کتاب خداوند الموت

0
1259

در این مطلب به بررسی کتاب خداوند الموت نوشته پل آمیر خواهیم پرداخت .

نقد و بررسی کتاب خداوند الموت

کتاب خداوند الموت نوشته پل آمیر نویسنده فرانسوی است که ترجمه آن توسط مترجم نام آشنای معاصر ایرانی ، ذبیح اله منصوری صورت گرفته .

این کتاب در کشور با اقبال خوبی توسط علاقه مندان صورت گرفته و به چاپ های چند دهم هم رسیده که مورد بررسی این مطلب قرار میدهیم .

فرقه اسماعیلیه در ایران -کتاب خداوند الموت
فرقه اسماعیلیه در ایران -کتاب خداوند الموت

فرقه اسماعیلیه در ایران

فرقه اسمائیلیه در ایران زمانی قدرت یافت که حسن صباح با تصرف قلعه الموت و تشکیل یک ساختار مخفی در آن شروع به ترویج به مذهب خود کرد .

با شکل گیری این حذب مخالف و ترویج عقاید آنها در بین مردم ، علاقه مندان به این حذب بیشتر شد و موجی از حملات تاکتیکی و مخفیانه بر علیه مخالفان مذهب اسماعیلیه و سلجوقیان آغاز شد .

حسن صباح

حسن صباح رهبر مذهب اسماعیلیه نزاری در ایران بود که در حقیقت او را خداوند الموت خطاب میکردند . اما دلیل این لقب هوش و ذکاوت و استواری صباح بر مضامین اعتقادی و نظم او بود .

در واقع این کتاب روایتیست بر نهضت حسن صباح بر علیه سلجوقیان و خلایفی که بر ایران زمین حکم رانی میکردند و ظلم و فساد آنان مردم ایران و به ویژه صباح را به تنگ آورده بود .

عقاید فرقه باطنی -کتاب خداوند الموت
عقاید فرقه باطنی -کتاب خداوند الموت

عقاید فرقه باطنی

اما فرقه باطنی که از دیگر نام های اسماعیلیان نزاری در ایران بود ، بر این عقیده بودند که امامت شیعیان پس از امام صادق (ع) به پسر ارشد این بزرگوار اسماعیل میرسیده .

حسن صباح در تشکیلات خود توام با آموزه های دینی و اعتقادی ، به آموزش های نظامی خاصی میپرداخت به طور که آمادگی جسمانی سربازان صباح جزء موارد مثال زدنی این فرقه به شمار میرفت .

صباح بر این عقیده بود که با از بین بردن بزرگان سلجوقی که نفوذ و قدرتشان بر ضد منافع اسماعیلیان و مردم است و همچنین با نفوذ در دستگاه های حکومتیشان میتوانند حاکمیت را بر عهده بگیرند و یا حداقل از قدرت آنان بکاهند .

در کتاب خداوند الموت آمده اعراب لقب حشاشین را که در زبان انگلیسی Assassins به معنای قاتل و تروریست است را به این فرقه مرموز و مخفی داده اند .

کتاب خداوند الموت
کتاب خداوند الموت

نظریات منتقدین در مورد کتاب خداوند الموت

کتاب خداوند الموت همواره جزء کتبی بوده که نقد های زیادی بر آن صورت گرفته که گروهی از عدم صحت مطالب آن اینگونه یاد میکنند که رخداد های کتاب با تاریخ مغایرت نداشته ، یا حتی نویسنده آن فردی خیالی بوده که ذبیح اله منصوری آن را ذهن خود پرورانده و گروه دیگر بر مستند بودن وقایع اصرار میورزیدند .

ما نیز تشخیص صحت وقایع موجود در کتاب خداوند الموت را بر عهده شما عزیزان میگذاریم و شما علاقه مندان به حوزه کتاب و تاربخ را دعوت به مطالعه این اثر مرموز مینماییم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید