نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

0
3166

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست | رمانی خیالی با شخصیت های حقیقی

مشخصات کتاب:

⦁ عنوان: وقتی نیچه گریست
⦁ نویسنده: اروین د. یالوم
⦁ ترجمه: سپیده حبیب
⦁ انتشارات: قطره
⦁ تعداد صفحات: ۴۶۸

اثر ماندگار دکتر اروین دی یالوم روانپزشک اگزیستانسیالیسم و رمان نویس بزرگ آمریکایی

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

اروین دی یالوم که دکترای روانپزشکیش را در دانشگاه بوستون کسب کرده است و استاد دانشگاه استنفورد نیز گشت و البته در همان سال ها الگوی روانپزشکی اگزیستانسیالیسم را پایه ریزی کرد و در سال ۲۰۰۲ نیز جایزه انجمن روانپزشکی آمریکا را نیز کسب کرد.

با این همه، شهرت اروین دی یالوم نه در زمینه روانپزشکی بلکه در زمینه رمان نویسی و از همه بیشتر به علت رمان ” وقتی نیچه گریست ” است که به خلاقانه ترین نحو ممکن توانسته است شخصیت های فوق العاده فلسفی و جذاب دهه های انتهایی قرن ۱۹ رو به صورت خیالی اما با بیشترین جزئیات و خصوصیات رفتاری به تصویر بکشد و از آنها در راستای جنبه آموزشی و معرفی سبک درمان روانپزشکی خود بهره ببرد .

شخصیت های اصلی داستان عبارتند از :

  •  لوسالومه ، زنی بسیار زیبارو و معشوقه فردریش نیچه که شدیدا زندگی و افکار نیچه ، بزرگ مرد فلسفه آلمان را تحت تاثیر قرار داد و البته در نهایت هم نیچه نتوانست به کام خود برسد.
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
  • یوزف برویر، پزشک مطرح و شناخته شده اتریشی. او شخصی است که در واقع راوی بیشتر از زبان او روایت میکند و قصد دارد طبق سبک درمانی “درمان از طریق سخن گفتن” یا “سخن درمانی” نیچه را درمان کند.او در واقع از پایه گذاران روانکاوی مدرن است.
  • فردریش نیچه ، از بزرگترین فیلسوفان مدرن اروپا که به علل مختلف از جمله لوسالومه ، دچار وسواس های فکری شدید شده و همچنین اندکی جسمش نیز بیمار است..او به شدت مغرور و البته منزوی شده است و همین موضوع موجب شکل گیری جذابتر این داستان شده است.
  • زیگموند فروید ، نورولوژیست اتریشی که به پدر علم روانکاوی مشهور است.او در این داستان در دوران دانشجویی خود به سر می برد و البته دیدار هایی با استاد خود یوزف برویر دارد.

در بیانی دیگر

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

در بیانی دیگر این کتاب با شرحی که در بالا در رابطه با شخصیت های داستان داده شده است علاوه بر اینکه سبک درمانی اروین دی یالوم که برای درمان وسواس های فکری رایج مناسب است مطرح می شود(البته در پس این موضوع روان درمانی اگزیستانسیال و رابطه عمیق پزشک و بیمار معرفی می شود) ، ما تقابل خصوصیات رفتاری دو شخصیت برجسته تاریخ فلسفه اروپا، فردریش نیچه و زیگموند فروید را نیز شاهد هستیم.کما اینکه در پشت کتاب ترجمه شده این اثر می خوانیم:

” وقتی نیچه گریست آمیزه‌ای است از واقعیت و خیال، جلوه‌ای از عشق، تقدیر و اراده در وین خردگرای سده‌ی نوزدهم و در آستانه‌ی تولد دانش روانکاوی. فردریش نیچه بزرگ‌ترین فیلسوف اروپا، یوزف برویر از پایه‌گذاران روان‌کاوی و دانشجوی پزشکی جوانی به نام زیگموند فروید، همه اجزایی هستند که در ساختار رمان در هم تنیده می‌شوند تا حماسه‌ی فراموش نشدنی رابطه‌ی خیالی میان بیماری خارق‌العاده و درمانگری استثنایی را بیافرینند. “

داستان

داستان از این قرار است که لو سالومه نامه ای به یوزف برویر می نویسد و از او میخواهد فکری به حال فردریش نیچه بکند چرا که هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی در خطر است و البته با این مضمون که نه تنها نیچه بلکه فلسفه آلمان در خطر است.

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

یوزف برویر که تحت تاثیر قدرت زنانگی لو سالومه به عنوان دوشیزه ای قدرت مند قرار میگیرد بیان میکند که عمده بیماری فردریش نیچه از یاس و ناامیدی اوست و برای درمان این موضوع کاری از دستش برنمی آید اما سالومه کماکان از نفوذ خودش استفاده می کند و از یوزف برویر می خواهد که با از سبک جدیدی که روی بیمار دیگری نیز امتحان کرده و پاسخ گرفته استفاده کند.

 

اما دکتر برویر نیز می داند که فردریش نیچه بیماری عادی نیست و با وسواس های فکری شدید و البته گارد بسیار بسته و عقایدی قوی اجازه نخواهد داد که شخصی نه جسمش را بلکه روحش را معاینه کند. و این موضوع سرآغاز داستان هایی است که در کتاب می خوانیم و البته زیگموند فروید.در واقع مقاومت های نیچه در مقابل ترحم های برویر است که باعث می شود برویر در ملاقاتش با فروید از چالشش می گوید و ادامه ماجرا …

 

جملاتی از متن کتاب وقتی نیچه گریست

” حقیقت، خود مقدس نیست. آن‌چه مقدس است، جست‌وجویی است که برای یافتن حقیقت خویش می‌کنیم! آیا کاری مقدس‌تر از خودشناسی سراغ دارید؟ (رمان وقتی نیچه گریست – صفحه ۱۱۵) “

” هرکس باید میزان حقیقتی را که تاب می‌آورد، برگزیند. (رمان وقتی نیچه گریست – صفحه ۳۹۵)”

در پایان اگر حتی با مضامین فلسفی هم آشنایی ندارید یا حتی علاقه ای به دانستن آنها ندارید حتما توصیه میکنیم که این کتاب را بخوانید و از تصویر سازی های جذاب دکتر اروین دی یالوم و رفع وسواس های فکری نیچه و فروید لذت ببرید.

لینک خرید کتاب از سایت ایران کتاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید