نقد و بررسی کتاب زیبا صدایم کن

1
1074

نقد و بررسی کتاب زیبا صدایم کن ;

نام نویسنده : فرهاد حسن زاده
نام انتشارات : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
سال انتشار : ۱۳۹۴
نوبت چاپ: ۱
شابک کتاب : ۹۷۸۶٠٠٠۱٠۱۹۴۷
جلد کتاب : شوميز

فرهاد حسن زاده

فرهاد حسن زاده از بزرگترین رمان نویسان کودک و نوجوان حال حاضر ایران است که تا کنون موفق به کسب افتخارات زیادی در عرصه ملی و حتی بین المللی شده است.

فرهاد حسن زاده
فرهاد حسن زاده

او به عنوان نامزدی از کشور ایران برای جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن سال ۲۰۱۸ و البته جایزه استرید لیندگرن انتخاب شده است .

همچنین کتاب زیبا صدایم کن برنده جایزه برگزیده شورای کتاب کودک و هیجدهمین جشنواره کتاب کانون پرورش فکری در سال ۱۳۹۵ شده است.

آوازه این کتاب

به حدی آوازه این کتاب بالا رفته است که در فهرست كتاب‌های كلاغ سفید كتابخانه بین‌المللی مونیخ آلمان ۲۰۱۷ و فهرست افتخار دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان ۲۰۱۸ قرار گرفته است.

کتاب زیبا صدایم کن همچنین به سبب پرداختن به موضوع کودکان بدسرپرست نامزد شورای كتاب كودك برای فهرست كتاب برای كودكان با نیازهای ویژه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان ۲۰۱۷ بود.

فرهاد حسن زاده در حال دریافت جایزه
فرهاد حسن زاده در حال دریافت جایزه

دیگر افتخارات

از دیگر افتخارات این کتاب می توان به دریافت دیپلم افتخار از دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان Ibby (یونان)، سال ۲۰۱۸ و نامزد کتاب سال ایران ۱۳۹۵ و البته نامزد کتاب سال لاک‌پشت پرنده ۱۳۹۵ اشاره کرد.

دیگر آثار فرهاد حسن زاده:

هستی
این وبلاگ واگذار می شود
کوتی کوتی
قصه‌ی طوطی خانم و آقای بازرگان
وقتش رسيده كمی پسته بشكنیم
عقرب‌های کشتی بمبک

درباره کتاب

کتاب زیبا صدایم کن درباره دختر۱۵ ساله ای است که به نوعی از وجود پدر و مادرش بی بهره است و زندگی اش را در یک موسسه ای زیر نظر بهزیستی می گذراند.

اما این موضوع که مادرش که اعتیاد شدید داشته است و ازدواج کرده و رهایش کرده شاید به نوعی باعث شده است او پدرش را که به علت بیماری روانی در آسایشگاه روانی بستری است را بیش از پیش دوست داسته باشد به همین علت تصمیم می گیرد تا روز تولدش را نه در کنار دوستانش در بهزیستی و نه در کنار پدرش در آسایشگاه بگذراند بلکه اراده کرده تا پدرش را از آسایشگاه برهاند و روز تولدش را در فضایی آرام تا صبح پیش پدرش باشد .

عکس کتاب زیبا صدایم کن
عکس کتاب زیبا صدایم کن

این همه ماجرا نیست

اما این همه ماجرا نیست چون با اینکه زیبا توانست با کمک هم آسایشگاهیان پدرش او را از آنجا فراری بدهد ولی عدم تعادل رفتاری و روانی پدرش باعث می شود که او به این کارش بیش از پیش به دیده تردید بنگرد. به نوعی زیبا در لحظاتی که در کنار پدرش است هم احساس خوشی می کند هم احساس ناراحتی.

هم احساس می کند که پدرش در کنارش است و هم گاهی توهم و جنون پدرش را حس می کند.زیبا در مجموع تمامی این اتفاقات تصمیم می گیرد که بهتر است تولد و ادامه زندگی اش را در کنار افرادی بگذراند که اهمیت بیشتری برای اون قائلند و پدرش را با کمک نیروهای بیمارستان به آسایشگاه روانی باز گرداند.

نقد و بررسی کتاب زیبا صدایم کن
نقد و بررسی کتاب زیبا صدایم کن

همچنین گفتنی است که کتاب زیبا صدایم کن فرهاد حسن زاده به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی ترجمه شده است. و در ایران نیز بیش از ۴۰ هزار نسخه از آن در ۸چاپ فروخته شده است و بسیار پر مخاطب است.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید