می خوای کنکور 1400 موفق باشی؟ اینجا رو بخون!

0
95
روش تست زنی

می خوای کنکور ۱۴۰۰ موفق باشی؟ اینجا رو بخون!

منابع کنکور ۱۴۰۰: شاید الان که این متن رو میخونی تو دورترین نقطه مرزی ایران باشی یا شاید شمال شهر تهران! فرقی نمیکنه کی هستی و کجا هستی، کنکور معیار سنجش تو برای ورود به دانشگاه و رقم خوردن آینده تحصیلی تو هست. از الان باید دنبال راهکارهایی باشی که به بهترین نحو برای این آزمون بزرگ زندگیت آماده شی و یک شروع قوی برای منابع کنکور ۱۴۰۰ داشته باشی.

برای شروع کنکور از صفر اول از همه با خودت روراست باش

از سختی هایی که تو این مسیر میکشی جون میگیره و رشد میکنه و ریشه دار میشه،پس اگه میخوای آینده ای بسازی که در اون به چیزایی که دوس داری رسیدی و حال دلت واقعا خوبه ازت میخوام محکم و استوار باشی از سختی های مسیر کنکور که پر از سربالایی و سرپایینی هست آینده ی روشنی برای خودت بسازی.

بهترین منابع کنکور ۱۴۰۰، لازمه موفقیت در کنکور

چگونه ساعات مطالعاتی خود را برای موفقیت در کنکور افزایش دهیم؟

انواع منابع کنکور ۱۴۰۰ موجود در بازار رو بررسی کنید و با توجه به شرایطتون یکی رو انتخاب کنید. منابع کنکور ۱۴۰۰ به دو دسته کتاب های کمک آموزشی و دی وی دی های آموزشی تقسیم میشن که هر کدوم یه مزیتی دارد.

کتاب های کمک آموزشی که توسط اساتید سرشناس و انتشارات معتبر به چاپ رسیدن از لحاظ نکته و بار علمی قابل اعتماد هستن و همه مطالب رو پوشش میدن،

هر جا نکته باشه بیان کردن و مفهوم مطلب رو به خوبی میرسونن و حتی جاهایی که میشه مطالب رو باهم دیگه ترکیب کردن و یه دید ترکیبی نسبت به اون مطلب بهتون میدن،

برنامه ریزی کنکور، میگن سادس ولی

می خوای کنکور ۱۴۰۰ موفق باشی؟ اینجا رو بخون!

خیلیا از کنکوری ها اشتباهشون اینه که برنامه ریزی برای کنکور رو دست کم میگیرن و یا از برنامه بقیه استفاده میکنن و یا فکر میکنن برنامه ریزی فقط اینه که مثلا شنبه ریاضی بخونم بعدش زیست بخونم پس فرداش فلان درس رو بخونم پس فرداش تست بزنم و یه برنامه ی اشتباه و کارشناسی نشده برای خودشون می چینند

متاسفانه میبینیم که شب و روز درس میخونن و کلی زحمت میکشن ولی آخر سر نتیجه خوبی نمیگیرن،

ولی اگه برنامه درستی داشته باشن که با توجه به شرایط و هدفی که دارن نوشته شده، فردی که اون برنامه رو نوشته کارشناس این زمینه باشه و بر اساس تجربه و مهارت برنامه ریزی کنه،

قطعا با تلاش و پشتکار میتونن تو اون رشته ای که میخوان قبول بشن

حالا ویژگی های یک برنامه ریزی خوب چیه و چطور میتونیم یک برنامه ریزی ایده آل داشته باشیم؟

هدف تون رو مشخص کنید و تمام چیز هایی که برای رسیدن به اون هدف لازم هست رو مهیا کنید.

خودتون رو به خوبی بشناسید و و نقاط ضعف و قوت خودتون رو مشخص کنید.

شرایط مدرسه و خونه و رفت آمد رو در نظر بگیرید تا زمان بندی روزانه تون دستتون بیاد.

برنامه بلند مدت رو تنظیم کنید که این برنامه باید شامل همه درس هایی باشه که قراره بخونید و زمان بندیش هم از روز اولی که شروع می کنید برای مطالعه تا روز کنکور هستش.

بنامه میان مدت رو  تنظیم کنید که این برنامه مشخص میکنه که تا یه تاریخ مشخصی باید مقدار مشخصی از دروس خوانده و مرور بشه و مقدار مشخصی تست از هر درس باید حل شده باشه. این برنامه رو میتونین ماهانه تنظیم کنید یا با برنامه آزمون های آزمایشی هماهنگ بشید.

حالا نوبت میرسه به برنامه هفتگی که باید مشخص کنین قراره تو هفته پیش رو چه مطالبی از چه درس هایی رو بخونید و مرور کنید و برای هر کدوم چند تا تست حل کنید.

بهترین روش اینه که برنامه هر هفته روز قبل از شروع مطالعه تون تنظیم کنید.

حتما تعداد تست ها و مطالبی که خوندید و ساعت مطالعه روزانه و هفتگی تون رو یادداشت کنید و اونا رو با آمار هفته های گذشته مقایسه کنید تا متوجه پیشرفتتون بشید.

حتما ضرایب دروس رو در نظر بگیرین و در طول هفته هم یه تایم استراحت معین کنین.

هنگام برنامه ریزی زیاد بلند پروازی نکنید و برنامه ریزی انجام بدین که بتونین اجراش کنید و وسط راه اون رو رها نکنید.

از آزمون های آزمایشی استفاده کنید

آزمون های آزمایشی علاوه بر اینکه با یه برنامه ریزی منطقی جلو میره و برای همه درس فرصت جبران و مرور میذاره، تو هر آزمون سطح یادگیری مباحثی که خوندین رو میسنجه و شما رو با بقیه رقیباتون مقایسه میکنه و این باعث میشه شما روند خودتون آنالیز کنین و بدونین مطالعه ای که انجام دادین چقدر نتیجه بخش بوده.

همچین شما رو با مدیریت آزمون آشنا میکنه که باعث میشه استرستون رو کنترل کنین و مدیریت زمان داشته باشید و  با انواع سوال هایی که از هر مبحث میاد آشنا میشود و به طور کلی کنکور رو براتون شبیه سازی میکنه تا روز کنکور به مشکلی برنخورید.

از تجربه دیگران استفاده کن

استفاده کردن از تجربه های دیگران باعث میشه شما کمتر آزمون و خطا انجام بدید و با استفاده از تجربه ها و مشاوره هایی که از بقیه میگیرید راه درست رو سریعتر تشخیص بدید و به سمت موفقیت پیش برید.

یادتون باشه قرار نیست هر کسی شما رو راهنمایی کنه و شما به حرفش گوش بدید اینجوری بین چند تا راه سردرگم میشید و نمیتونید تصمیم گیری درستی داشته باشید.

پس باید از تجربه کسایی استفاده کنید که تو این زمینه تخصص داشته باشن و خودشون هم مسیر شما رو طی کرده باشن.

رتبه های برتر، اساتید و مشاور های منابع کنکور ۱۴۰۰ هستن که میتونید از تجربه هاشون استفاده کنید.

سخت میگذره ولی تهش شیرینه

ببین دوست من هر چه قدر هدفت بزرگ باشه اراده و تلاش بزرگتری لازمه تا تو رو به اون مقصدی که میخوای برسونه، چون اگه این مسیر آسون بود همه به راحتی میتونستن به چیزایی که میخوان برسن، و لازم نبود این همه در مورد کنکور صحبت کنیم.

پس دوست من حالا که قدم تو این مسیر گذاشتی بدون که این مسیر پیچ و خم های زیادی داره و پر از سربالایی و سرپایینیه، وقتی به سربالایی رسیدی نباید کم بیاری و دست از تلاش بکشی و وقتی به سر پایینی رسیدی نباید تلاشتو کم کنی و به خودت مغرور بشی،

خودت رو باور کن

خیلی وقت ها میبینم که یسری از کنکوری ها میگن واقعا میشه ماهم به فلان رشته برسیم، یعنی امکان داره من فلان دانشگاه قبول بشم؟

یا میگن که آقا ما کجا اینجا کجا و اصلا باور ندارن که اونا هم میتونن تو اون دانشگاه و رشته قبول بشن.

ببین دوست من برای موفق شدن باید از همین حالا خودت رو تو اون موقعیت فرض کنی و مصمم باشی که به رشته و دانشگاه دلخواهت میرسی و واقعا هم از جون و دل مایه بزاری، پس مطمئن باش اگه بقیه تونستن تو هم میتونی

روزی چند ساعت بخوابیم بهتره؟

طبق مطالعات و بررسی کارشناسان این حوزه افراد در سنین مختلف به میزان خواب متفاوتی نیاز دارن.

برای یک فرد با حدود ۱۷،۱۸ سال سن و شرایطی که برای اکثر شما که دارین برای کنکور آماده میشین یکیه حدود ۶ تا ۸ ساعت خواب درطول روز میزان استاندارد خواب میباشد.

خواب کمتر از این مقدار و حتی بیشتر از این مقدار تاثیرات نامطلوبی در طول روز بر شخص میزاره که در ادامه تاثیر کم خوابی و خواب زیاد رو با هم دیگه بررسی میکنیم.

اثرات کم خوابی:

عدم تمرکز: وقتی شما به اندازه کافی نخوابید و ذهن و بدنتون به اندازه مناسب استراحت نکنه، در حالتی به نام نا پایداری قرار میگیرید، در حالت ناپایداری مرز دقیقی بین خواب و بیداری نیست چند لحظه شما احساس هوشیاری میکنید و چند لحظه احساس خواب آلودگی بهتون دست میده و وقتی در همچین شرایطی قرار بگیرین نمیتونین روی کار هایی که دارین انجام میدید متمرکز بشید و کار هاتون یا نیمه کاره رها میشن یا نتیجه مطلوبی ازشون دریافت نمیکنید.

کم شدن قدرت یادگیری:

وقتی شما در طول روز به اندازه کافی نخوابین اولا ذهنتون نمیتونه مطالبی که امروز مطالعه کردین پردازش و دسته بندی کنه، ثانیا برای فردا هم چون ذهن و بدنتون خسته هستش و قدرت کافی برای تحلیل مطالب نداره نمیتونید بازدهی مناسبی از مطالعه ای که انجام میدین داشته باشید.

ضعیف شدن حافظه و عدم توانایی در به خاطر سپردن مطالب:

این مورد هم یکی از مشکلات کم خوابی هست. فرض کنید تمام تلاشتون رو میکنید تا مطلبی رو یاد بگیرید و اون رو به خاطر بسپارید، ولی پس از گذشت چند ساعت یا چند روز هرچقد فکر میکینید اون مطلب یادتون نمیاد یا خیلی جزئی و دست و پا شکسته یسری نکات یادتون میاد و میبینید که اون همه تلاشتون به هدر رفته.

اثرات خواب زیاد:

خستگی:

شاید باورش براتون سخت باشه که خواب زیاد باعث خستگی میشه ولی واقعیت اینه هر چقدر زمان بیشتری رو در رختواب سپری کنید بیشتر و بیشتر احساس خستگی میکنید.

سردرد:

احتمالا شما هم با این قضیه مواجه شدین که وقتی زیاد میخوابید بعد از بیدار شدن دچار سردرد میشید. سردرد میتونه در طول روز تمرکز شما رو بهم بریزه و باعث بشه نتونید به کارهای روزمره تون برسید که همین مورد باعث میشه نتونید به برنامه ریزی تون برسید.

تخریب سلول های مغز:

زیاد خوابیدن باعث میشه عملکرد و بازدهی مغز شما به شدت پایین بیاد و مغزتون دچار پیری بشه، حتما میدونید که هر چقدر بیشتر از مغرتون کار بکشید به همون اندازه مغزتون فعال تر خواهد بود و عملکرد بهتری خواهد داشت.

کی بخوابیم،کی بیدار بشیم

اینکه دقیق بخوام براتون مشخص کنم چه ساعتی بخوابید و چه ساعتی از خواب بیدار بشین یه مسئله غیر ممکن و خنده داره، شما باید با توجه به شرایط و ویژگی های خودتون ساعت خواب مناسبی در بازه ساعتی مشخص ایجاد کنید و هر چقدر این بازه ساعتی که برای خوابتون مشخص میکنید در دراز مدت هم ثابت نگهش دارید و برای خودتون یه صورتون روتین اجراش کنین بهتره و باعث میشه همیشه بتونین برای خودتون زمانبندی روزانه داشته باشید، مثلا دوازده شب بخوابین و هفت صبح بیدار بشید و انقدر خوابتون رو در این بازه تنظیم کنید که روتینتون ایجاد بشه.

حالا اگه بخوایم کنکوری به این مسئله نگاه کنیم باید در نظر داشته باشیم که اگه کلاس درس شما تو مدرسه از ساعت هشت صبح شروع میشه ،آزمون های آزمایشی هم همینطور و از همه مهم تر آزمون کنکور که راس ساعت هشت صبح شروع میشه و شما باید یک ساعت قبل در محل  آزمون حضور داشته باشی.

خوب حالا نتیجه ای که میگیریم اینه که شما باید اکثر مواقع هشت صبح سر حال و پر انرژی باشید تا بتونید هم در کلاس درس و هم آزمون ها بهترین نتیجه رو بگیرید و اگه میزان خواب مناسب رو با این موضوع ترکیب کنیم بازه ساعتی یازده/دوازده الی هفت صبح میتونه بهترین تایم برای خواب شما باشه.

خواب بعد از ظهر داشته باشیم یا نه؟

اگه میزان میزان خوابتون طبق استانداردی باشه که بالاتر در موردش صحبت کردیم، بهتون توصیه میکنم بعد از ظهر حتما یه چرت کوچیکی داشته باشید. اگه بخوام چند مورد از فواید خواب بعد از ظهر براتون بگم میتونم به موارد زیر اشاره کرد.

بهبود یادگیری و تقویت حافظه: وقتی یه چرت کوچیکی میزنین و به ذهن و بدنتون استراحت میدید، عملکرد حافظتون به مراتب افزایش پیدا میکنه و هم چنین بهتر میتونین روی موضوعات مختلف تمرکز کنید.

راه حل های بهتری برای مسائل پیش آمده پیدا میکنید

شاید براتون پیش اومده باشه در طول مطالعه و حل کردن مسائل،به مسئله برخورد میکنین که راه حل اون رو نمیدونین ولی بعد یکم استراحت کردن یه راه حلی به ذهنتون اومده باشه جالبه بدونین خواب بعد از ظهر میتونه این احتمال رو چندین برابر افزایش بده. علتش هم اینه که یک خواب کوتاه میتونه مغز شما رو رفرش کنه و کارایی و بازدهی اون رو به حداکثر برسونه.

البته به شرطی که این چرت زدن زیاد طولانی نباشه و به خوابیدن تبدیل نشه. نهایت بیست الی سی دقیقه خواب بعد از ظهر داشته باشید خیلی بهتره. در ضمن نباید بلافاصله بعد از صرف غذا بخوابید چون اینطوری نتیجه بر عکس میگیرید و برای سلامتی هم بسیار مضره.

سحر خیز باش تا کامروا شوی

بزرگان و نیاکان ما همواره به سحر خیزی تاکید فراوان داشتن و باورشون این بود که کسی که زودتر از بقیه از خواب بیدار میشه رزق و روزی بیشتری نصیبش میشه. واقعا هم همینطوره و هرکسی زودتر از خواب بیدار میشه در طول روز فرصت بیشتری برای کار کردن داره، حالا وقتی پای کنکور میاد وسط اهمیت سحر خیزی چند برابر میشه، همه شما کنکوری ها یک سال فرصت دارید تا خودتون رو برای کنکور آماده کنید.

ولی برنده واقعی و رتبه برتر آینده کسی که از این فرصت ها حداکثر استفاده داشته باشه و بتونه زمان بیشتری رو برای مطالعه اختصاص بده.

حالا چرا انقدر روی صبح تاکید داریم مگه بقیه طول روز نمیشه کار کرد یا درس خوند؟

صبح ها به علت اینکه هم ذهن و هم بدن شما تازه از استراحت در اومدن میتونن با بازدهی بیشتری کار کنن و اگه شما بتونید تایم بیشتری از صبح رو به مطالعه منابع کنکور ۱۴۰۰ ا ختصاص بدین مطالعتون بازدهی بیشتری خواهد داشت.

علاوه بر اون به علت سحر خیزی طراوت و نشاط در روح و جسمتون پدید میاد که باعث میشه کلی حس سرزندگی داشته باشین و بقیه روز رو پر انرژی ادامه بدید.

منابع کنکور ۱۴۰۰

شب بیداری و مطالعه منابع کنکور ۱۴۰۰

خیلی از داوطلب های کنکور میگن ما ترجیح میدیم شب ها تا دیر وقت بیدار بمونیم و درس بخونیم اینطوری راحت تریم و بازدهی بیشتری داریم.طبق نظر پزشکان و کارشناسان شب ها به خصوص بعد از نصف شب و دیر وقت بازدهی و عملکرد مغز کاهش پیدا میکنه و سطح یادگیری بشدت پایین میاد.

منابع کنکور ۱۴۰۰

البته هستن افرادی که روتینشون اینجوریه و با توجه به شرایطی که دارن شب ها تا دیر وقت مطالعه میکنن و اتفاقا نتیجه خوبی میگیرن ،ولی روی صحبت ما با کنکوری هایی هست که میخوان از طریق شب بیداری های افراطی مطالعشون رو افزایش دهند، طبق تجربه دیده شده افرادی که شب بیداری میکنن اولا صبح ها به علت دیر خوابیدن دیر از خواب بیدار میشن و علاوه بر اون هم در طول روز کسل و خسته میشن و نمیتونن اون بازدهی لازم رو از مطالعشون داشته باشن.

پس توصیم به شما اینه که اگر واقعا میخواین تایم مطالعه زیادی داشته باشید به جای شب بیداری کردن سر موقع بخوابید و سعی کنید هر روز زودتر از روز قبل بیدار بشید، اینطوری هم زمان بیشتری برای مطالعه کردن دارید و هم نتیجه بهتری میگیرید.

 جمع بندی

سعی کنین تایم مناسب و استانداردی برای خوابتون ایجاد کنید و رفته رفته اون رو به روتینتون تبدیل کنید. سحر خیزی یک اصل مهم در موفقیت هست پس تمام سعی تون رو بکنین تا سحر خیز باشید. از خواب کوتاه بعد از ظهر هم غافل نشید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید