نقد و بررسی کتاب شازده کوچولو

0
1868

نقد و بررسی کتاب شازده کوچولو ;

یک روز صبح شازده کوچولو با گلی در سیاره اش مواجه می شود که بسیار مغرور است و خودش را یگانه گل سرخ عالم می داند و به همین علت برتری بسیار زیادی در رفتارش نسبت به شازده کوچولو که مجذوبش شده است نشان می دهد. این اتفاقات سرآغاز ساده ایست برای یکی از بزرگترین آثار ادبیات داستانی فرانسه و البته جهان…

جلد کتاب شازده کوچولو
جلد کتاب شازده کوچولو

در نقد و بررسی کتاب شازده کوچولو، از آنتوان دوسنت اگزوپری ۸ اثر قبل از مرگش در ۴۴ سالگی و ۵ اثر بعد از مرگش به چاپ رسید اما هیچ کدام تاثیر گذاری بی نظیر شازده کوچولو را نداشت . ترجمه به بیش از ۳۰۰ زبان زنده دنیا و میلیون ها نسخه چاپی در سرتاسر جهان نشان دهنده اقبال عمومی کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان در سالیان اخیر است.

۶ سیاره

شازده کوچولو بعد از روی برگرداندن از گل سرخش به سراغ ۶ سیاره می رود تا در نهایت به زمین برسد :

در سیاره اول به پادشاهی بر میخورد که سعی بر آن دارد تا با شازده کوچولو همچون زیردست و رعیت خودش برخورد کند پس از این سیاره گذشت.

در سیاره دوم به مردی برخورد می کند که بسیار شیفته خودش است و سعی بر این دارد که همه نیز شیفته و مشتاق او باشند. در سیاره سوم این بار با شخصی خاص برخورد می کند.

جلد کتاب شازده کوچولو ترجمه نشده
جلد کتاب شازده کوچولو ترجمه نشده

شخصی که مست از نوشیدن شراب است و علت این موضوع را آن می داند که این می باعث می شود تا از خود بی خود شود و فراموش کند که چه کارهایی در گذشته انجام داده است.

سیاره چهارم در اختیار بیزینس من و تاجری است که پیوسته مشغول حساب و کتاب است و همه را از دیدگاهی می بیند که شایسته خودش می داند .

به نحوی که مالک هر چیز را مبدع آن موضوع می داند و تفکر منحصر به فردی دارد.

سیاره پنجم

سیاره پنجم سیاره ایست که یک مرد مشغول خاموش و روشن کردن فانوس سیاره است. سیاره ای که هر یک دقیقه ای یک بار به دور خودش می چرخد.

سیاره ششم و ما قبل زمین سیاره یک جغرافی دان است که تمام تلاشش را می کند تا تنها عناصر کلان مانند کوه ها و اقیانوس ها را در کتاب هایش ثبت کند و بر خلاف نظر شازده کوچولو اهمیتی به گلها نمی دهد چون آنها را ماندگار نمی داند و موضوع جدی نیستند…

شازده کوچولو به روباه
شازده کوچولو به روباه

و در نهایت در نقد و بررسی کتاب شازده کوچولو، زمین سیاره ای که در ابتدای کارش با یک مار مواجه می شد که به او راهنمایی هایی می کند که در صورت بروز هر مشکلی راهنماییش کند.از ویژگی های دیگر زمین برای او انعکاس صدا در صحرای آفریقا بود بر خلاف سیاره خودش که گل حرف اول و آخر را می زند …

قسمتی از متن کتاب

“شازده کوچولو بار دیگر به تماشای گل ها رفت و به آنها گفت: «شما سر سوزنی به گل من شبیه نیستید و هنوز هیچی نیستید. نه کسی شما را اهلی کرده نه شما کسی را.

درست همان جوری هستید که روباه من بود: روباهی بود مثل صد هزار روباه دیگر. او را دوست خودم کردم و حالا تو همه ی عالم تک است. گل ها حسابی از رو رفتند. شازده کوچولو دوباره درآمد که: «خوشگلید اما خالی هستید. برایتان نمی شود مُرد. گفت و گو ندارد که گلِ مرا هم فلان رهگذر می ‌بیند مثل شما.

اما او به تنهایی از همه‌ ی شما سر است چون فقط اوست که آبش داده ‌ام، چون فقط اوست که زیر حبابش گذاشته‌ ام.

چون فقط اوست که با تجیر برایش حفاظ درست کرده ‌ام، چون فقط اوست که حشراتش را کشته ‌ام (جز دو سه تایی که می ‌بایست شب‌ پره بشوند)، چون فقط اوست که پای گِلِه‌ گزاری‌ ها یا خودنمایی‌ ها و حتی گاهی پای بُغ کردن و هیچی نگفتن ‌هاش نشسته ‌ام، چون او گلِ من است.”

” برای من تو هم مثل هزاران پسربچه ی دیگه ای هستی که در این دنیا زندگی می کنن و من هیچ نیازی به تو ندارم. برای تو هم من مثل هزاران روباه دیگه ی این دنیا هستم. اگر من اهلی بودم، ما به هم نیاز داشتیم. به نظر من، تو در تمام جهان منحصر به فردی و من هم باید در تمام جهان منحصر به فرد باشم”

نقد و بررسی کتاب شازده کوچولو
خرید کتاب شازده کوچولو

لینک خرید کتاب از سایت ایران کتاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید