چگونه زبان عمومی را برای کنکور تقویت کنیم؟

0
117
زبان عمومی کنکور

زبان عمومی کنکور

يکي از مهم‌ترين دروس عمومي که تاثير زيادي بر نمره و رتبه داوطلبان همه گروه‌هاي آزمايشي در آزمون سراسري مي‌گذارد، درس زبان انگليسي است. زبان انگليسي عمومي، شامل بيست و پنج سؤال است که عموماً به صورت زير است:

گرامر و واژگان در حدود ده سؤال، متن بسته يا متن «کلوز» در حدود پنج سؤال، درک مطلب یا «ریدینگ»در حدود ده سؤال.

اگر مباحث گرامر و لغات را مباحث حفظي در نظر بگيريم و مباحث کلوز و درک مطلب را مباحث مفهومي در نظر بگيريم،

۴۰ درصد سؤالات مربوط به مباحث حفظي و محتواي کتاب و ۶۰ درصد باقيمانده، مربوط به سؤالات خارج از کتاب و سؤالات درک مطلب و مفهوم و فراشناختي و مهارتي است.

درس زبان با طراحي سؤالات به سبک جديد به چند علت زير به يکي از دشوارترين درس­هاي کنکور سراسری تبديل شده است:

۱-    کم اهميت شدن مباحث حفظي و اهميت قابل توجه داشتن مباحث مفهومي؛

۲-    قرار داشتن سؤالات زبان در آخر دفترچه سؤالات و احتمال مواجه شدن با کمبود وقت؛

۳-    ذهنيت غلط دانش‌آموزان درباره سختي درس زبان انگليسي و استمرار نداشتن در مطالعه و کم کاري در پايه هاي قبل.

زبان عمومی کنکور

منابع طرح سؤالات

سؤالات درس زبان فقط از کتاب‌هاي سال چهارم دبيرستان و سال سوم طرح مي‌شود. سؤالات گرامر و واژگان، محدود به کتاب درسي است و ۶۰ تا ۷۰ درصد از اين سؤالات مربوط به سال چهارم و بقيه مربوط به سال سوم است. سؤالات کلوز و متن، مانند مطالب کتاب درسي نيست و از کتاب برداشت نمي‌شود و انتظار مي‌رود که داوطلب با تمرين و تکرار زياد و يادگيري مهارت‌هاي پاسخ دادن و درک مطلب، به اين گونه سؤالات پاسخ دهد.

زبان عمومی کنکور

شيوه مطالعه درس زبان انگليسي

چگونه زبان عمومی را برای کنکور تقویت کنیم؟

توصيه مي‌شود که يک داوطلب کنکوري، هفته‌اي پنج و نيم ساعت، مطالعه زبان داشته باشد. بهترين شيوه برنامه‌ريزي و مطالعه درس زبان اين است که اين مطالعه، روزي نيم ساعت يا يک روز در ميان باشد، و حداقل داوطلب، يک ساعت مطالعه کند. شما بايد اين وقت را بسته به نقاط ضعف و قدرت خود در بخش‌هاي مختلف بين گرامر، لغت و درک مطلب تقسيم کنيد؛

مثلاً اگر گرامرتان قوي و لغت و درک مطلبتان ضعيف است، از اين يک ساعت روزي ده دقيقه گرامر، بيست دقيقه لغت و نيم ساعت درک مطلب بخوانيد. هرگز درس زبان را به صورت متمرکز و فشرده در يک روز نخوانيد؛ زيرا هم مطالب ياد گرفته شده زود فراموش مي‌شود و هم اينکه اين روش، کارايي زيادي براي دراز مدت ندارد. تکرار نيم ساعت به طور هر روزه و يا يک ساعت به طور يک روز در ميان اين درس، باعث تداوم يادگيري مي‌شود و موجب مي‌شود تا آموخته‌ها با شيبي ملايم در حافظه دراز مدت جا گيرند.

شيوه يادگيري لغات

چگونه زبان عمومی را برای کنکور تقویت کنیم؟

همان‌گونه که اشاره کرديم، يکي از بخش‌هايي که در زبان انگليسي بايد بياموزيد لغت‌ها هستند. علاوه بر تست‌هايي که ممکن است از مترادف يا معني لغات طرح شود، دانستن معني لغات مي تواند به درک مطلب بهتر شما نيز کمک کند.

يکي از بهترين شيوه‌هاي يادگيري لغات اين است که يک متن را برداريد و معني هر لغت را در آن متن ياد بگيريد. اين موضوع باعث مي‌شود تا لغت‌ها به مدت بيشتري در ذهن شما بمانند؛ زيرا با يادآوري آن متن مي‌توانيد معني لغت را به خاطر آوريد. پس از اين کار، لغات سخت را يادداشت کرده و براي مرور آماده کنيد.

بهترين کار براي يادگيري ماندگار، استفاده از جعبه «لايتنر» است. اين جعبه که به ذهن ماندگار معروف است با مرورهاي پي در پي باعث مي‌شود تا شما براي هميشه، اين لغات را ياد بگيريد.

با اينکه جعبه «لايتنر» در بيشتر درس‌ها بخوبي مي‌تواند به يادگيري شما کمک کند، اما خيلي از دانش آموزان با تصور وقت‌گير بودن اين جعبه از آن استفاده نمي‌کنند.براي يادگيري هر چه بيشتر لغات زبان انگليسي، هر شب بيست تا سي دقيقه از وقت خود را صرف خواندن و يادگيري لغات کنيد.

هر چند اين کار به ظاهر ساده است، اما با انجام آن مي‌توانيد پاسخگوي ۷۵ تا ۸۰ درصد سؤالات کنکور در اين درس باشيد.

در يادگيري لغات به نکات زير با دقت توجه کنيد

چگونه زبان عمومی را برای کنکور تقویت کنیم؟

۱-    وقتي لغات را حفظ مي‌کنيد، سعي کنيد که مترادف ها و متضادهاي آن لغت را نيز يادداشت کرده و با مرور های منظم و مستمر به خاطر بسپاريد؛

۲-    زماني که تصميم داريد لغات مشکل را ياد بگيريد از تخيلتان استفاده کنيد و با تصويرسازي هاي خنده دار و عجيب از لغات، يادگيري را راحت‌تر کنيد؛

۳-    براي يادآوري مجدد و مرور لغات از هر فرصتي استفاده کنيد؛استفاده از جعبه لایتنر در این زمینه کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

۴-   به معناي مختلف واژه‌ها يا حروف اضافه حتماً توجه کنيد.

زبان عمومی کنکور

شيوه يادگيري درک مطلب

براي اينکه بتوانيد درک مطلب خود را قوي کنيد بايد توجه داشته باشيد که کل يک نوشته بر اساس افکار نويسنده مي‌تواند از يک يا چند پاراگراف تشکيل شود. هر پاراگراف فکر جديدي را بيان مي‌کند و معمولاً خط اول يا خط آخر هر پاراگراف مي‌تواند نظر اصلي نويسنده باشد؛ چون نويسنده مي‌تواند به دو صورت، فکر خود را به خواننده انتقال دهد. «کل به جز» يا همان deductive که در خط اول، موضوع اصلي پاراگراف توضيح داده مي‌شود و اين قسمت معمولاً «بهترين عنوان پاراگراف» هم ناميده مي‌شود يا (جز به کل) يا به عبارتي inductive  که نويسنده افکار و عقايد خود را در خط آخر هر پاراگراف جمع‌بندي مي‌کند که مي‌توان اين قسمت را معمولاً «ايده اصلي نويسنده» هم ناميد.

به‌طور کلي مي‌توان از پنج نوع پاراگراف صحبت کرد:

۱- پاراگراف‌هايي که در آن نوعي تجزيه و تحليل فکر نويسنده است و در اين نوع نوشته‌ها اصول کل به جز يا جز به کل رعايت مي‌شود.

وقتي مي‌گوييم:

Oil is called black gold.

نويسنده بلافاصله در همان خط اول با خواننده خود ارتباط برقرار کرده و بعد با جملات ديگري بيشتر به تجزيه و تحليل جمله اول پرداخته است، ولي خواننده مي‌داند که راجع به چه چيزي صحبت مي‌شود.

۲- پاراگراف‌هايي که در آن، چيزي توصيف مي‌شود و معمولاً در همان ابتداي پاراگراف اين تعريف ديده مي‌شود. مانند:

An octopus appears to be just a huge head with eight long arms.

۳- پاراگراف‌هايي که نوعي تضاد يا مقايسه را نشان مي‌دهند که معمولاً در ابتداي پاراگراف اين تضاد ديده مي‌شود:

Discovery and invention are sometimes confused ….

۴- پاراگراف‌هايي که نوعي تعريف، توضيح و توصيف موضوعي باشد:

A pupil is one who is under the close supervision of a teacher

تعريف واژه pupil است.

۵- پاراگراف‌هايي که نوعي قياس را انجام مي‌دهد که بيشتر شفاف‌سازي يک موضوع است.

The distinction between Newton’s and Einstein’s ideas about gravitation has sometimes been

زبان عمومی کنکور

اگر يک متن به صورت علمي و اصولي نوشته شود و بخواهيد که به سؤالات مطروحه از اين متن (مثلاً درک مطلب کنکور با سؤالات چهار گزينه‌اي) جواب دهيد، بهتر است که به نکات زير توجه کنيد:

متن يا کل به جز يا جز به کل است. هر پاراگراف يک تفکر جداگانه‌اي را مطرح مي‌کند. جمله اول و آخر هر پاراگراف مهم است. مهم‌ترين جمله متن، ايده اصلي نويسنده است که با جملات ديگري، اين تفکر بيشتر توضيح داده مي‌شود. سؤالات چهار گزينه‌اي، معمولاً به اين شکل طرح مي‌شوند: يک گزينه کاملاً غلط، گزينه دوم نزديک به درست، که با کمي دقت به اشتباه بودن آن پي مي‌بريم، گزينه بعدي، بسيار نزديک به درست که بيشتر دانش‌آموزان تشويق مي‌شوند که آن گزينه را انتخاب کنند و يک گزينه هم کاملاً درست است.

گاهي جواب درست ياstate ، دقيقاً در متن آورده شده که کافي است با رجوع به متن، جواب درست را پيدا کرد و گاهي نيز نهفته يا imply است؛ يعني دقيقا جواب درست هر سؤال در متن براحتي ديده نمي‌شود و بايد آن را استنباط کرد.

براي درک کلي متن، بايد واژه‌هاي متن را حدس زد و نبايد ترجمه لغت به لغت کرد، بلکه بايد مفهوم کلي پاراگراف را يکجا درک کرد. نويسنده در طرح سؤالات چهار گزينه‌اي از فاکتورهاي زيادي استفاده مي‌کند؛

مثلاً بازي با مترادف‌ها و متضادها، شکل‌هاي مختلف گرامري دو عبارت که داراي يک مفهوم هستند. بازي با ضماير و اين قبيل الگوها به طراح کمک مي‌کند تا گزينه مناسبي را انتخاب کند. وقتي که مي‌خواهيم متني را بخوانيم و به سؤالات چهار جوابي پاسخ دهيم مي‌توانيم به شکل‌هاي متفاوتي عمل ‌کنيم.

يکي از منطقي‌ترين راه‌ها براي کساني که بهتر متن مي‌خوانند و در درک مطلب قوي هستند، اين است که يک بار متن را به صورت سريع بخوانند و به هنگام خواندن به مهم‌ترين جمله متن که از نظر نويسنده نيز مهم و اصلي است، توجه کرده و آن را علامت بزنند.

در صورت دوم، داوطلب مي‌تواند به اطلاعاتي مثل اشاره به تاريخ، محل، شخص، مکان يا هر موضوع شاخص ديگري که در متن آمده است، توجه کرده و با دقت بيشتري متن را بخواند. معمولاً داوطلباني که ضعيف‌تر هستند مجبورند که به متن بيشتر دقت کرده و آن را به خاطر بسپارند.

بعد داوطلب بايد به سراغ متن برود و اگر به هر يک از گزينه‌ها شک کرد دوباره به محل مورد نظر آن گزينه در متن مراجعه کرده و با تطبيق گزينه با متن، جواب درست يا غلط را بفهمد. يک روش ديگر هم که بعضي از داوطلبان مي‌توانند از آن استفاده کنند اين است که اول به سراغ سؤالات يک متن رفته و بدانند که طراح دقيقاً از آنها چه خواسته است و سپس متن را بسته به توانايي‌شان با سرعت و گذرا يا با دقت خوانده و به سؤالات پاسخ دهند.

زبان عمومی کنکور

کساني که متن انگليسي زياد نخوانده‌اند يا به ‌طور کلي در خواندن يک متن انگليسي و درک مفهوم آن مشکل دارند، بايد با در نظر گرفتن توانايي خود، هر بار نوع خاصي را در خواندن هر قسمت امتحان کنند تا بهترين روش براي رويارويي با متون مختلف را بيابند.

اگر شما جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که در اين درس ضعيف هستند، پيشنهاد مي‌کنيم که متن را با دقت خوانده و به سؤالات جواب دهيد؛ البته با دقت خواندن متن به اين معني نيست که شما تک تک کلمات آن را ترجمه لفظ به لفظ کنيد، بلکه با سرعت کمتر و دقت بيشتر پيش برويد و مطمين باشيد که موفق خواهيد شد. همچنين بايد به تمام فاکتورها در برخورد به جواب هر سؤال، يعني نقش واژه‌ها، جملات آغازين و اختتاميه هر متن و نکات گرامري در متن، توجه کرد.

زبان عمومی کنکور

در پاسخگويي به سؤالات درک مطلب به موارد زير نيز توجه داشته باشيد:

۱- در ابتدا که متن‌خواني مي‌کنيد، سعي کنيد که معني کلي جمله را بفهميد و تلاش نکنيد که حتماً معني همه‌ واژه‌ها را بدانيد يا لغت‌ها را ترجمه کنيد.

بدانيد که سؤالات چهار‌ جوابي درک مطلب، تماماً در متن وجود دارد و شما با ارتباط دادن صحيح معني بخشي از جمله‌ متن با گزينه‌هاي مربوط، مي‌توانيد به گزينه‌ درست برسيد.

۲- سعي کنيد که واژه را در جمله معني کنيد: آن‌قدر که برايتان در ترجمه‌ آن جمله، سؤالي پيش نيايد؛ به عبارتي ترجمه‌ لغت به لغت نشود که مفهوم کلي از جمله گرفته شود؛

به طوري که بتوانيد رابطه‌ بين جمله و گزينه را درک کنيد؛ البته اگر در هنگام ترجمه به لغات مشکلي برخورديد که معني آنها را نمي‌دانستيد حتماً بايد آن را ترجمه کنيد.

 

۳- زيرِ بخشي از جمله که برايتان مهم به نظر مي‌رسد، خط بکشيد تا اگر سؤالي مربوط به آن بخش در درک مطلب بود و نياز داشتيد دوباره آن قسمت را مطالعه کنيد، آن جمله را راحت‌تر در متن پيدا کنيد.

 

۴- بخش reading هر درس، چه کتاب زبان سه و چه کتاب پيش‌دانشگاهي، را چندين بار خوانده، ارتباط اجزاي جمله را شناخته و ترجمه ساده‌اي از هر جمله را در پيشِ رو داشته باشيد.

 

۵- براي بالا بردن درک مطلب و تبحر در آن، سعي کنيد که حتماً از درک مطلب‌هاي آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي قبل استفاده کنيد؛ چون امکان دارد که بعضي از آنها با تغييراتي کوچک در آزمون سال آينده مجدداً طرح شود.

براي اين کار، بهتر است که در ابتدا با متون ساده و کوتاه و بدون توجه به سؤالات آن شروع کنيد و فقط سعي کنيد تا حدودي مفهوم داستان را درک کنيد و بعد از مدتي که توانايي شما بالاتر رفت به سؤالات مربوط به متن نيز رجوع کنيد.

زبان عمومی کنکور

۶- به هنگام خواندن متن، نکات زيادي را مي‌توانيم در نظر بگيريم، اما در مورد passage cloze بايد گفت: ابتدا بدون توجه به گزينه‌هاي داده شده، متن را بخوانيد تا مفهوم کلي مطلب را بگيريد و بعد با توجه به گزينه‌هاي داده شده و لغاتي که در اطراف محل نقطه‌چين است، سعي کنيد که با در نظر گرفتن پيکره‌ معنايي واژه‌ها، بهترين گزينه را انتخاب کنيد.

 

۷- چه در متون درک مطلب و چه در متونcloze، بعد از بررسي جواب درست، بار ديگر به متون رجوع کنيد و سعي کنيد که ارتباط صحيح و منطقي بين جواب و جمله‌ مربوط در متن بيابيد.

در کل، اگر مي‌خواهيد در کنکور و در درس زبان موفق شويد، حتماً بايد مهارت متن‌خواني و توانايي ترجمه‌ جمله را در خود تقويت کنيد و کسب اين توانايي فقط با کار مستمر و رجوع به متون متعدد در به دست آوردن يک شيوه‌ ممتاز و ايده‌آل براي رو‌برو شدن با هر متني، امکان‌پذير است.

 

نحوه‌ يادگيري گرامر

 

مفيد‌ترين روش براي مطالعه و يادگيري گرامر، خواندن گرامر‌هاي ذکر شده در کتاب‌هاي درسي و نوشتن يک خلاصه‌ کلي از آنها به همراه چند مثال از هر يک از گرامرها و موارد استثناست.

در اين خلاصه‌برداري‌ها مي‌توانيد براي به‌خاطر سپردن مؤثرتر با استفاده از خلاقيت ذهنتان، جملات يا کلماتي را به ‌صورت رمزي ايجاد کنيد که به ‌خاطر آوردن اين جملات و کلمات رمزي، گرامرهاي مورد نظر را نيز به ياد شما بياورد. اگر بعضي از گرامرها از نظر شما سخت بودند، حتماً چندين جمله از آنها را که بيشتر در ذهنتان مي‌ماند، حفظ کنيد. اين موضوع باعث مي شود تا در جلسه آزمون اگر با جمله مشابهي مواجه شديد، راحت تر به جواب برسيد.

با وجود اين، بايد توجه داشته باشيد که تنها خواندن و خلاصه‌برداري کردن از گرامرها (حتي اگر به بهترين صورت انجام گيرد) به هيچ‌ عنوان کافي نيست.

شما بايد براي درک و يادگيري عميق گرامر‌ها تا مي‌توانيد تمرين‌هاي کتاب درسي و سؤالات کنکور سال هاي قبل را حل کنيد. سعي کنيد که جواب تمرين‌ها را در کتاب يادداشت نکنيد تا بتوانيد در مطالعات بعدي نيز خود را تست کنيد؛ البته حتماً توجه کنيد که بعد از کمي حل کردن تست‌هاي مبحثي اين درس در زمينه گرامر، پس از يک دور کامل، تست‌ها را به صورت ترکيبي حل کنيد.

اين کار باعث مي‌شود تا ذهن شما در جواب‌ها به دنبال يک گرامر خاص که تازه آن را ياد گرفته‌ايد، نباشد و به اين صورت نتيجه بهتري بگيريد. براي زدن پنج الي شش تست کنکوري در درس مورد مطالعه به نکات زير توجه کنيد:

۱- در بخش گرامر بايد پايه جملات را بياموزيد و آنها را تمرين کنيد.

۲- قواعد هر درس را با يک مثال نوشته و آن را نمونه‌اي براي جملات ديگر بدانيد. موارد خاص در بخش گرامر را نيز در محل ديگري يادداشت کرده و در صورت لزوم، چندين بار مرور کنيد؛ مثلاً در گرامر پيش‌دانشگاهي، هر جاي جمله کلمه‌ or باشد، به احتمال بسيار زياد گزينه‌ whether درست است، اما گاهي اوقات در حالت خاص، or را از جمله حذف مي‌کنند (بيشتر وقتي با فعلwonder  شروع شود).

I wonder whether to study physics.

ترجمه‌ جمله چنين است: مانده‌ام فيزيک بخوانم يا نه؟

ترکيب «يا نه» در ترجمه آورده مي‌شود، اما در جمله وجود ندارد.

۳- زيرِ بخشي از جمله را که برايتان مهم به نظر مي‌رسد، خط بکشيد؛ مثلاً در جمله‌ زير داريم:

The police realized that the man was lying.

واژهpolice  با فعل جمع به کار مي‌رود و فعل realize در واقع هم معني understand  است و نيز فعل lying همان lie است که به معني دروغ گفتن و دراز کشيدن است. با اين استدلال، تقريباً به جمله تسلط معنايي داريد و براحتي مي‌توانيد با آن کنار بياييد.

دو بخش گرامر و لغت، بسيار راحت هستند و با دقت مي‌توان از عهده‌ آنها برآمد. بخش گرامر تقريباً به طور صد ‌در‌صد از مطالب کتاب است؛ پس با خوب خواندن، مرور و تست زني پي در پي مي‌توانيد براحتي از عهده اين بخش بربياييد.

زبان عمومی کنکور

در قسمت ذیل منابعی برای تقویت شما در زمینه زبان است که معرفی میکنیم :

 

Reading & Cloze test قلم چی

 زبان انگلیسی جامع کنکور مشاوران آموزش

زبان انگلیسی جامع کنکور جلد ۲ سری +iQ گاج

آی کیو پلاس زبان انگلیسی جامع کنکور گاج

زبان انگلیسی جامع کنکور مبتکران

آزمون پلاس زبان انگلیسی جامع کنکور

لقمه طلایی واژگان سطر به سطر زبان کنکور مهروماه

لقمه طلایی گرامر کاربردی زبان کنکور مهروماه

لقمه طلایی واژگان تصویری زبان کنکور مهروماه

لقمه طلایی ۴۰۳۰ درک متن زبان کنکور مهروماه

و نترسیم از متن زبان کنکور مشاوران آموزش

جمع بندی زبان انگلیسی کنکور (نظام جدید) مهروماه

موج آزمون زبان انگلیسی نظام جدید نشر الگو

مینی میکرو طلایی واژگان سطر به سطر زبان انگلیسی و گرامر جامع کنکور

مینی میکرو طلایی درک مطلب زبان انگلیسی و کلوز تست جامع کنکور

میکرو طبقه بندی زبان انگلیسی جامع کنکور نظام قدیم گاج

میکرو طبقه بندی زبان انگلیسی پایه کنکور گاج

جی بی درک متن و کلوز تست خیلی سبز

جی بی واژگان انگلیسی خیلی سبز

زبان عمومی کنکور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید