نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

0
10162

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست | رمانی خیالی با شخصیت های حقیقی

مشخصات کتاب:

⦁ عنوان: وقتی نیچه گریست
⦁ نویسنده: اروین د. یالوم
⦁ ترجمه: سپیده حبیب
⦁ انتشارات: قطره
⦁ تعداد صفحات: ۴۶۸

اثر ماندگار دکتر اروین دی یالوم روانپزشک اگزیستانسیالیسم و رمان نویس بزرگ آمریکایی

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

اروین دی یالوم که دکترای روانپزشکیش را در دانشگاه بوستون کسب کرده است و استاد دانشگاه استنفورد نیز گشت و البته در همان سال ها الگوی روانپزشکی اگزیستانسیالیسم را پایه ریزی کرد و در سال ۲۰۰۲ نیز جایزه انجمن روانپزشکی آمریکا را نیز کسب کرد.

با این همه، شهرت اروین دی یالوم نه در زمینه روانپزشکی بلکه در زمینه رمان نویسی و از همه بیشتر به علت رمان ” وقتی نیچه گریست ” است که به خلاقانه ترین نحو ممکن توانسته است شخصیت های فوق العاده فلسفی و جذاب دهه های انتهایی قرن ۱۹ رو به صورت خیالی اما با بیشترین جزئیات و خصوصیات رفتاری به تصویر بکشد و از آنها در راستای جنبه آموزشی و معرفی سبک درمان روانپزشکی خود بهره ببرد .

شخصیت های اصلی داستان عبارتند از :

  •  لوسالومه ، زنی بسیار زیبارو و معشوقه فردریش نیچه که شدیدا زندگی و افکار نیچه ، بزرگ مرد فلسفه آلمان را تحت تاثیر قرار داد و البته در نهایت هم نیچه نتوانست به کام خود برسد.
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
  • یوزف برویر، پزشک مطرح و شناخته شده اتریشی. او شخصی است که در واقع راوی بیشتر از زبان او روایت میکند و قصد دارد طبق سبک درمانی “درمان از طریق سخن گفتن” یا “سخن درمانی” نیچه را درمان کند.او در واقع از پایه گذاران روانکاوی مدرن است.
  • فردریش نیچه ، از بزرگترین فیلسوفان مدرن اروپا که به علل مختلف از جمله لوسالومه ، دچار وسواس های فکری شدید شده و همچنین اندکی جسمش نیز بیمار است..او به شدت مغرور و البته منزوی شده است و همین موضوع موجب شکل گیری جذابتر این داستان شده است.
  • زیگموند فروید ، نورولوژیست اتریشی که به پدر علم روانکاوی مشهور است.او در این داستان در دوران دانشجویی خود به سر می برد و البته دیدار هایی با استاد خود یوزف برویر دارد.

در بیانی دیگر

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

در بیانی دیگر این کتاب با شرحی که در بالا در رابطه با شخصیت های داستان داده شده است علاوه بر اینکه سبک درمانی اروین دی یالوم که برای درمان وسواس های فکری رایج مناسب است مطرح می شود(البته در پس این موضوع روان درمانی اگزیستانسیال و رابطه عمیق پزشک و بیمار معرفی می شود) ، ما تقابل خصوصیات رفتاری دو شخصیت برجسته تاریخ فلسفه اروپا، فردریش نیچه و زیگموند فروید را نیز شاهد هستیم.کما اینکه در پشت کتاب ترجمه شده این اثر می خوانیم:

” وقتی نیچه گریست آمیزه‌ای است از واقعیت و خیال، جلوه‌ای از عشق، تقدیر و اراده در وین خردگرای سده‌ی نوزدهم و در آستانه‌ی تولد دانش روانکاوی. فردریش نیچه بزرگ‌ترین فیلسوف اروپا، یوزف برویر از پایه‌گذاران روان‌کاوی و دانشجوی پزشکی جوانی به نام زیگموند فروید، همه اجزایی هستند که در ساختار رمان در هم تنیده می‌شوند تا حماسه‌ی فراموش نشدنی رابطه‌ی خیالی میان بیماری خارق‌العاده و درمانگری استثنایی را بیافرینند. “

داستان

داستان از این قرار است که لو سالومه نامه ای به یوزف برویر می نویسد و از او میخواهد فکری به حال فردریش نیچه بکند چرا که هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی در خطر است و البته با این مضمون که نه تنها نیچه بلکه فلسفه آلمان در خطر است.

نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست
نقد و بررسی کتاب وقتی نیچه گریست

یوزف برویر که تحت تاثیر قدرت زنانگی لو سالومه به عنوان دوشیزه ای قدرت مند قرار میگیرد بیان میکند که عمده بیماری فردریش نیچه از یاس و ناامیدی اوست و برای درمان این موضوع کاری از دستش برنمی آید اما سالومه کماکان از نفوذ خودش استفاده می کند و از یوزف برویر می خواهد که با از سبک جدیدی که روی بیمار دیگری نیز امتحان کرده و پاسخ گرفته استفاده کند.

 

اما دکتر برویر نیز می داند که فردریش نیچه بیماری عادی نیست و با وسواس های فکری شدید و البته گارد بسیار بسته و عقایدی قوی اجازه نخواهد داد که شخصی نه جسمش را بلکه روحش را معاینه کند. و این موضوع سرآغاز داستان هایی است که در کتاب می خوانیم و البته زیگموند فروید.در واقع مقاومت های نیچه در مقابل ترحم های برویر است که باعث می شود برویر در ملاقاتش با فروید از چالشش می گوید و ادامه ماجرا …

 

جملات ناب کتاب وقتی نیچه گریست

” حقیقت، خود مقدس نیست. آن‌چه مقدس است، جست‌وجویی است که برای یافتن حقیقت خویش می‌کنیم! آیا کاری مقدس‌تر از خودشناسی سراغ دارید؟ (رمان وقتی نیچه گریست – صفحه ۱۱۵) “

” هرکس باید میزان حقیقتی را که تاب می‌آورد، برگزیند. (رمان وقتی نیچه گریست – صفحه ۳۹۵)”

در پایان اگر حتی با مضامین فلسفی هم آشنایی ندارید یا حتی علاقه ای به دانستن آنها ندارید حتما توصیه میکنیم که این کتاب را بخوانید و از تصویر سازی های جذاب دکتر اروین دی یالوم و رفع وسواس های فکری نیچه و فروید لذت ببرید.

لینک خرید کتاب از سایت ایران کتاب

خلاصه ی کتاب وقتی نیچه گریست

کتاب «وقتی نیچه گریست» از روان درمانگر و نویسنده‌ ی معروف اروین یالوم است.  اروین یالوم در خلال کتاب وقتی نیچه گریست به توصیف درمان‌ های رایج برای وسواس فکری که در هر دو شخصیت اصلی رمان به شکلی گرفتار آن هستند می‌ پردازد. اما در نهایت روش روان‌ درمانی اگزیستانسیال و رابطه پزشک – بیمار است که کتاب بیش از هر چیز در پی معرفی آن است. مطالعه این کتاب به همه ی افرادی که به خودشناسی و توسعه فردی اهمیت می دهند توصیه می شود. آکادمی بازار در این مقاله خلاصه ای از کتاب وقتی نیچه گریست را ارائه می دهد، با ما همراه باشید.

آغاز کتاب

دکتر برویر مردی است در آستانه‌ ی چهل سالگی و یک روانشناس و روان درمان‌ گر است که در قرن ۱۹ میلادی به طبابت بیماران خود مشغول است. یک زندگی عادی، همسری مهربان و زیبا و فرزندانی سالم دارد. وضعیت مادی او خوب است و خلاصه همه چیز رو به‌ راه و عادی به‌ نظر می‌ رسد.

ملاقات با لوسالومه

داستان کتاب با ملاقات دکتر برویر و زنی به‌ اسم لو سالومه در یک کافه شروع می‌ شود. لوسالومه معشوقه‌ ی نیچه است و از دکتر برویر می‌خواهد بدون اینکه نیچه بفهمد، درمان او را قبول کند. چه کار دشواری! درمان روان فردی بدون اینکه خود بیخبر باشد، کاری محال به‌ نظر می‌ رسد. در رشد فردی هر کسی، مهم‌ ترین نکته خواست و اراده‌ ی شخصی او است. دکتر برویر این مسئله را قبول می کند و طبق نقشه‌ ای که میان آن‌ دو شکل می‌گیرد، کار آغاز می‌ شود.

ملاقات نیچه و دکتر برویر

ملاقات عجیبی است. مانند بسیاری از دیدار های ما انسان ها که از خودمان دوریم. احساسات واقعی‌ مان را آشکار نمی کنیم. به دیگران اعتماد نمی‌ کنیم. راهی برای صمیمیت بیشتر باز نمی گذاریم. روی بازی برای دیگران نداریم. فردریش نیچه در مقابل دکتر برویر گارد شدیدی دارد. حرف‌ ها و کلمه‌ ها بسیار حساس هستند. هر لحظه ممکن است این ملاقات با یک خداحافظی سریع از سوی نیچه به‌ اتمام برسد. دکتر برویر سعی می‌ کند او را در ارتباط با خویش نگه دارد. هوش و درایت دکتر برویر در این‌ کار راهنمای او است و در نهایت او پیروز می‌ شود.

مسیر درمان نیچه

از آنجایی که نیچه از سردرد های بسیار شدید میگرنی و علایم بیماری جسمی رنج می‌ برد (در حالی‌که منشا روحی و ذهنی دارد) دکتر برویر درمان را بر سردرد های نیچه بنیان می نهد و برای جلب رضایت نیچه جهت قرار گرفتن تحت درمان او هیچ صحبتی از نا امیدی نمی‌ کند. چیزی که هر لحظه در دیالوگ‌ های نیچه شعله‌ ور و با هر گفتگو بر دکتر برویر نمایان تر می‌ شود. احساسی که همه‌ ی ما کما بیش با آن درگیر هستیم. نا امیدی و یاسی که مانع پیشرفت ما در جهت یک زندگی ارزشمند و با کیفیت می‌ شود. اما در پایان کتاب مسیر به‌ شکلی دیگر  رقم می‌ خورد.

شروع درمان

نیچه چندین  بار از قبول درمان توسط دکتر برویر سرباز می‌ زند تا اینکه شبی به‌ شدت بد حال می‌ شود و در تنهایی خویش در هتل دچار حملات شدید میگرنی می‌ شود. دکتر برویر به کمک او می آید و همین نقطه عطفی برای پذیرش درمان از سمت نیچه می‌ شود. اتفاقی که شاید تنهایی‌ اش را به رخ او کشید و به او فهماند که به‌ عنوان یک انسان هیچگاه نمی توان بدون کمک دیگران زندگی سالمی داشت.

ادامه درمان

در ادامه‌ ی این مسیر دکتر برویر با ذکاوت خود تلاش می‌ کند از نا امیدی‌ های خودش برای نیچه حرف بزند. برای او درد دل کند و حتی کار را به‌ جایی می‌ رساند که خود را به‌ عنوان بیماری روانی در محضر نیچه جا بزند و از او کمک بخواهد. تمام این‌ ها به‌ این دلیل اتفاق می افتد که نیچه با او همراه شود و اعتماد کند.

پایان درمان

در مکالمه‌ های طولانی‌ ای که در ادامه‌ ی کتاب وقتی نیچه گریست بین نیچه و برویر انجام می شود به نکات متعددی اشاره می‌گردد. اشاره به جایگاه قدرت در روابط جنسی، ارتباط جنسی با زنان و مرگ و همچنین کابوس برویر با برتا که علاوه بر نام بیمار مورد علاقه‌ی او نام مادر او نیز هست، بازگشت ابدی نیچه، مشکل آزادی زنان و ارتباط آن با جسارت انسان برای به‌ دست‌ گرفتن سرنوشت خود و بسیاری موارد دیگر نمونه‌ هایی از آن هستند. پس از آن‌که مشکل برویر تقریباً حل می‌ شود نویسنده نوبت را به دست نیچه می‌دهد تا از موقعیت مشابه خود حرف بزند و برتا را با سالومه مقایسه کند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید