معرفی 15 کتاب مهم برای دروس تخصصی رشته مهندسی کامپیوتر

0
120
دروس تخصصی رشته کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر رشته ای است که به طراحی و ساخت اجزای مختلف رایانه می پردازد و اهمیت زیادی دارد. هدف این رشته تربیت افرادی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه ها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند. طراحی، شبیه سازی، فرآوری، پردازش، سنجش، آموزش و ویرایش تمام مفهوم هایی هستند که با بیشترین دقت و در کوتاهترین زماندر برنامه های نرم افزاری رایانه انجام می شوند. لذا هدف از این رشته تربیت نیروی متخصص برای انجام امور فوق است. این رشته در کشور ما نیز اهمیت بسیار داشته و تا مقطع دکتری تدریس می‌شود. مهندسی‌ کامپیوتر در مقطع‌ کارشناسی‌ دارای‌ دو گرایش‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار است‌.

ما در این مطلب برای شما دروس تخصصی رشته کامپیوتر  برای شما معرفی میکنیم.

 1. برنامه‌نویسی ویژوال ++c دانشگاه صنعتی شریف

درکتاب  برنامه‌نویسی ویژوال ++c سعی شده است تا مطالب به صورت ساده آموزش داده شود تا دانشجویان بتوانند به راحتی با یادگیری آن به صورت تئوری و انجام آن به صورت عملی آشنا شوند و در واقع بتوانند به نوع کاربردی تر این مطالب را یاد بگیرند. ذکر مطالب مهم در این کتاب علاوه بر بررسی موضوعات و مباحث ذکر شده در آن سبب بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش دانشجویان نیز خواهد شد بررسی این مباحث کمک می کند تا درک عمیقی نسبت به موضوعات در دانشجویان شکل بگیرد.

 1. الگوریتم و فلوچارت

در کتاب   الگوریتم و فلوچارت  از زبان ساده، دقیق و قابل فهم  استفاده شده: این ویژگی  باعث شده تا در انجام دستورالعمل ها یک برداشت یکسان حاصل بشود، اگر غی از این باشد برداشت های متفاوت بدست خواهد آمد، تا دستورالعمل ها نتیجه های متفاوتی بسازند.زبان الگوریتم هم می تواند همانند یکی از زبان های گفتاری و نوشتاری مثل فارسی، انگلیسی و … باشد.

از جزئیات  به طور کافی  استفاده شده است: این ویژگی باعث شده تا دستورالعمل ها به طور کامل به جرا درآیند. وجود مواردی نامشخص یا ارائه دستورالعمل ها به صورت کلی و مبهم باعث از بین رفتن نتیجه ها میشود.

برای دستورالعمل ها ترتیب انجام وجود دارد: که یکی دیگر از ویژگی های مهم یک الگوریتم  می باشد؛اگر این کار به درستی  به انجام نرسد، پیش بینی نتیجه کار مشخص نخواهد شد. در یک الگوریتم ترتیب انجام عملیات با استفاده از شماره گذاری دستورالعمل ها از بالا به پایین انجام می گیرد که البته در مواقعی که نیاز باشد می تواند ترتیب اجرای دستورالعمل ها را  هم تغییر داد.

الگوریتم  شروع و پایان دارد: در یک الگوریتم باید شروع دستورالعمل ها مشخص باشند. هر الگوریتم از یک نقطه شروع می شود که به عنوان اولین دستورالعمل مورداستفاده قرار داده می شود، علاوه  بر این پایان الگوریتم  هم باید تعیین بشود.در هر حال الگوریتم باید در زمانی دلخواه و تحت شرایطی یا شرایط داده شده پایان بپذیرد. یک الگوریتم می تواند بیشتر از یک نقطه پایان داشته باشد.

 1. روش تحقیق در علوم مهندسی افراز

کتاب روش تحقیق در علوم مهندسی  براي واحد روش تحقيق در شاخه‌هاي مختلف مهندسي تهیه شده است.

نوشته رامین قاسمی اصل و فرید قدمی میباشد که توسط انتشارات افراز به چاپ رسیده است.

دروس تخصصی رشته کامپیوتر

 1. اصول شخصیت سازی و شخصیت پردازی در انیمیشن گلاسه عطائی

کتاب اصول شخصیت سازی و شخصیت پردازی در انیمیشن تدوین شده توسط احسان سپهر.

 

تهیه کننده تلاش دارد تا این مهارت را به صورت پایه ای آموزش دهد، سپس ابتدا از مبحث کالبدشناسی آغاز می کند، وبعد از آن به شخصیت سازی که مهم ترین رکن آن حالت های طلایی است می پردازد، سپس زبان بدن و شخصیت پردازی را مورد توجه قرار می دهد، در ادامه توجه خود را به پوشاک متمرکز می کند ودرپایان یک پویانمایی (هرکول) را بررسی میکند.

 1. بررسی جامع عملکرد و کاربردهای سیستمهای شناسایی خودکار مبتنی بر امواج RFID

کتاب بررسی جامع عملکرد و کاربردهای سیستمهای شناسایی خودکار مبتنی بر امواج… (RFID) برای دانشجویان رشته مهندسی برق و کامپیوتر میباشد. این کتاب نوشته علی رزاقی منش و جمعی از نویسندگان تهیه و تدوین شده و توسط انتشارات  شهرآب،آینده سازان چاپ شده است.

 1. آموزش عالی در عصر رایانه آموخته

کتاب آموزش عالی در عصر رایانه اثری است از دکتر محمدرضا نیستانی و محمدحسن یعقوب کیش به چاپ انتشارات آموخته.اثر حاضر در شش بخش: فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی درآموزش عالی، نظریه های آموزش و یادگیری در محیط بر خط، تعامل در آموزش بر خط، یادگیری خود هدایتگر در آموزش بر خط، اعضای هیات علمی در محیط بر خط و برنامه ریزی و طراحی آموزش بر خط قصد دارد با تعمق به اثر فناوری های جدیدِ اطلاعاتی و ارتباطی در سطح دانشگاه ها، تاثیر رایانه را در این مراکز مورد وارسی و واکاوی قرار دهد.به علاوه این اثر می تواند منبع مناسبی برای دروس تکنولوژی آموزشی پیشرفته، طراحی نظام های آموزشی نظریه های آموزش در محیط مجازی و برنامه ریزی در آموزش باشد.

 1. کلید ساخت انیمیشن یک دقیقه ای کلید آموزش

کلید ساخت انیمیشن یک دقیقه ای اثري است از حسين كيالها به چاپ انتشارات كليد آموزش نويسنده ي كتاب کلید ساخت انیمیشن یک دقیقه ای به آموزش گام به گام نصب نرم افزار كاربردي ويدئو اسكرايب، محيط و امكانات آن جهت توليد آسان انيميشن هاي كوتاه و كارآمد مي پردازد.

 1. ارتقای مدیریت دانش در سازمان ها با بهره گیری از فناوری اطلاعات تیسا

ارتقای مدیریت دانش در سازمان ها با بهره گیری از فناوری اطلاعاتاثري است از دكتر علي ربيعي و محيا هوشيان ثابت لاهيجاني به چاپ انتشارات تيسا نويسنده ي كتاب ارتقای مدیریت دانش در سازمان ها با بهره گیری از فناوری اطلاعات با توجه به نقش مهم مديريت دانش در رشد و توسعه سازمان ها، براي ارتقاي آن و دانشي نمودن محيط سازمان ها به ارائه ي فرايندها و الگوهاي مديريت دانش، بررسي چگونگي به كارگيري فناوري اطلاعات و بيان برنامه اي براي پياده سازي اين سيستم ها مي پردازد.

 1. کلید تدوین فیلم ادیوس edius کلید آموزش

Edius یک نرم افزار حرفه ای و در عین حال قدرتمند است که توسط شرکت Canopus ارائه شده است. امتیاز اصلی این نرم افزار سادگی کار کردن با آن می باشد و همین بسیاری را شیفته خود کرده است. حال سرعت آن هنگام کار با پروژه های سنگین تقریبا بی نظیر است. هم چنین فرآیند تدوین، با توجه با قابلیت های متفاوت برش های کلیپ ها جابجایی و انتخاب آنها و اعمال افکت و ترانزیشن، بسیار لذت بخش و سریع گشته است. این نرم افزار طیف وسیعی از ترانزیشن ها را دارد. ادیوس دارای ۹۰۰ ترانزیشن دو بعدی و سه بعدی و آلفا می باشد. اشعار شرکت ادیوس این است. همه چیز را در لحظه ادیت کنید. شرکت تولید کننده نرم افزار ادیوس این مساله را به خوبی اجرا نموده است. سرعت ادیوس مثال زدنیست. کسانی که با ورژن ۶ این شرکت کار کرده اند متوجه عظمت و توانایی و قدرت این غول نرم افزاری شده اند. ابتدا شرکت ادیوس با وارد کردن ورژن ۶ آن نسبت به نسخه های قبلی تفاوت های زیادی را وارد کرده بودند ولی هنوز ادیوس مشکلاتی داشت. آپدیت و ۹٫۰۵ و ۶ , ۰۸ آن به ترتیب این مشکلات را برطرف نمودند ولی با آمدن ادیوس ۷٫۵ این توانایی ها کامل تر شد.

کتاب کلید تدوین فیلم ادیوس (edius)،همراه با دی وی دی نوشته امین فردین به عنوان کتاب آموزشی و نر افزار طراحی و توسط انتشارات کلید آموزش تهیه شده است.

 1. دامیز کودک و نوجوان برنامه نویسی کامپیوتری آوند دانش

دامیز کودک و نوجوان (برنامه نویسی کامپیوتری) اثری است از کریس مینیک و اوا هالند، ترجمه شده توسط نیلوفر رحیم زاده و چاپ شده از سوی انتشارات آوند دانش.

کتاب دامیز کودک و نوجوان (برنامه نویسی کامپیوتری) رو به صورت گام به گام و با ارائه ی راهکارهای ساده، زبان های پرکاربرد و شیرین برنامه نویسی از جمله html5،css3  و javascript را جهت ساخت برنامه های کامپیوتری و وب سایت های مختلف با استفاده از پروژه های گوناگون به کودکان و نوجوانان آموزش می دهد.

 1. درس ساختمان های گسسته

د ر بیشتر دانشگاه ها برای این درس ،کتاب رياضيات گسسته اثر رالف.پ. گريمالوي پیشنهاد می شود. این کتاب حاوی تقریباً ۱۸۰۰ مسألهٔ متنوع دربارهٔ اجزای گوناگون ریاضیات گسسته (نظیر نظریهٔ اعداد، منطق ریاضی، نظریهٔ مجموعه‌ها، نظریهٔ ماشینهای متناهی‌الحالت، نظریهٔ گراف و درخت، نظریهٔ بهینه‌سازی و تطابق و …) است.

 1. درس ساختمان داده ها

ساختمان داده ها روش های ذخیره داده ها در کامپیوتر با هدف دسترسی آسان تر و بهینه تر است در حالیکه الگوریتم روشی به منظور حل مسئله به وسیله کامپیوتر است. كتاب‌هاي اصول ساختمان داده‌ها تأليف هروتيز از مهم ترین منابع این درس است.

 1. نظریه زبان ها و ماشین ها

مقدمه‌اي بر زبان‌هاي رسمي و ماشين تأليف لينتز، تئوري زبان‌هاي رسمي تأليف روسز، مقدمه‌اي بر تئوري كامپيوتر تأليف كوهن ،هرسه کتاب برای یادگیری این درس توصیه می شود.

 1. درس مدار منطقی

کامل ترین منبع برای این درس کتاب طراحی دیجیتال(مدار منطقی) موریس مانو است. از سرفصل های این کتاب میتوان به سیستم های دودویی،جبر بول و گیتهای منطقی،حداقل سازی در سطح گیت،منطق ترکیبی،مدارهای منطقی ترتیبی همزمان،ثبات و شمارنده ها و… اشاره کرد.

 1. معماری کامپیوتر

بهترین منبع برای این درس کتاب طراحي سيستم‌هاي كامپيوتري(معماری کامپیوتر) موریس مانو است که شامل سرفصل های مدارهای منطقی دیجیتال، قطعات دیجیتال،نمایش داده ها در معماری کامپیوتر،انتقال ثبات ها و ریز عمل ها در معماری کامپیوتر،سازمان و طراحی یک کامپیوتر پایه در معماری کامپیوتر،برنامه نویسی کامپیوتر پایه در معماری کامپیوتر،کنترل ریز برنامه نویسی شده در معماری کامپیوتر،واحد مرکزی پردازش در معماری کامپیوتر،پردازش خط لوله ای و برداری در معماری کامپیوتر،معماری کامپیوتر،سازمان ورودی – خروجی در معماری کامپیوتر،سازمان حافظه در معماری کامپیوتر،چند پردازنده در معماری کامپیوترمی باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید