معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته مهندسی پلیمر

0
76

مهندسی پلیمر نسبت به رشته‌های مهندسی دیگر تقریبا جوان است و شکوفایی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است. اما به دلیل کاربرد روزافزون پلیمر در صنایع مختلف، این رشته به سرعت رشد کرده و امروزه جزو یکی از رشته‌های مهم کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشد.هدف رشته مهندسی صنایع پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب‌ها، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است. برای مثال طراحی و تولید تایر ماشین در صنایع لاستیک، لوله‌های پلی‌اتیلن در صنایع پلاستیک و انواع الیاف شیشه فایبرگلاس ها در کامپوزیت به یاری متخصصان مهندسی صنایع پلیمر انجام می‌گیرد. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۵ کتاب برتر برای دروس تخصصی مهم در تمام گرایش های این رشته را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم . البته در نظر داشته باشید معرفی سرویس های مذکور به معنی تایید یا عدم تایید خدمات آنان نیست و سرویس های فوق بر اساس نتایج جست و جو استخراج شده و در این مقاله درج شده اند.

۱)درس شیمی پلیمر

شیمی بسپار یا پلیمر و یا شیمی درشت‌مولکول شاخه‌ای از دانش شیمی است که در آن خواص شیمیایی و روش ساخت درشت‌مولکول‌ها و بسپارها مورد مطالعه قرار می‌گیرد.بسپارها، از بسپارش تک‌پارها تشکیل می‌شوند. در شیمیِ بسپار، درجه بسپارش ، توزیع جرمی مولی ، تاکتیسیته ، هم‌پار و بسیاری موضوعات دیگر مورد بررسی هستند. کتاب اصول بسپارش تالیف جرج ادیان از منابع خوب این درس است.

۲) درس ریاضی مهندسی

منبع معتبر درس ریاضی مهندسی ،کتاب  ریاضی مهندسی پیشرفته كرویت سیك می باشد .بخش اول این کتاب با عنوان آنالیز فوریه به بررسی سری فوریه ، انتگرال فوریه و تبدیلات فوریه و در بخش دوم به بررسی توابع مختلط می پردازد.

۳) درس مکانیک سیالات

کتاب مقدمه‌اي بر مكانيك سيالات فاكس و مك‌دونالد برای این درس پیشنهاد می شود.اين كتاب، استفاده از مجموعه گسترده‌اي از مثال‌ها و مسائل، در كنار ارائه موارد كاربردي جذاب و جديد كه در ابتداي هر فصل با عنوان مطالعه موردي آورده شده و نيز فيلم‌هاي آموزشي متعدد، به خوبي نحوه ارتباط مطالب درسي با مسائل عملي و كاربردي را بيان كرده است.

۴) درس کنترل فرآیندهای پلیمری

سیستم کنترل فرایند یک سیستم تنظیم کننده خودکاری است که شامل خروجی متغیری؛ نظیر دما، فشار،سطح مایع یا PH می باشد.کنترل فرایند کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد. در چنین سیستمهایی اغلب از اعمال کنترل برنامه ریزی شده نظیر کنترل دمای کوره‌های حرارتی که در آنها دمای کوره بر اساس برنامه مشخصی کنترل می‌شود، استفاده می‌شود. کتاب کنترل فرایندها نوشته ی دونالد ری کاگ ناور منبع معتبر این درس است.

۵) خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها

فیزیک پلیمر شاخه‌ای از علم فیزیک است که به مطالعهٔ تغییرات، خواص فیزیکی و رفتار شیمیایی پلیمرها و پلیمریزاسیون می‌پردازد. «فیزیک پلیمر» علاوه بر آنکه زیرشاخهٔ فیزیک حالت جامد می‌باشد، می‌تواند به عنوان شاخه‌ای از فیزیک آماری نیز محسوب شود. بعضی از پلیمرها بسیار پیچیده هستند بطوریکه نمی‌توان آنها را با یک روش معین توصیف کرد. کتاب خواص مکانیکی پلیمرها و کامپوزیت‌ها تالیف لارنس منبع خوب ومعتبری است.

۶) شیمی فیزیک پلیمرها

هدف از شیمی فیزیک، یادگیری قواعد نظری فیزیک در توجیه موضاعات شیمی است. برای آشنایی بیشتر با دانش شیمی فیزیک، بایستی با زیر شاخه‌های این دانش آشنا گردیم. شیمی فیزیک پایه‌ای‌ترین شاخهٔ شیمی است. شاخه‌ای که می‌توان قانون گاه شیمی نامید. این دانش دارای دانشمندان بنامی چون گیبس، هلمهوتز، آرنیوس، نرنست، شرودینگر و غیره می‌باشد. این علم با فیزیک رابطه‌ای نزدیک دارد. شیمی‌فیزیک دارای شاخه‌های زیر می‌باشد: ترمودینامیک، الکترولیت، ترموشیمی،  خوردگی فلزات،شیمی سطح، شیمی کلوئید،شیمی محلول‌ها،سینتیک شیمیایی،الکتروشیمی،شیمی کوانتوم و شیمی‌فیزیک محاسباتی

از منابع مهم این درس می توان به کتاب شیمی فیزیک پلیمرها تألیف تاگر اشاره کرد.

۷)  درس تکنولوژی‌ کامپوزیت‌ها

کامپوزیت (ماده مرکب یا چندسازه) بصورت زیر تعریف می‌شود:ماده‌ای اطلاق می‌شود که از دو فاز ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده باشد و از فاز دوم حداکثر به اندازه ۵ درصد استفاده شده باشد. به ترکیب ماتریس با الیاف (یا ماده تقویت کننده) زیر ۵ درصد کامپوزیت گفته می‌شود.در مهندسی مواد این اصطلاح معمولاً به موادی گفته می‌شود که از یک فاز زمینه (ماتریس) و یک تقویت کننده (پرکننده) تشکیل شده باشند.برای یادگیری این درس خواص مکانیکی پلیمرها تألیف نیلسون، ترجمه دکتر باقری پیشنهاد میشود.

۸)درس انتقال‌ حرارت‌

انتقال گرما یا تراوژ گرما و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود. تراوژ گرما بین ماده‌ها و یا راژمان‌های گوناگون، به یکی از این سه شکل روی می‌دهد: رسانش، همرفت و یا تابش گرمایی.از معروف ترین منابع یادگیری این درس میتوان به کتاب انتقال حرارت ترجمه فیلیپ هولمن (تألیف میدلمن) اشاره کرد.

۹) درس رئولوژی

رئولوژی به زیرمجموعه‌ای از مکانیک محیط‌های پیوسته گفته می‌شود که به مطالعهٔ جریان مواد در مایعات، جامدات نرم و جامدات در حالت موم‌سان می‌پردازد.ویژگی رئولوژیکی به وسیله ی دما و رطوبت کنترول می شود. جزوه رئولوژی دکتر گوهرچی برای مطالعه این درس مفید است.

۱۰)زبان تخصصی

انتخاب منبع مطالعه برای این درس بستگی به سلیقه استاد دارد.

۱۱)تشریح مسایل مبانی فیزیک جلد اول (مکانیک و گرما) نیاز دانش

کتابتشریح مسایل مبانی فیزیک جلد اول (مکانیک و گرما) نیاز دانش  مرجع بسیار مناسبی برای حل تمرین های فیزیک برای دانشجویان می باشد و مهم تر از ان بهترین مرجع برای برای مدرسان و اساتید فیزیک دانشگاه می باشد.دانشجویان برای موفقیت در درس فیزیک با حل سوالات این کتاب و مواجه با چالش های سوالی که در این کتاب وجود دارد مباحث مورد نظر را به خوبی می آموزند.کتاب  تشریح مسائل مبانی فیزیک جلد اول (مکانیک و گرما) نیاز دانش برای متقاضیان شرکت در المپیاد فیزیک نیز بسیار کاربردی و مناسب می باشد.

۱۲)شیمی آلی فاطمی

کتاب شیمی آلی فاطمی نوشته ی دکتر حسین قاسم ­زاده محمدی دارای مدرک دکترای تخصصی از دانشگاه صنعتی شریف و چندین مقاله علمی در مجلات معتبر بین المللی و چهار عنوان کتاب در زمینه شیمی آلی و پلیمر و دکتر علی پورجوادی استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف و دارای سابقة تألیف، ترجمه و ویرایش بیش از ۵۰ کتاب دانشگاهی و انتشار سه گانه با عناوین “واژه نامه شیمی” ، “واژگان شیمی و مهندسی شیمی” و “فرهنگ شیمی و مهندسی شیمی”.

شیمی آلی یکی از چهار درس پایۀ رشتۀ شیمی است که در سه ترم تحصیلی ارائه می شود. رشته های تحصیلی دیگر از جمله مهندسی شیمی، مهندسی نساجی، مهندسی نفت، علوم پزشکی، علوم دارویی، زیست شناسی، صنایع غذایی و … نیز این درس را در یک ترم تحصیلی ارائه می دهند.

 

۱۳)مبانی علوم و تکنولوژی پلی وینیل کلراید (پی وی سی)

پلی وینیل کلراید یا به اختصار پی وی سی از اوایل دهه چهل میلادی به عنوان یک ترموپلاستیک تجاری مورد استفاده قرارگرفته و با توجه به قابلیت های منحصر به فرد آن طی سالیان متمادی به عنوان یکی از پر مصرف ترین ترموپلاستیک های تجاری مطرح بوده است. دلیل اصلی مصرف بسیار بالای این پلیمر به تنوع نسبتا زیاد گونه های مختلف آن (از نظر جرم ملکولی، توزیع جرم ملکولی، اندازه ذره، توزیع اندازه ذره، مورفولوژی و همو و کوپلیمر بودن) و نیز قابلیت بسیار بالای آمیزه سازی آن (سازگاری مطلوب با تعداد قابل توجهی از مواد معدنی و آلی) مربوط می باشد. شایان ذکر است که پی وی سی برخلاف سایر ترموپلاستیک های پر مصرف در منومر خود محلول نبوده و همین امر موجب رفتار و ویژگی های منحصر به فرد این پلیمر شده است.

۱۴)میکروسکوپ و میکروسکوپی در پلیمر و نساجی

در گستره ی علوم و فنون مواد پلیمری و به خصوص مواد نساجی، بسیاری از خواص انواع کالا و رفتار فرآیند تولید، منشاء تغییرات ذره ای دارند که فقط با چشم مسلح دیده می شود. بعنوان مثال وقتی نخی از الیاف با سطح مقطع گرد یا مربعی ساخته می شود، نخی که از الیاف با سطح مقطع مثلثی ساخته شده است براق و حجیم تر است، که شکل سطح مقطع الیاف را فقط با میکروسکوپ می توان تشخیص داد.

۱۵)مبانی مهندسی پلیمریزاسیون (جلد چهارم: طراحی راکتورهای پلیمری)

در طراحی راکتور برای فرآیند های پلیمریزاسیون مسائل مکانیکی خاصی بروز می کند. ویسکوزیته با وزن ملکولی شدیداً افزایش می یابد و یک محصول پلیمری ۱۰۴ تا ۱۰۷ بار گرانروتر(ویسکوزتر) از یک مایع معمولی است و در نتیجه عمل اختلاط به دشواری صورت می گیرد و محدودیت های انتقال حرارت و مواد می توانند بسیار شدید باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید