به عنوان منبع درسی درس ۲ واحدی مقدمه علم حقوق در نیمسال آغازین رشته حقوق در مقطع کارشناسی به دانشجویان معرفی می کنند.سرفصل مباحث کتاب حاضر : قواعد حقوق فصل اول: مبنا و هدف حقوق فصل دوم: اوصاف قاعده حقوقی فصل سوم: دانش حقوق و شاخه‌های آن فصل چهارم: منبع حقوق فصل پنجم: قلمرو اجرا حقوق

 1. مسئولیت بین المللی دولت

کتاب مسئولیت بین المللی دولت نوشته ابراهیم گل است که مقدمه اش به نگارش آقای دکتر سید جمال سیفی می باشد و انتشارات شهر دانش آن را منتشر کرده است این کتاب درباره موضوعات:اصول كلي،انتساب رفتار به دولت،نقض تعهّد بين‌المللي،مسؤوليت دولت در رابطه با فعل دولت ديگر،معاذير رافع وصف متخلّفانه فعل،محتواي مسؤوليت بين‌المللي دولت،جبران خسارت،نقضهاي شديد تعهدات ناشي از قواعد آمره حقوق بين‌الملل عام،اجراي مسئوليت بين‌المللي دولت،استناد به مسؤوليت دولت،اقدامات متقابل،مقررات كلي،نگاشته شده است. این کتاب جز کتب حقوقی است و برای رشته حقوق بین الملل به رشته تحریر در آمده است.

 1. حقوق جزای عمومی

 

در هر جامعه‌ای، امور ارزشمندی وجود دارد که خط قرمزهای آن کشور و اجتماع محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، هر جامعه متشکل از ارزش‌هایی است که برای حفظ و نگهداری آن ارزش‌ها تلاش می‌کند. برخی امور در تمام جوامع ارزشمند هستند؛ به‌طور مثال جان و مال افراد در همه‌ی کشورها و جوامع مهم تلقی می‌شوند و حفظ آنها از اساسی‌ترین قوانین آن جامعه است. هر کس علیه این امور رفتاری مرتکب شود، خشم جامعه را برمی‌انگیزد و جامعه را وادار به واکنش می‌کند.

در ابتدا کتاب  حقوق جزای عمومی  مقدمه‌ای لازم است. حقوق به دو دسته‌ی کلیِ حقوق عمومی و حقوق خصوصی تقسیم می‌شود. موضوع رشته‌های حقوق خصوصی تنظیم روابط خصوصی بین افراد است. روابط مالی و روابط خانوادگی ذیل حقوق خصوصی قرار می‌گیرند. اما حقوق عمومی به تنظیم روابط بین مردم و دولت می‌پردازد. حقوق جزا نیز جزو رشته‌های حقوق عمومی است. همان‌طور که اشاره شد، این دولت است که به نمایندگی از مردم با مختل‌کنندگان نظم در جامعه برخورد می‌کند.

 1. حقوق بین الملل خصوصی سمت

در کتاب حقوق بین الملل خصوصی نویسندگان در کنار قواعد کلی، قواعد پذیرفته شده نظام حاکم بر حقوق بین الملل خصوصی افغانستان، به عنوان یکی از اعضای جامعه بین المللی و گاهی قواعد بعضی کشورهای دیگر را برای اتباع افغانی در ارتباط با اتباع خارجی و برعکس را بنگارند تا روشنی بخش روابط و حلّال منازعه های احتمالی ناشی از ناآگاهی نسبت به قواعد نظامی باشد…

کتاب حقوق بین الملل خصوصی جهت استفاده دانشجویان حقوق بخش بین الملل تدوین شده است.

 1. درآمدی بر جرم شناسی سازمان سمت

کتاب درآمدی بر جرم شناسی برای دانشجویان رشته حقوق در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به عنوان منبع اصلی دروس «جرم‌شناسی» و «جامعه‌شناسی جنایی» در نظر گرفته شده است.

 1. آیین دادرسی کیفری جلد اول سازمان سمت

کتاب آیین دادرسی کیفری (جلد اول) براى دانشجویان رشته حقوق در مقطع کارشناسى و کارشناسی ارشد میباشد وبه عنوان منبع اصلى درس «آیین دادرسى کیفرى» تدوین شده است.

 1. حقوق تجارت کلیات، معاملات تجاری، تجار و سازماندهی فعالیت تجاری سمت

کتاب حقوق تجارت کلیات، معاملات تجاری، تجار و سازماندهی فعالیت تجاری  پنجمین جلد از((دوره حقوق تجارت)) است که در مقدمه آن، مطالبی درباره تاریخچه حقوق تجارت، منابع حقوق تجارت، جایگاه حقوق تجارت در نظام حقوقی ایران، و موضوعات حقوق تجارت به چاپ رسیده است .

کتاب حقوق تجارت کلیات، معاملات تجاری، تجار و سازماندهی فعالیت تجاری تنظیم شده جهت استفاده دانشجویان رشته حقوق میباشد.

 1. حقوق دریایی بر پایه قانون دریایی ایران و مقررات بین المللی دریایی سازمان سمت

حقوق دریایی بر پایه قانون دریایی ایران و مقررات بین المللی دریایی  را باید شاخه­ای از حقوق تجارت دانست که در آن از قواعد حاکم بر کشتی ­های بازرگانی و حمل و نقل با آن سخن گفته می­شود.

حقوق دریایی بر پایه قانون دریایی ایران و مقررات بین المللی دریایی را نباید با حقوق دریاها اشتباه کرد. زیرا حقوق دریاها شعب ه­ای از حقوق بین الملل عمومی است و از حق حاکمیت دولتها بر آب­های ساحلی و منابع کف این بخش از دریاها و وضع حقوقی دریاهای آزاد گفت و گو می­کند و ارتباطی با مقررات حقوق تجارت دریایی ندارد.

 1. آیین دادرسی کیفری جلد دوم سازمان سمت

ضرورت اجرای یک دادرسی عادلانه و منصفانه، تحت تأثیر دیدگاه های حقوق بشر، در نیمه دوم قرن بیستم تحولات فراوانی را در قوانین آیین دادرسی کشورها به وجود آورده است. در کشور ما نیز چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی تغییرات فراوانی در ارتباط با ضوابط لازم الرعایه در مرحله تحقیقات مقدماتی به عمل آمده، ولی جهت حرکت همیشه یکسان نبوده و در پاره ای موارد به احیای مجدد برخی شیوه های رسیدگی تفتیشی انجامیده است.

نویسنده  کتاب دو جلدی آیین دادرسی کیفری، در جلد نخست اثر خود کلیات نظام های دادرسی و تحولات آیین دادرسی کیفری و دعاوی ناشی از جرم را بررسی می کند و در جلد دوم، به بررسی مقررات حاکم بر تحقیقات پیش از محاکمه با توجه به قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری می پردازد و کلیات ناظر به ادله اثبات دعوای کیفری را مطرح می کند.

 1. حقوق قراردادها انعقاد، آثار و انحلال سازمان سمت

حقوق قراردادها انعقاد، آثار و انحلال کتاب ارزشمندی است که مسائل پیچیده قراردادها را به زبان ساده بیان کرده، بر مباحث عملی و کاربردی تمرکز دارد.

مؤلف با بهره گیری از مطالعات گسترده و عمیق در حقوق ایران، اسلام و سایر کشورها خصوصاً حقوق کامن لو، مباحث نظری حقوق قراردادها را متناسب با نیازهای امروز جامعه مطرح کرده است.

 1. حقوق تطبیقی سمت

کتاب حقوق تطبیقی  به قصد تنوع بخشیدن به منابع حقوق تطبیقی و پاسخ به علاقه و نیاز نسل جدید این سرزمین به مباحث حقوق تطبیقی تهیه شده است. نسلی که به اطلاع از مسائل حقوقی سایر ملل علاقه و اشتیاق وافری دارد و منابع جدیدی را برای توسعه آگاهیهای تطبیقی خود جستجو می کند. در کتاب حقوق تطبیقی سعی شده است مسائل مهم حقوق تطبیقی مورد نیاز دانشجوی ایرانی به زبان ساده و به اختصار در اختیار او قرار گیرد و از پرداختن به جزئیات و ذکر پانوشتهای زیاد خودداری شده است.

 1. کتاب کمک حافظه حقوق تجارت

مطابق با سرفصلهای آموزشی دانشگاه

ویژه دانشجویان و داوطلبان آزمون های وکالت، قضاوت، کارشناسی ارشد و دکتری حقوق

تطبیق موضوعات و مواد قانون تجارت، تطبیق قوانین خاص با یکدیگر و ارتباط آنها با قوانین عام

با خواندن این کتاب می‌توانید بالغ بر ۹۰ درصد سوالات حقوق تجارت را در هر آزمون حقوقی پاسخ دهید

 1. حقوق اساسی

حقوق اساسی از شاخه‌های علم حقوق است که در آن به ساختار حکومت و روابط دولت با شهروندان پرداخته می‌شود. حقوق اساسی که حقوق سیاسی نیز خوانده می‌شود، کلیه قواعدی است که وضع و شکل حکومت یک ملت را معین نموده، اعضای رئیسه و قوای مهمه مملکت را تشکیل می‌دهد و همچنین روابط متقابله قوای مزبور را بیان کرده و حدود آنها را نسبت به افراد ملت معلوم می‌کند.منبع این درس کتاب حقوق اساسی دکتر سید محمد‌هاشمی‌ است.

 1. حقوق اداری

حقوق اداری شاخه‌ای از حقوق عمومی داخلی است و به مجموعه قواعد حقوقی گفته می‌شود که حقوق و تکالیف سازمان‌های اداری دولت و روابط آن‌ها با مردم را تعیین می‌کند.حقوق اداری ناظر بر فعالیت‌های مربوط به خدمات عمومی و حفظ نظم عمومی سازمان‌های اداری است و شامل فعالیت‌های سیاسی، قضائی، قانون‌گذاری این سازمان‌ها نمی‌شود.برای مطالعه این درس حقوق اداری دکتر عبدالحمید ابوالحمد پیشنهاد می شود.

رشته حقوق
رشته حقوق-دروس تخصصی رشته حقوق

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید