معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته روانشناسی

0
72
معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته روانشناسی

روان‌شناسی به درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند و در گستره وسیعی از جمعیت‌های در جستجوی درمان کاربرد دارد. (رزنیک، ۱۹۹۱). نقش‌های شش‌گانه آن عبارت است از: ارزیابی و تشخیص، مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار روان‌درمانگرها، پژوهش و مدیریت. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۵ کتاب برتر برای دروس تخصصی مهم در تمام گرایش های این رشته را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم . البته در نظر داشته باشید معرفی سرویس های مذکور به معنی تایید یا عدم تایید خدمات آنان نیست و سرویس های فوق بر اساس نتایج جست و جو استخراج شده و در این مقاله درج شده اند.

معرفی ۱۵ کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته روانشناسی

۱) درس روان‌شناسی بالینی

غالب کارهای روانشناس بالینی در راستای درمان و تشخیص، آموزش و پژوهش است. روان‌شناسی بالینی می‌تواند در بیمارستان‌های روانی، دادگاه‌های کودکان یا سازمان‌های نظارت بر بزهکاران، درمانگاه‌های بهداشت روانی، مدارس،نهادهای ویژه با روان‌پزشکی، ارتباط نزدیک داشته باشد. کتاب روانشناسی بالینی فیرس ترجمه مهرداد فیروزبخت مرجع مهم این درس است.

۲)درس آمار و روشهاي تحقيق

برای مطالعه این درس کتاب  احتمالات و آمار كاربردي نوشته علي دلاور در اکثر دانشگاه ها تدریس می شود.

۳)  درس روان شناسي فيزيولوژيك انگيزش و هيجان

روان‌شناسی فیزیولوژیک یکی از شاخه‌های روان‌شناسی است. علم روان‌شناسی همچون دیگر شاخه‌های معرفت ریشه در کنجکاوی‌ها و نیازمندی‌های آدمی دارد. روان‌شناسی فیزیولوژیک که امروزه به عنوان یکی از شاخه‌های روان‌شناسی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود خود به مثابه رویکردی زیستی به موضوع‌های روان‌شناسی قلمداد می‌گردد که حیطه‌ای بسیار پیشرو و کارآمد است. روان‌شناسی فیزیولوژیک به مدد پژوهش هاو یافته‌های تحقیقاتی سعی بر آن دارد تا به شماری از پرسش‌های کاربردی و بنیادی پاسخ دهد. بررسی مفاهیم و پدیده‌هایی همچون افسردگی، اسکیزوفرنی، هیجان، حافظه، یادگیری، رفتار جنسی و گفتار یا اختلال‌هایی همچون بی‌خوابی، پرخوری، ناخوانی، نانویسی، کنش‌پریشی‌ها و ادراک‌پریشی‌ها در سطح زیستی و عصبی٬ و بررسی ارتباط ذهن و مغز به عنوان یک پرسش بنیادی مورد نظر روان‌شناسان فیزیولوژیک یا عصب روان‌شناسان بوده و همواره با تکیه بر ابزارها و شیوه‌های پیشرفته و کارآمد به یافته‌هایی بس شگرف دست می‌یابند. چگونگی کارکرد مغز و دیگر عناصر سیستم عصبی و درون ریز با توجه به کالبد شناسی اندام‌های مختلف دستگاه عصبی و غددی، محور اصلی پژوهش‌های روان‌شناسی فیزیولوژیک و عصب روانشناسی است.برای یادگیری این درس کتاب فیزیولوژیک کارلسون مناسب می باشد.

۴) درس روان شناسي فيزيولوژيك انگيزش و هيجان

برای مطالعه بیشتر نیز کتاب انگیزش و هیجان جان ‌مارشال ریو مرجع مناسبی است.

۵)درس روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی مطالعه موضوعات، مشکلات و مسائل مرتبط با روانشناسی وجامعه است. روانشناسی اجتماعی، اثرات حضور دیگران را بر رفتار فرد یا رفتار خود را تحت تأثیر گروه مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. روشن است که تأثیر دیگران بر فرد مستلزم وجود روابط متقابل بین خود با دیگران است، بنابراین به یک تعریف دیگر روان‌شناسی اجتماعی به عنوان علم مطالعه رفتار متقابل بین انسان‌ها یا علم مطالعه تعامل انسان‌ها شناخته می‌شود. تعریف دیگری نیز شده است.برای مطالعه این درس کتاب روانشناسی اجتماعی الیوت آرونسون، ترجمه حسین شکرکن توصیه می شود.

۶) درس علم النفس از ديدگاه دانشمندان اسلامي

از مراجع مهم برای  یادگیری  این درس کتاب  علم‌النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی تألیف دکتر احدی است.

معرفی ۱۵ کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته روانشناسی

۷) درس روان شناسي مرضي و كودكان استثنايي

روانشناسی کودکان استثنایی، شاخه‌ای از دانش روانشناسی است که به تعریف کلیه مسایل مربوط به کودکان استثنایی از گستره کودکان تیزهوش تا کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان نابینا و کم بینا، کودکان ناشنوا و کم شنوا، کودکان دارای ناتوانی‌های تکلمی، و کودکان دارای ناتوانی‌های حرکتی و ذهنی، و تمامی امور و تعاریف مربوط به پیشگیری و شناخت و آموزش این کودکان می‌پردازد.در روانشناسی کودکان استثنایی همان طور که از اسم آن مشخص است به مطالعه کودکان استثنایی در تمامی ابعاد فکری، جسمی، عاطفی عقلانی، رفتاری و … پرداخته می شود.کتاب  روانشناسی کودکان استثنایی تألیف هالاهان و کافمن منبع مناسبی است.

۸) درس  روان شناسي رشد

روانشناسی رشد یا روان‌شناسی تحولی که در سال‌های گذشته با عنوان روان‌شناسی ژنتیک شناخته می‌شد؛ شاخه‌ای از علم روان‌شناسی است که به توصیف و تبیین تغییرات در طول زندگی فرد می‌پردازد و از رشته‌های مختلف زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی، تعلیم و تربیت و پزشکی کمک می‌گیرد. اگر چه روان‌شناسی رشد به تمام مراحل زندگی انسان از تولد تا مرگ می‌پردازد، اما بر کودکی و نوجوانی تأکید دارد.منبع خوب این درس کتاب‌های روانشناسی ژنتیک ۱ و۲ تألیف دکتر منصور است.

۹)درس  روان سنجی

روان سنجی در لغت به معنای مربوط به اندازه‌گیری آنچه روان‌شناختی است.

۱۰) درس زبان تخصصی

منابع در این درس بستگی به سلیقه ی  استاد دارد .از معروفترین ها می توان کتاب۵۰۴  را نام برد.

۱۱)متون روان شناسی به زبان انگلیسی (کارشناسی ارشد) پیام نور

روانشناسی، به عنوان علم مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی، یکی از رشته های پر اقبال حوزه علوم انسانی است و در عین حال در سایر رشته های علوم انسانی مورد استفاده فراوان است. در این فرادرس سعی بر این است که با نگاهی جامع به نیازهای دوستداران رشته روانشناسی نگریسته شود و به این نیازها پاسخ داده شود. این آموزش با هدف آشنایی دانشجویان، فارغ التحصیلان و دوستداران این رشته با متون تخصصی روانشناسی ارائه می شود. در این  رویکردهای اساسی مورد اقبال روانشناسی مانند روانکاوی، شناختی و رفتاردرمانی به زبان انگلیسی تدریس می شود. با تعاریف و فرضیه های اساسی این رویکردها و نگرش به آن ها آشنا می شوید. همچنین روش های تحقیق در روانشناسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۱۲)ارزشیابی شخصیت کودکان بر اساس آزمون های ترسیمی رشد

تعریف کردن مفهوم شخصیت ، مانند اکثر مفاهیمی که به ویژگیهای انسان مربوط می شود ، کارآسانی نیست ، زیرا مفهومی که این کلمه در زبان عامیانه پیدا کرده است با مفهومی که در روان شناسی برای آن قایل شده اند ، تفاوت زیادی دارد. در زبان عامیانه ، کلمه شخیصت معانی مختلفی دارند . مثلا ، در لغت نامه دهخدا معانی زیر برای آن ذکر شده است : شرافت ، رفعت ، نجابت ، بزرگواری ، مرتبه و درجه . در صحبتهای روزمره  ، وقتی می گوییم فلانی آدم با شخصیتی است ، منظور این است که مقام و منزلی دارد ، مورداحترام دیگران است، کارهای ناشایست انجام نمی دهد ، قدرت تصمیم گیری دارد ، با سواد است ، شجاعت دارد ، متملق نیست و …

در روان شناسی ، اصطلاح شخصیت هیچ یک از معانی بالا را ندارد بلکه معانی آن عبارت از « سبک » یک فرد است ، بدون آنکه درباره آن کوچکترین قضاوت ارزشی داشته باشیم و از زشتی ، زیبایی ، بدی ، خوبی ، درستی و نادرستی آن صحبت به میان آوریم . بنابراین ، باید بگوییم ، هر فرد سبک خود یعنی شخصیت خاص خود را دارد که از او انسانی واحد و منحصر به فرد می سازد .

شاید بهتر باشد بگوییم : همان طور که انسانها از نظر خطوط چهره ، تن صدا ، شیوه راه رفتن ، حرف زدن ، لباس پوشیدن ، حرکت کردن و واکنش در مقابل محرکهای داخلی و خارجی با یکدیگر تفاوت دارند ، از نظر سبک ، یعنی « شخصیت » نیز با یکدیگر تفاوت دارند . بنابراین ، می توان گفت که شخصیت یعنی شیوه خاص بودن .

برای روشنتر شدن مفهوم شخصیت ، بهتر است ریشه این کلمه را در نظر بگیریم ، کلمه شخصیت ، ترجمه کلمه پرسونالیتی انگلیسی یا پرسونالیته فرانسه است که هر دو از کلمه پرسونای لاتین مشتقی شده است . پرسوناماسکی بود که ، در زمان قدیم ، بازیگر تئاتر به چهره خود می زد و آن را تا آخر نمایش نکه می داشت . بنابراین ، یکی از ویژگی ها ماسک ، ثابت و دایمی بودن آن در طول نمایش بود . به این ترتیب ، می توان گفت که شخصیت یعنی عنصر ثابت رفتار فرد ، شیوه بودن او و به طور کلی آنچه همواره با او هست و موجب تمایز او از دیگران می شود. این ثبات زمینه ای فراهم می آورد تا رفتار فرد در موقعیتهای مختلف و تا اندازه ای به طور عینی پیش بینی شود.

۱۴)فنون مشاوره و روان درمانی رشد

“مشاوره” و “روان درمانی” کلماتی هستند که به طور متناوب توسط مراجعان به مراکز مشاوره و کلینیک های درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. با اینکه شباهت های زیادی بین این دو کلمه وجود دارد و  اساس پایه و خدمات آن ها یکسان است، اما بین “مشاوره” و “روان درمانی” تقاوت های اساسی وجود دارد. برای مثال در برخی شرایط خاص، مشاوره به عنوان بخشی از روند درمانی پیشنهاد می گردد. در نهایت مشاوره و روان درمانی صحیح هر دو کمک می کنند تا وضعیت مراجع بهبود یابد.

منظور از “روان درمانی” در مشاوره و روان درمانی چیست؟

روان درمانگر اغلب برای حل اختلالات شخصیتی، اختلالاقت خلقی، اختلالات اضطرابی و …به فرد کمک میکند. مراجع ممکن است همزمان با دوره کار با روان درمانگر، از روش دارو درمانی نیز استفاده نماید. روان درمانی بیشتر بر روی فرآیندهای فکری مراجع و نحوه زندگی کردن رو تمرکز دارد. به طور کلی می توان گفت در مشاوره و روان درمانی، روان درمانگر

  • روی مشکلات مزمن و تکرار شونده تمرکز می کند
  • بر روی الگوهای رفتاری شخص و مشکلات بزرگ تر او کار می کند
  • درمان طولانی مدت یا متناوبی را (حتی برای سالها) برای مراجع در نظر می گیرید.
  • روی احساس و تجربه فرد تمرکز دارد
  • ممکن است از تست هایی مانند (شخصیت، هوش)، گفتار درمانی و یا روش های روان درمانی مانند رفتار درمانی شناختی استفاده کند.
  • تمرکز عمیقی بر روی احساسات و افکار درونی شخص دارد که کار او در نهایت منجر به رشد شخصی فرد می شود.
  • استفاده از او به عنوان یک فرآیند اولیه در نظر گرفته می شود.

۱۵)انگیزش و هیجان

کتاب انگیزش و هیجان برای دانشجویان رشته روان شناسی دانشگاه پیام نور تالیف شده است و مولف این کتاب خانم گیتی همتی راد می باشد و نشر دانشگاه پیام نور آن را به چاپ رسانیده است.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید