منابع کمک درسی دین و زندگی کنکور ۱۴۰۰ : معرفی و مقایسه کتاب ها

0
110

مطرح ترین منابع کمک درسی دین و زندگی کنکور کتاب های جامع دین و زندگی گاج، سفیر خرد، خیلی سبز، خط ویژه گاج، آیات و نکات گاج، آبی قلم چی، تخته سیاه، نشر الگو و … هستن  که در اینجا جداگانه دربارشون توضیح میدیم.

  جامع گاج دین و زندگی

برای کسانی که یک کتاب جامع دین و زندگی میخوان این کتاب یکی از جامع ترین و کامل ترین منابع کمک درسی دین و زندگی کنکور محسوب میشه. این کتاب توضیحات کاملی درباره پیام آیات و ارتباطش با درس، تعداد تکرار آیات در کنکور ده سال اخیر، نکات ترکیبی با درس های دیگه دین و زندگی، ذکر همه علت و معلول ها در آخر کتاب، درسنامه های خلاصه آخر کتاب برای مرور سریع و جمع بندی، تست های تالیفی خیلی قوی و … از مزایای این کتاب هستن. نوشته خانم زهرا سمیعی عارف یک کتاب دو جلدی هست چاپ جدید جلدش اول حدود ۶۰۰ صفحه است و جلد دومش هم جواب تشریحی تست های جلد اوله. واسه هر درس هم چند صفحه درسنامه داره و حدود ۷۰ تا هم تست کنکورهای سراسری داخل و خارج، آزمون های سنجش و تست تالیفی داره.

برای حجم کتاب که میگن گاج جامع حجمش زیاده اید بگیم که از نظر حجم درسنامه و تست ها خیلی سبز و گاج جامع (جلد اولش) تقریبا هم حجم هستن ولی تفاوتی که دارن این هست که خیلی سبز پاسخنامه تشریحی نداره فقط آخر کتاب پاسخنامه کلیدی داره و کلا یک جلد هست اما گاج جامع یک کتاب جدا جلد دوم داره که پاسخنامه تشریحی تست های جلد اول داخلشه. بنابرین اگر جایی شنیدین گفتن گاج حجمش زیاده و خیلی سبز سبک تره منظور پاسخنامه تشریحی این دو کتاب بوده که حجم مجموع دو جلد کتاب گاج جامع رو زیاد کرده. از نظر درسنامه شاید گاج بهتر از سفیر خرد باشه ولی از نظر سطح سوالات تالیفی به نظرم سفیر خرد کمی بهتره اما سفیر خرد فعلا پاسخنامه تشریحی نداره.

خیلی سبز دین و زندگی:

خیلی سبز همه درسهای دین و زندگی ۲ و۳ و پیش دانشگاهی رو داخل یک کتاب حدودا  ۵۵۰ صفحه ای آورده. دین و زندگی خیلی سبز به اندازه کتاب جامع گاج کامل نیست اما واسه کسایی که وقت ندارن خیلی سبز دین و زندگی کتاب جمع و جورتری نسبت به جامع گاج هست البته از این نظر میگم که تست هاش جواب تشریحی ندارن و برخلاف گاج فقط یک جلد هست. انتشارات خیلی سبز جواب هاش رو داخل سایتش گذاشته و میتونید دانلود کنید. واسه هر درس اول یه درسنامه داره بعد تست های کنکور سراسری چند سال اخیر رو آورده، بعد تست های آزمایشی سنجش و نهایتا هم تست های تالیفی خودش.  واسه هر درس حدود ۸۰ تست داره (کنکوری+سنجش+تالیفی) بعضی درسها کمتر و بعضی بیشتر. تست هاش هم پاسخ تشریحی نداره فقط یه پاسخنامه کلیدی آخر کتابش هست. کتاب مهر و ماه هم همینطوره اونم واسه هر درس بعد از درسنامه حدود ۷۰ تست داره.

جامع سفیر خرد دین و زندگی:

یکی دیگه از منابع کمک درسی دین و زندگی کنکور کتاب جامع سفید خرد هست. این کتاب واسه هر درس از دین و زندگی ۲ و ۳ و پیش حدود ۵ تا ۷ صفحه درسنامه داره و بعدش حدود ۸۰ تا ۹۰ تست کنکور و آزمون های سنجش و تالیفی و … آورده اما تست هاش پاسخنامه تشریحی ندارن و فقط پاسخنامه کلیدی دارن. البته قراره پاسخنامه تشریحیش هم در یک جلد جداگانه چاپ بشه. حجم کتابش هم حدود ۵۳۰ صفحه میشه. نویسندش هم آقای مسلم بهمن آبادی هست (ایشون قبلا با نشر الگو کار میکرد اما الان با سفیر خرد). از نظر درسنامه شاید گاج بهتر از سفیر خرد باشه ولی از نظر سطح سوالات تالیفی به نظرم سفیر خرد کمی سطحش بالاتره.

خط ویژه گاج دین و زندگی:

نوشته زهرا سمیعی عارف واسه هر سه پایه با هم هست و کتاب خوبیه و بعضا نکات و توضیحات و مشاوره هایی واسه تست ها و آیات شبیه هم داخش هست که حتی توی کتاب جامع گاج هم نیست! خط ویژه گاج نسبت به گاج جامع و خیلی سبز سبک تر هست و فقط یک کتاب تک جلدی حدود ۲۳۰ صفحه ای هست و واسه هر درس حدود ۱۵ تا ۲۰ تست آورده. البته اکثر تست هاش جواب تشریحی ندارن فقط کلیدی گفته کدوم گزینه درسته. پس واسه کسانی که وقت زیادی ندارن و نمیرسن گاج جامع یا خیلی سبز بخون، مخصوصا کسانی که ماه های آخر شروع به خوندن میکنن خط ویژه گاج مناسبتر و کم حجم تره.

آیات و نکات گاج دین و زندگی:

کتاب آیات و نکات هم یکی دیگه از منابع کمک درسی دین و زندگی انتشارات گاج هست. این کتاب نوشته زهرا سمیعی عارف هست که دین و زندگی هر سه پایه آیات و احادیث و ابیات رو بررسی کرده متن عربی، ترجمه فارسی، پیام، موضوع آیه، ارتباطش با حدیث یا با درسی دیگه، مخاطب آیه کی بوده یا کی ها بودن و هر چی که در مورد اونا بوده رو آورده. حجم کتابش هم حدود ۳۷۰ صفحه میشه. حدود ۱۰۰۰ تا تست داره که ۴۰۰ تاش تالیفی هستن. واسه کسایی که دین و زندگی جامع گاج رو خوندن و دیگه میخوای بترکونن و وقت هم دارن آیات و نکات گاج هم به عنوان یک منبع تکمیلی بد نیست. ضمنا هر سه کتاب دین و زندگی گاج نویسنده شون یک نفر هست. یادتون باشه ۵۰ تا ۶۰ درصد سوالات کنکور دین و زندگی آیات و روایات هستن.

آبی قلم چی دین و زندگی:

دین و زندگی کنکور آبی قلم چی هر سه پایه رو در یک کتاب حدودا کمتر از ۵۰۰ صفحه ای آورده. واسه هر درس اول چند صفحه درسنامه و جواب اندیسه و تحقیق های کتاب و پیام درس و آیه و … داره و بعد حدود ۴۰ تست واسه اون درس آورده (که بیشترشون تستس های کنکور سراسری و بعضیشون تالیفی و … هستن) که جواب تشریحی تست هاش آخر کتابش هست اما جواب تشریحی تست هاش به اندازه جواب تشریحی های جلد دوم گاج جامع کامل و جامع نیستن و خلاصه تر جواب داده. کسایی که میخوان تست بیشتری کار کنن توی جامع گاج، خیلی سبز و سفیر خرد تعداد تست ها بیشتره هم تست های سراسری و هم سنجش و تالیفی و … اما خط ویژه گاج تعداد تست هاش از آبی قلم چی هم کمتره و حجمش هم تقریبا نصفه.

جامع دین و زندگی نشر الگو:

 

کتاب جامع دین و زندگی نشر الگو یک کتاب حدودا ۵۸۰ صفحه ای است. واسه هر درس هم بعد از درسنامه حدود ۷۰ تا تست داره (هم تست سراسری هم سنجش و گزینه دو و تالیفی.) جواب تست هاش داخل خود کتاب نیست و باید برید داخل سایتش ثبت نام کنید از اونجا جواب تشریحی تست ها رو ببینید برخلاف کتاب گاج که جواب ها رو در جلد دوم به صورت کاملا تشریحی داده.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید