آیا کتاب 504 برای کنکور مفید است؟

0
1067

 

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب ۵۰۴ ، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است.

اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

زبان آموزان اغلب برای یادگیری زبان انگلیسی، ابتدا به لغات روی آورده و قصد یادگیری آن را دارند. برای یادگیری هر زبانی ابتدا باید حروف و کلمات آن زبان را شناخت و بعد به سراغ یادگیری دستور آن زبان و دیگر مهارت ها رفت.

زیرا بدون لغات و واژگان نمی توانیم دیگر مهارت ها را بیاموزیم. زمانی که به کودکی می خواهیم زبان مادری اش را یاد بدهیم، ابتدا به او لغات ساده و ابتدایی را می آموزیم و بعد لغات بیشتر و مهارت های دیگر (صحبت کردن – نوشتن – خواندن و …) را آموزش می دهیم. یادگیری زبان دوم نیز، به همین صورت می باشد.

تاریخچه کتاب ۵۰۴

اولین چاپ کتاب زبان ۵۰۴ واژه به سال ۱۹۷۵ میلادی باز می‌گردد و سپس در سالهای ۱۹۸۴، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ مجدداً ویرایش گردیده و تحت عنوان ویرایش‌های دوم تا ششم عرضه شده است.

چرا ۵۰۴؟

کتاب ۵۰۴ حاوی ۴۲ درس است که در هر درس، ۱۲ کلمه را آموزش می‌دهد. در روبروی هر کلمه، تلفظ واژه به همراه معنی یا معانی انگلیسی آن و در زیر آن سه جمله مثال آورده شده است.

سپس همه کلمات در یک متن کوتاه با عنوان بخش Words in Use (چند پاراگراف) به کار می‌روند و پس از آن، چند تمرین برای استفاده از کلمات درس قرار دارد. یک قسمت به نام Spotlight On نیز در انتهای هر درس قرار دارد که به تاریخچه لغات می‌پردازد.

در پایان هر درس از کتاب یک بخش یا عنوان Picture It وجود دارد که از شما می‌خواهد کلمه مورد نظر تصویر را به خاطر بیاورید.

پس از هر شش درس، یک بخش Word Review برای مرور واژگان درسهای قبل تدارک دیده شده است (در مجموع هفت Word Review وجود دارد). در این بخشها سوالات چالش برانگیزی قرار دارد که با استفاده از آنها می‌توانید تسلط خود بر واژگان جدید را به بوته آزمایش بگذارید.

پشنهاد این کتاب در دانشگاهها و مدارس

یکی از پر فروش ترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی است.

که توسط Jalius Liebb , Murry Brombery و Arth Traiger  در ۲۰۶ صفحه  نوشته شده است و انتشارات   Barrons Educational Series آن را منتشر کرده‌ این کتاب توسط دانشگاه ها و موسسات معتبر بین المللی به تایید رسیده و به زبان آموزان پیشنهاد می شود.

در این کتاب کاربردی ترین لغات زبان انگلیسی جمع آوری شده است. چنانچه از آن به درستی استفاده کنید، در تقویت و گسترش دانش واژگانی شما بسیار موثر خواهد بود.

بعلاوه کلماتی فرا می گیرید که از آن نظر که کلماتی شناخته شده اند و دائما بوسیله افراد تحصیلکرده استفاده می شوند، کلماتی کاربردی می باشند. در بعضی از دبیرستان ها بعضی از دبیران ترجیح میدهند که پاره ای از وقت خود را به تدریس این کتاپ بپردازند حتی در بعضی دانشگاه ها در رشته های تخصصی زبان اساتید سعی میکنند این کتاب را به دانشجویان رشته های تخصصی زبان معرفی کنند.

حتی در بعضی از موسسات آموزش زبان دوره هایی مخصوص این کتاب گذاشته شده است.

کتاب ۵۰۴ بیشترین کلماتی که در کتاب ها ، مجلات ، مطبوعات، فیلم های سینمایی و مکلمات روزمره افراد با یک دیگر را دارد گردآوری شده است و این کتاب یکی از منابع اصلی کنکور ارشد ، دکترا ، و آزمونهای دیگر نیز است و با یادگیری این کلمه می توانید برای آزمون های بین المللی زبان نظیر IELTS، TOEFL, MSRT, Tolimo, Telp, GRE و …شرکت کنید و بسیار موثر است

یک مثال!!!!

به طور مثال یک دانش آموز مقطع دبیرستان می تواند با استفاده از این کتاب در مدت ۴۲ هفته و در هفته با خواندن ۱۲ کلمه کتاب را به پایان برسانند و میتواند دایر لغات خود را بسیار قوت ببخشید. با یادگیری کلمات کتاب قادر خواهید بود به زبان انگلیسی جستجو کنید و به راحتی از منابع عظیم اطلاعاتی که به زبان انگلیسی در اینترنت وجود دارند بهره خواهید برد یا حتی میتوانید دیالوگ های فیلم های بدون زیر نویس را متوجه خواهید شد.

ساختار کتاب در آموزش

ساختار کتاب ۵۰۴ لغت ضروری زبان انگلیسی یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب که سبب تمایز آن با سایر کتاب‌های وکب شده وجود تمرینات به صورت جای خالی (fill-in-the-blanks exercises) است. انجام این تمرینات باعث تثبیت کلمات در ذهن‌تان می‌شود و همچنین از این طریق می‌توانید میزان پیشرفت خود در یادگیری کلمات را بسنجید.

کتاب ۵۰۴ واژه ضروری متن‌های کوتاهی دارد که به شما کمک می‌کند کلماتی را که یاد گرفته‌اید در متن ببینید و از این طریق باعث تقویت درک مطلب شما می‌شود.

چگونه لغت های کتاب ۵۰۴ را حفظ کنیم

یکی از مشکلات اساسی افراد در حفظ لغات کتاب این است که پس از چند هفته کلماتی را که حفظ کرده‌بودند، فراموش می‌کنند و حفظ کردن دوباره این لغات امری خسته‌کننده و کسالت‌آور می‌شود. برای همین امر سه راهکار است که میتوانید با استفاده از آن دیگر با خیال راحت به حفظ و یادگیری کلمات بپردازیم .

روش اول: جمله‌سازی و به خاطر سپردنفف لغات زبان انگلیسی

برای حفظ کردن لغت سعی کنید آن‌ها را در جملات به کار ببرید و با استفاده ازجملات آن‌ها را حفظ کنید. بهتر است جملاتی که انتخاب می‌کنید مربوط به زندگی روزمره خودتان باشد تا حفظ کردن آن ساده ‌تر شود. مغز شما چیزی را که مربوط به زندگی واقعی و روزمره‌تان باشد را  سریع‌تر پردازش می‌کند بنابراین راحت‌تر می‌توانید آن را به یاد آورید. مثلا اگر همیشه با خواهر و برادرتان دعوا می‌کنید از این قضیه می‌توانید برای ساختن جمله با  کلمهquarrel  استفاده کنید.

I always quarrel with my brother.

روش دوم: حفظ واژگان زبان انگلیسی به کمک نمانیک

کلمه مورد نظرتان را به یک کلمه در زبان مادری‌تان ربط بدهید. مثلا با دیدن کلمه Linger  به یاد کلمه‌ لنگر می‌افتید و در اصطلاح روزانه می‌گوییم لنگر انداختن و ماندن. پس linger به معنی ماندن است. این روش به نمانیک معروف است. سال‌هاست که افراد زیادی در سرتاسر جهان ازاین روش استفاده می‌کنند و از نتایج آن بسیار راضی هستند. شما نیز می‌توانید به سادگی این روش را امتحان کنید.

روش سوم: استفاده از فلش کارت برای تقویت وکب زبان انگلیسی

اگر حافظه تصویری خوبی دارید می‌توانید از فلش کارت استفاده کنید. یکی از مزایای این روش این است که به راحتی می‌توانید آن‌ها را همیشه و درهر مکانی نزد خود داشته باشید و در زمان‌هایی که در  اتوبوس، مترو و یا در اتاق انتظار پزشک به سر می‌برید به جای گله و شکایت به تقویت زبان خود بپردازید.

توصیه

در این مدت عجله نکنید ، هر کتابی دیدید را فوراً نخرید چون وقتی می خرید و نمی خوانید ، روحیه تان تضعیف می شود.

از این شاخه به آن شاخه نروید ، به حرف های این و آن گوش نکنید ، برای یک بار هم که شده ، روی یک کتاب متمرکز شوید ، فکر کنید که ۵۰۴ ، تنها کتاب انگلیسی جهان است ، تند و آهسته اش مهم نیست ، پیوسته بخوانیدش ، لغاتش را حفظ کنید و جملاتش را مکرراً بخوانید و با صدای بلند هم بخوانید ، حتی اگر نادرست می خوانید.

کتاب را که تمام کردید ، از نو مرورش کنید و بارها و بارها این کار را تکرار کنید زیرا قرار شد که فکر کنید ۵۰۴ تنها کتاب انگلیسی جهان است.

نگویید: “وای! این کار خیلی طول می کشد.”

خُب! خیلی طول بکشد ، اما آیا راه یگری وجود دارد؟ اتفاقاً هر چه بیشتر طول بکشد و هر چه بیشتر با این کتاب دمخور باشید ، کلمات و جملاتش بیشتر در ذهن و ناخودآگاه تان رسوب می کنند و این ، باعث می شود در مراحل بعدی مانند گرامر ، بهتر عمل کنید.

نتیجه نهایی

با کتاب ۵۰۴ شما می توانید از ازمون های و کنکور خود به راحتی نتیجه دل خواه خود را بگیرید اما باید در این زمینه صبر پیشه کنید و چرا ؟

کتاب ۵۰۴ در دانشگاها و مدارس زبان به صورت ویژه اموزش داده می شود و قسمت شنیداری این کتاب باعث می شود کلمات در حافظه بلند مدت جای بگیرد .

بسیاری از دانش آموزان از نکات مثبت این کتاب می گویند و کسانی که رتبه بسیار خوبی در کنکور خود آورندند این کتاب را پشنهاد میکنند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید