معرفی 5 رمان جذاب و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

0
171
رمان انگلیسی

رمان انگلیسی

اگر فهرستی از کارهای خسته‌کننده وجود داشته‌باشد؛ قطعا در جایی از آن چشممان به  یادگیری زبان انگلیسی با کتاب‌های خشک و آکادمیک می‌خورد.

اما از آن‌جایی که این روزها همه‌ی ما برای گسترش فعالیت‌هایمان و پیشرفت، باید عاقبت از نردبان زبان انگلیسی بالا برویم؛ می‌توانیم با کمی خلاقیت یادگیری را تبدیل به یک کار هیجان‌انگیز کنیم.

می‌توانیم از موسیقی شروع کنیم و سعی کنیم لغت‌ها و واژه‌های جدید را از دل هنر بیرون بکشیم؛ یا به سراغ  فیلم‌های خوب و جذاب  برویم و یادگیری زبان انگلیسی را با هنر هفتم همراه کنیم، یا اصلا می‌توانیم برویم به سراغ رمان انگلیسی برای تقویت زبان و هم بخوانیم و هم کلی لذت ببریم.

اگر شما هم یک کتاب خوان حرفه‌ای هستید و دوست دارید هم به علاقه‌ی اصلی‌تان برسید و هم با خرید رمان انگلیسی، قطار یادگیری زبان انگلیسی‌تان را تندتر برانید؛ پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

چرا باید به سراغ رمان انگلیسی برای تقویت زبان برویم؟

همه‌ی ما آد‌م‌ها عاشق قصه‌ها هستیم؛ چه آن زمان که نوشتن بلد نبودیم و سعی می‌کردیم با استفاده از شکل‌ها و نقاشی‌، داستانمان را تعریف کنیم، و چه حالا که به لطف تکنولوژی، هر روز داستان جدیدی از زندگی آدم‌های اطرافمان می‌خوانیم و می‌بینیم.

وسط این همه داستان‌سرایی، داستان‌های عاشقانه در راس هرم دوست‌داشتنی‌ها هستند. داستان‌هایی که پر هستند از نرسیدن‌ها و دیررسیدن‌ها؛ از ندیدن یک لبخند کوچک و بی توجهی به یک نشانه‌ی ساده. ا

نگلیسی‌ها هم از جمله ملت‌هایی بودند که خیلی زود به راز جذابیت رمان‌های عاشقانه پی بردند و با جین آستین و غرور و تعصب و چند داستان دیگر، پرچمشان را روی قله‌ی داستان‌های عاشقانه کوبیدند.

این است که حالا دستمان برای خرید رمان انگلیسی  حسابی باز است. به وسیله‌ی این رمان‌ها می‌توانیم به شکل جذاب‌تری لغت‌ها و اصطلاحات انگلیسی را یاد بگیریم و اگر به سراغ رمان‌های به روز برویم؛  با بخشی از مناسبات اجتماعی و روزمره هم آشنا می‌شویم.

از طرفی هنگام خواندن رمان می‌توانیم به نوع فعل‌های به کار رفته و یا چینش کلمه‌ها دقت کنیم، و یک کلاس گرامر جذاب برای خودمان راه بیندازیم و … با این اوصاف به نظر می‌رسد؛ خواندن رمان انگلیسی هم فال باشد هم تماشا.

First Love and Other Novellas

معرفی ۵ رمان جذاب و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

 

رمان انگلیسی

اگر شما از طرفداران تئاتر باشید یا از مطالعه نمایشنامه‌های کلاسیک لذت ببرید، بی‌شک نام «ساموئل بکت» (Samuel Beckett) و نمایشنامه فوق‌العاده مشهورش «در انتظار گودو» (Waiting for Godot) برایتان آشناست. اما چیزی که در کنار نمایشنامه‌های برجسته و ماندنی «بکت» شاید کمی رنگ‌پریده به نظر بیاید، رمان‌های کوتاه اوست. در کتاب انگلیسی First Love and Other Novellas به مطالعه این آثار کمتر مطرح شده بپردازید.

در کتاب First Love and Other Novellas، ۴ رمان کوتاه از ساموئل بکت گردآوری شده است. این ۴ اثر عبارت‌اند از: «عشق اول» (First Love)، «مصیبت‌بار» (The Calmative)، «پایان» (The End) و «اخراج‌شده» (The Expelled).

درون‌مایه هر ۴ داستان، مانند آثار مشهور بکت، فضایی ابزورد و پوچ دارد. در داستان «عشق اول» راوی از ماجرای خود با یک فاحشه و از پیوند و یگانگی خاص‌شان صحبت می‌کند و در پایان می‌گوید که چه کاری در حق آن فاحشه مهربان و دلسوز کرده است. اما ۳ داستان دیگر که بیشتر با هم ارتباط دارند،

درباره پیرمردان و زندگی آنهاست. «مصیبت‌بار» جریان ضمیر ناخودآگاه پیرمردی را به تصویر می‌کشد که به هر روایت واقعی یا ساختگی چنگ می‌اندازد که پوچی را از خود دور نگه دارد.

«پایان» داستان پیرمردی درمانده را بیان می‌کند که از محل اقامتش اخراج می‌شود و ماجراهایی برایش اتفاق می‌افتند که او را بیشتر بدبخت می‌کند. «اخراج‌شده» نیز داستان مرد پیری است که با ترش‌رویی و غرغر به دنیا خرده می‌گیرد و به دنبال سرپناه می‌گردد.

Oscar And The Lady In Pink

معرفی ۵ رمان جذاب و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

رمان انگلیسی

«اسم من اسکار (Oscar) است و ده ساله‌ام… وقتی ۷ سالم بود بهم می‌گفتند «کله تخم مرغی». من به خاطر سرطانم در بیمارستان زندگی می‌کنم و تا به حال برایت نامه ننوشتم، چون مطمئن نبودم که واقعا وجود داری.» «اسکار» نامه اش به خدا را چنین شروع می‌کند.

«اسکار» پسری ۱۰ ساله است که در بیمارستان کودکان زندگی می‌کند، جایی که پرستارانی به نام «خانم‌های صورتی‌پوش» در آن‌جا داوطلبانه کار می‌کنند. بعد از یک عمل ناموفق ترنسپلنت مغز استخوان، «اسکار» می‌داند که کارش تمام است.

اسکار بیمار است اما هیچ‌کس، آن‌چه که او می‌داند را تایید نمی‌کند؛ اینکه او رو به مرگ است. «اسکار» تلاش می‌کند درباره مرگی که به زودی به سراغش می‌آید با خانواده و پرستارها صحبت کند اما همه خود را به نشنیدن می‌زنند و از صحبت درباره این موضوع سخت و ناراحت‌کننده سر باز‌می‌زنند.

البته همه به جز پیرترین «خانم صورتی‌پوش»، مامان بزرگ صورتی. مامان بزرگ صورتی با «اسکار» دوست می‌شود و به «اسکار» می‌گوید که مرگش نزدیک است، اما به جای نا‌امیدی به او پیشنهاد می‌دهد که یک بازی کند. خانم صورتی‌پوش از «اسکار» می‌خواهد که  تصور کند هر یک از ۱۲ روز باقیمانده‌اش، یک دهه از زندگی آینده‌اش است و هر شب درباره زندگی‌اش در آن دهه نامه‌ای به خدا بنویسد.

۱۰ نامه‌ای که در ادامه می‌آید، نامه‌هایی حساس، خنده‌دار، دردناک و امیدبخش‌اند. کتاب انگلیسی Oscar and the Lady in Pink داستانی تمثیلی و احساسی است که احساس و نظر شما درباره مرگ و زندگی را تغییر خواهد داد.

The Road

معرفی ۵ رمان جذاب و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

رمان انگلیسی

Cormac McCarthy برای نوشتن کتاب The Road، زمانی که با فرزندش به تگزاس رفته بودند این ایده به ذهنش آمده است که چهره شهر در پنجاه یا صد سال آینده چه تغییری خواهد کرد. آیا این تغییر مثبت و به سود بشریت خواهد بود یا تغییری سراسر سیاه و منفی برای این شهر اتفاق می‌­افتد.

در آن زمان ایده رمان انگلیسی جاده را جایی یادداشت کرد و تا چند سال بعد سراغی از آن نگرفت. اما ناگهان در ایرلند این ایده دوباره به ذهنش خطور کرد و کتاب The Road را به فرزندش تقدیم کرد. ا

و در مصاحبه‌ای با The Wall Street Journal از مکالماتی که با برادرش درباره فضای آخرالزمانی داشته سخن گفت و ایده وجود آدم‌خواران را حاصل آن گفت‌­و­گوها می‌داند. «وقتی همه چیز نابود شده است، تنها چیزی که برای خوردن باقی می­‌ماند، یکدیگر هستیم.»

کتاب جاده نقدهای بسیار مثبتی را دریافت کرد طوری که در سایت Metacritic نمره‌ی ۹۰ از ۱۰۰ را کسب کرد و منتقدان آنرا خارق‌­العاده، نفس‌گیر و تاثیرگذار دیدند.

Michael Chabon از منتقدان معروف آمریکا درباره کتاب  The Roadمی‌­گوید: کتاب جاده رمانی علمی تخیلی نیست اگرچه داستان در قالبی حماسی و مدرن نوشته شده است.

این کتاب یک حماسه شاعرانه از ترس و وحشت است که مک­‌کارتی به خوبی از پس انتقال این مفهوم برآمده است. مجله Entertainment Weekly  این رمان را بهترین اثر ۲۵ سال اخیر معرفی و آن را با اودیسه هومر مقایسه کرد و در نهایت در سال ۲۰۱۹ این کتاب در لیست ۱۰۰ رمان برتر قرن ۲۱ رتبه ۱۷ را کسب کرد.

عنوانی که به انتخاب کارشناسان و کاربران روزنامه گاردین دریافت کرد. نکته جالب درباره این کتاب این است که مک­کارتی در اکثر مصاحبه­‌هایش از پسرش به عنوان نویسنده کمکی این رمان یاد می­‌کند و بسیاری از مکالمه‌های بین پدر و پسر در کتاب را برگفته از واقعیت می‌­داند.

The Elegance of the Hedgehog – Europa Editions

معرفی ۵ رمان جذاب و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

رمان انگلیسی

داستان کتاب The Elegance of the Hedgehog درباره دو شخصیت اصلی است که یکی از آن­‌ها زنی به اسم Michel Renee سرایدار و دیگری دخترکی به نام Paloma Josse که هر دو در ساختمانی که متعلق به قشر طبقه متوسط به بالاست زندگی می‌­کنند. این ساختمان در یکی از محله‌های اعیانی پاریس واقع شده است و دارای هشت واحد لوکس است که همه اهالی آن از ثروتمندان فرانسه حساب به شمار می‌­آیند.

رنه ۲۷ سال است که به عنوان سرایدار در این خانه کار می­کند. فردی درونگرا که کاری به اهالی ندارد و همین توقع را هم از آن­‌ها دارد. به همین منظور خود را به شکل سرایداری فقیر و بی سواد درمی‌­آورد تا ساکنین از او دوری کنند. اما در واقع هنگامی که در منزل تنهاست، زندگی متفاوتی دارد.

غذای خوب می­خورد، به موسیقی کلاسیک گوش می­دهد و داستان‌های «لئو تولستوی» و «ادموند هاسرل» را می­‌خواند. او معتقد است که مخفی کردن هوش و استعدادش در جامعه ای که زندگی می‌­کند به نفع اوست.

در طبقه پنجم این ساختمان دختری دوازده ساله به همراه پدر و مادر و خواهرش زندگی می­‌کند. Paloma هم برای اینکه در مدرسه ناشناس باقی بماند و توجهات را جلب نکند، سعی می­کند استعداد و هوش ذاتی خود را از دیگران پنهان کند. او زندگی را بی معنی می­داند و تنها به امید اتفاقی است که ارزش زندگی کردن را داشته باشد.

با اتفاقاتی که در ادامه داستان رخ می­دهد رابطه این دو شخصیت شکل می­‌گیرد و شباهت‌­های بین این دو دریچه­‌های جدیدی را برای هردوشان می­‌گشاید.

Wrecking Ball – Diary of A Wimpy Kid 14 – Amulet Books

رمان انگلیسی
معرفی ۵ رمان جذاب و تاثیرگذار به زبان انگلیسی

چهاردهمین کتاب از سری “خاطرات یک بچه‌ی چلمن” داستان Wreking Ball است که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است. این سری کتاب که توانست با داستان  ذوب شدن خودت بسیار موفق خود را جلوه دهد اکنون نویسنده  جلد پانزدهم آن نیز در شروع کرده است.

این کتاب که نسخه چهاردهم از این سری داستان است بصورت مرموز و بی سر و صدا انتشار یافت و بار دیگر این سری داستان را کامل تر نمود.

ارثیه ی غیر منتظره ای به خوانواده ی هافلی فرصتی میدهد تا تغییرات بزرگی در خانه اشان انجام دهند. اما آنها خیلی زود پی میبرند که ماجرا فقط بهبود و ارتقای خانه نیست و خانه میبایست از پی دوباره ساخته شود. چنانکه دیوار ها پایین میریزند، همه جور مشکلی پیدا میشود.

چوب های پوسیده، قارچ های سمی، موجودات ناخوانده  و یک چیز نحس که همه این ها “گرگ” و خوانواده اش را به این فکر می اندازد که آیا واقعا همه ی اینها ارزش این همه دردسر را داشته؟ آ

یا هنگامی که گرد و خاک  همه ی این ها بخوابد هافلی ها میتوانند آنجا بمانند یا مجبور میشوند تا شهر را ترک کنند؟

ایده این کتاب هنگامی به ذهن نویسنده میرسد که خود درحال تعمیر خانه ی خود بوده. بنظر خوده نویسنده این کتاب بهترین کتابی است که تا به حال نوشته است چون جا به جایی تجربه ای معمول ، سخت و خیلی اوقات غیر قابل قبول برای کودکان است.

 

رمان انگلیسی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید